Spowiedź carycy Katarzyny II

Spowiedź carycy Katarzyny II

Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niektóre z jej cech. Christopher Macht bierze na tapet jej życiorys i dzięki nietuzinkowej formie przybliża charakter królowej romansów wszech czasów w wybornym stylu.

Z BIOGRAFIĄ  PO DRODZE

Gatunek jakim jest biografia, z racji spadającego nim zainteresowania potrzebuje odświeżenia, pewnego przeformułowania, uatrakcyjnienia. Bo jak wiadomo napisać poczytną biografię nie jest łatwo, szczególnie jeśli nie traktuje o kimś o kim się aktualnie mówi czy nie demaskuje skandali. Choć to moje pierwsze spotkanie z publikacją Christophera Machta to autor dał się już poznać szerszemu gronu czytelników jako zręczny opowiadacz biografii zbrodniarzy wojennych w formie spowiedzi. Tym razem również zdecydował się na takową formę. „Spowiedź carycy Katarzyny II” to coś w rodzaju wywiadu – rzeki, fikcyjnej ( nad czym sobie nieco ubolewam). Stanisław Poniatowski rozmawia z carycą ( a swoją kochanką) i zapisuje jej intymne wspomnienia dla potomnych.

CO W CARSKIM ŚWIECIE PISZCZY

Spowiedź królowej romansów to biografia na miarę naszych czasów. Przepełniona dworskimi skandalami, tajemnicami zza kulis carskiej rodziny i pikantnymi szczegółami z jej własnego życia czyta się wybornie. Przyznam, że forma spowiedzi jest bardziej przystępna, z łatwością można zatopić się w świecie Katarzyny II, bez zbędnych dat i nudnych opisów. Całość jest zaskakująco konkretna i po jej przeczytaniu czytelnik otrzymuje pewien obraz tej charyzmatycznej władczyni, którego próżno szukać na stronach Wikipedii.

„Spowiedź carycy Katarzyny II” to nieugrzeczniona biografia kobiety, która bezprecedensowo objęła rosyjski tron, która umiłowała sobie naukę i ufała zdrowemu rozsądkowi, która, potocznie mówiąc, nie dała sobie w kaszę dmuchać. Była doskonałą manipulatorką, jak nikt znała ludzką naturę ( i potrafiła to wykorzystać), bez większych sentymentów potrafiła rządzić ogromnych krajem i nie miała sobie równych. Książka Machta wiele miejsca poświęca licznym jej romansom, życiu o którym jedynie się plotkowało na dworskich korytarzach. Prócz carycy, poznajemy oczywiście nieco Stanisława Poniatowskiego, jej rozmówcę, powiernika i spowiednika. Z początku jawi się jako fircyk w zalotach, z czasem jednak jego postać nabiera intrygującej głębi.

PODSUMOWANIE

Lektura biografii, wspomnień czy nawet fabularyzowanych dziejów historycznych to dla mnie gratka niemal w każdym przypadku. Przyznaję jednak, że w przypadku historii bardziej odległych lektura często potrafi przygnieść czytelnika ciężarem dat i niepowiązanych wątków. Stawiając na wywiad Christopher Macht nadał historii carycy Katarzyny pewnej lekkości w odbiorze. Sprawił, że tę opowieść chłonie się w ekspresowym tempie, a im dalej w las tym ciekawiej. Intymna spowiedź ukazuje Katarzynę II od środka, zza kulis, pełną pasji i namiętności. Nie sposób nudzić się podczas lektury, bo forma skraca czas zbyt długich dywagacji. Szybkie pytanie – szybka odpowiedź i kolejny temat czeka na poruszenie, a jest ich wiele. Dzięki temu też, mimo, że książka nie jest potężnych rozmiarów, jak to często ma miejsce w przypadku biografii historycznych, to nadal ogrom wiedzy jaką Christopher Macht dzieli się z czytelnikami jest zacny i poszerzający horyzont historyczny.


Ogromnie Wam tę książkę polecam, szczególnie jeśli choć trochę w historii się lubujecie.

MOJA OCENA: 8/10

Wpis powstał we współpracy reklamowej z Wydawnictwem Bellona

LINK DO KSIĄŻKI