Sekretne życie Grety O. – Cary Fagan
Jak już wielokrotnie powtarzałam, książki dla dzieci i młodzieży mają w moim sercu szczególne miejsce i zawsze chętnie je czytam. Głównie po to by powspominać, by znów poczuć pewne emocje z lat kiedy byłam nastolatką. Cary Fagan, jak się okazało, doskonale potrafi ująć w kilku słowach wszystko to co siedzi w młodym człowieku, rozterki, myśli i uczucia. „Sekretne życie Grety O.” to przede wszystkim galeria wspaniale nakreślonych młodych bohaterów, których wrażliwość możemy poznać czytając tę powieść.
ZARYS FABUŁY
Hartley ma trzynaście lat i nieznośną świadomość, że nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Ani starsza siostra, ani młodszy brat, o rodzicach już nie wspominając. Wszystkich zajmuje ucieczka z domu szesnastoletniego Jacksona, najstarszego syna.
A co może robić pozostawiony sam sobie nastolatek w takiej dziurze jak miasteczko Whirton? Chyba tylko poszukać szczęścia i jakiejś książki w miejscowej bibliotece, która jak się okazuje może skrywać nieoczywiste skarby.
Skąd między książkami wzięła się ręcznie zrobiona kartka? Kto kryje się pod inicjałami „g.o.” i skąd czerpie natchnienie? Stworzył więcej takich pocztówek? I czy rzeczywiście tajemniczy autor jest pokrewną duszą Hartleya, jak wydaje się chłopcu?
CIEPŁA I UROCZA OPOWIEŚĆ O DORASTANIU
Książka „Sekretne życie Grety O” bez dwóch zdań zachwyca okładką i okazuje się, że idealnie współgra ona z opowiadaną przez Cary`ego Fagana historią. Pięknie ilustrowana opowieść o trzynastoletnim chłopcu, który musi odnaleźć się w swoim młodym życiu na nowo urzekła mnie prostotą, tajemnicą, niewymuszonym i błyskotliwym humorem. To była niezwykle ciepła i przyjemna lektura o dorastaniu, odkrywaniu siebie w nowej rzeczywistości, samotności i pragnieniu bycia wysłuchanym i zrozumianym. Cary Fagan oddał w ręce młodych czytelników opowieść pełną wielowymiarowych i nieoczywistych postaci, których losy łapią za serce i z łatwością można identyfikować się z ich problemami.
Na uwagę zasługuje również dopracowanie powieści Fagana pod względem wizualnym. Wątek znajdowanych przez głównego bohaterach pocztówek -kolaży w różnych zakątkach miasta, które zostały zilustrowane i umieszczone w powieści w odpowiednich momentach nadaje całości nieco innego wymiaru i smaczku. Dzięki temu prostemu zabiegowi samo obcowanie z tą historią nabiera innego wymiaru i pełniejszego obrazu.
Przyznam też, że jestem pod wrażeniem tego jak autor buduje napięcie i aurę tajemniczości. Dosłownie w jednym zdaniu ujmuje sedno tego co ważne, jednocześnie nadaje klimat i okrasza humorem. Ukazuje młodego człowieka w tak miękki i rozbrajający sposób. Nie sposób nie przejrzeć się w Hartleyu i innych bohaterach jak w lustrze.
Wyjątkowa powieść, wrażliwa, emocjonalna i niezwykle prawdziwa! Koniecznie podsuńcie ją młodszym czytelnikom. Lektura idealna dla młodzieży w wieku 10 – 13 lat. Mam też nadzieję, że książka trafi do bibliotek szkolnych.
MOJA OCENA 8/10
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim