Tatry. Przewodnik dla dużych i małych – Paweł Skawiński, Barbara Gawryluk

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych – Paweł Skawiński, Barbara Gawryluk

Kiedy w moje ręce wpada coś tak pięknego i mądrego, w dodatku przeznaczone dla małoletniego czytelnika bądź czytelniczki, nie mogę się oprzeć i zabieram się za lekturę. Taką książką są „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” autorstwa byłego dyrektora TPN Pawła Skawińskiego oraz Barbary Gawryluk, który zachwyca i sprawia, że mam ochotę chwycić za plecak i wyruszyć w góry. 

URZEKAJĄCY PRZEWODNIK PO TATRACH

To nie jest jakiś zwykły przewodnik, to raczej małe kompendium wiedzy na temat Tatr i podręcznik savoir-vivre dla górskiego piechura, zawierającego wszystkie najważniejsze kwestie.  Autor uczy prawidłowego zachowania się na szlakach, co robić podczas załamania pogody, jak wezwać pomoc itd. Przeprowadza młodego czytelnika przez każdy etap górskiej wędrówki, odpowiednio go do niej przygotowując i ukazując jednocześnie bogactwo Tatr i ich majestat. Co więcej opowiada o podhalańskiej kulturze, podhalańskich smakach, Zakopanem i tym co warto w Tatrach zobaczyć, prócz niezaprzeczalnych cudów natury oczywiście. Wiele miejsca autorzy poświęcają bezpieczeństwu i temu jak o nie najlepiej zadbać, przestrzegają przed wędrówkami. To fajna i merytoryczna książka, która zachwyci nie tylko małych czytelników.

Książka jest przepięknie zilustrowana przez Adama Pękalskiego i nie można oderwać od niej oczu. Wyklejkę zdobi mapa Tatr według rysunku Zbigniewa Korosadowicza. Całość jest niezwykle spójna i dopracowana, a każda strona cieszy oko, to wrażenie potęguje również duży format książki. Dla mnie – osoby dorosłej czytanie jej i przeglądanie sprawiło dużą przyjemność, podejrzewam, że u młodszego czytelnika efekt będzie podobny.

Przewodnik jest napisany prostym i przystępnym językiem. Wszystko jest jasno objaśnione i wytłumaczone, np.: odnośnie szlaków czy przygotowań do wyruszenia na szlak. Lektura zachęca do pieszych wędrówek i doświadczenia na własnej skórze tego jak pięknie jest w Tatrach. Ogrom ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, fauny i flory, zwyczajach panujących w górach również temu sprzyja.

Cieszę się, że już młodego czytelnika przyszłego piechura uczy się podstawowych zasad chodzenia po górach, dobrych praktyk, dbałości zarówno o własne bezpieczeństwo i innych. „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych.” to wspaniała pod każdym względem publikacja i jako lektura była dla mnie w wielu kwestiach odkrywcza.

Zbliża się Dzień Dziecka i myślę, że ta książka idealnie nadaje się na prezent.

MOJA OCENA: 9/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim