Stan krytyczny – Matt Morgan

Stan krytyczny – Matt Morgan

Tym wpisem zapraszam na emocjonującą i pasjonującą wycieczkę po oddziale intensywnej terapii i jego historii. Przewodnikiem, zdradzającym wiele tajemnic i historii z życia wziętych jest wysoce wykwalifikowany specjalista, „w którego rękach możesz się znaleźć, jeśli sprawy przybiorą bardzo zły obrót” – Matt Morgan.

PORUSZAJĄCY STAN KRYTYCZNY

Publikacja jaką jest „Stan krytyczny” to właśnie taki kompleksowy przewodnik po OIOM-ie. Autor opowiada historię, jak powstał pierwszy taki oddział kilkadziesiąt lat temu, kto go stworzył, jak się zmieniały koncepcje, ja działa teraz i z jakimi problemami systemowymi i nie tylko borykają się takie odziały i ludzie, którzy tam pracują. Opowiadając o swojej pracy snuje opowieść z pogranicza życia i śmierci – niezwykle namacalną i realną. Bardzo poruszającą i wzruszającą, która zmusza do chwili refleksji nad najważniejszymi życiowymi kwestiami. Choć myślałam, że będzie to lektura raczej przygnębiająca, to okazała się być pełną nadziei opowieścią o życiu, nadziei i etosie pracy.

DLA LAIKA

Zdecydowanie jest to lektura dla kogoś, kto o medycynie i leczeniu ludzi czerpie wiedzę oglądając medyczne seriale. Dr Matt Morgan w pięknym stylu odczarowuje ten cukierkowy obraz i opowiada historie, które łamią serce. Robi to jednak z takim pisarskim wdziękiem, że aż trudno uwierzyć, że jego profesją jest ratowanie życia, a nie zaspokajanie apetytu na wyjątkową lekturę. Pisze prostym, nieskomplikowanym językiem, z łatwością tłumaczy wszelkie medyczne i biologiczne zawiłości oraz trudne do pojęcia dla laika kwestie. Bez wątpienia jest to lektura budująca świadomość i w moim odczuciu bardzo potrzebna. Ukazuje jak systemowe bolączki mogą zakłócić pracę i ratowanie życia. Nie zrozumcie mnie jednak źle, bo nie jest to tyrada o tym jak fatalnie działa system ochrony zdrowia. Bo dla Matta Morgana, co jest bardzo wyczuwalne, najważniejszy jest człowiek i ratowanie jego życia w najlepszy możliwy sposób.

PODSUMOWANIE

Jak dla mnie, jednymi z najlepszych około medycznych publikacji dla laików, są te autorstwa patologa dr Shepherda „Niewyjaśnione okoliczności” oraz „Siedem wieków śmierci”. „Stan krytyczny” dr Morgana plasuje się tuż obok. Jeśli cenicie sobie książki Shepherda to ta również Was nie zawiedzie!

Matt Morgan wspaniale opowiada, z odpowiednią dozą empatii i wrażliwości. Z szacunkiem ukazuje historie ludzi, które chwytają za serce i poruszają jakby były historiami bliskich osób.

Mocna rzecz, zdecydowanie warta przeczytania. Polecam ją Waszej uwadze!

MOJA OCENA: 8/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Insignis