Światło między oceanami. Historia o złudnym szczęściu. RECENZJA +KONKURS

Światło między oceanami. Historia o złudnym szczęściu. RECENZJA +KONKURS

Kolejny szumny tytuł na bibliotecznych półkach? Czy to kolejna ckliwa miłosna historyjka z happy endem? Okładka i tytuł wskazuje na „romans wszech czasów”.  Biorąc tę książkę do ręki nie miałam absolutnie pojęcia o czym jest. Zaczęłam czytac tę powieść z czystą głową i brakiem jakichkolwiek oczekiwać, głównie za sprawą wielu sprzecznych opinii na jej temat.

ZARYS FABUŁY

Tom walczył na froncie w I Wojnie Światowej. Powrót do Australii i do rzeczywistości był dla niego bardzo trudny. Kiedy zaproponowano mu pracę latarnika na Janus Rock nie zastanawiał się nad tym zbyt długo. Życiowe doświadczenia i melancholijna natura Toma sprzyjały podjęciu decyzji o samotnym życiu na niewielkiej wysepce. Tuż przed wyjazdem poznaje Isabel. Po kilku latach pisania listów i rzadkich spotkaniach pobierają się. Razem mieszkają na Janus Rock gdzie starają się wieść rodzinne życie. Do czasu. Jedna decyzja, jedno wydarzenie zmieniają wszystko.

MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA?

Tom zakochuje się w Isabel. Kiedy ją spotyka doświadcza uczuć, których wcześniej nie doznawał. Kompletnie nie widzi wad kobiety, a za wszystko to co złe obwinia siebie. Nie potrafi też odmówić  swej małżonce absolutnie niczego. Świadom złych decyzji brnie w nie, nie patrząc na konsekwencje. Czy to ślepa miłość? I tak i nie. Tom w swych działaniach jest bardzo dojrzały i konsekwentny. Isabel oczarowała go swoim beztroskim zachowaniem i lekkością ducha. Była jego zupełnym przeciwieństwem i chyba za to ją tak pokochał.

GŁUPIA GĘŚ

Niestety inaczej nie jestem w stanie myśleć o Isabel. Żona Toma jest egoistką do kwadratu. Liczy się tylko jej szczęście. Na początku swojego związku  z Tomem wyidealizowała sobie ich wspólne życie na maleńkiej wysepce z dala od ludzi i zgiełku miasta. Oczekiwania versus rzeczywistość. Nie muszę chyba pisać co się wygrało. Niby była zadowolona z ich wspólnego życia. Tak owszem, jak wszystko było w porządku. O każde, nawet najmniejsze niepowodzenie obwiniała swojego męża, który de facto  przyjmował wszystko na zwoje barki. Tłumaczył sam przed sobą swoją żonę i jej zachowanie. Szczęście Isabel i Toma, budowane niby na trwałych fundamentach jest bardzo podatne na wszelkie podmuchy wiatru.

DOBRA HISTORIA

Autorka opowiedziała nam czytelnikom historię. Bardzo trudną i skomplikowaną. Bardzo dobrą. Nie jest to kolejna książka o wyidealizowanej szalonej miłości. „Światło między oceanami” to opowieść o bardzo trudnej miłości do męża, do żony, do dziecka. Jest to również opowieść o szczęściu, złudnym i przemijającym, jego wręcz obłąkanym poszukiwaniu. Jest to też opowieść o krzywdzie, którą wyrządzamy nie tylko innym ale i samym sobie.

PODSUMOWANIE

Po przeczytaniu miałam trochę mieszane uczucia. Musiałam ochłonąć przez kilka dni. „Światło między oceanami” wywarło na mnie spore wrażenie. Autorka świetnie ukazała emocje jakie na bohaterach wywarły kolejne wydarzenia w ich życiu. Dobra kreacja postaci sprzyjała identyfikowaniu się z nimi. Isabel okropnie mnie irytowała. Mimo to chciałam dla niej jak najlepiej. W kwestii Toma było podobnie. Choć był on dobrym człowiekiem do granic możliwości.

W tej powieści zaskoczyło mnie to, że wywołała we mnie tyle sprzecznych odczuć i musiałam co nieco przemyśleć. Szczęście nie zawsze jest szczęściem, a miłość nie zawsze bywa piękna.

Światło między oceanami” to bardzo dobra historia i nie dziwię się, że zdecydowano się ją zekranizować. Osobiście filmu jeszcze nie oglądałam. Pewnie nadrobię w niedalekiej przyszłości.

Polecam przeczytać. Myślę, że warto zapoznać się z historią Toma i Isabel.

Moja ocena: 7/10

KONKURS

Mam dla Was jeden egzemplarz książki „Światło między oceanami” M.L. Stedman

Co trzeba zrobić?

Napisać w komentarzu, dosłownie w kilku zdaniach o swoim podróżniczym marzeniu i je nieco uzasadnić.

REGULAMIN

  • Organizator: Anita Jeleń – autor bloga jelenka.pl
  • Termin zgłoszeń: od soboty 14 lipca 2017 roku do piątku 28 lipca 2017 roku do godziny 23:59.
  • Zwycięzca zostanie wybrany za najbardziej intrygującą odpowiedź po 29 lipca 2017 roku.
  • Zwycięzca o wygranej zostanie powiadomiony przez organizatora w komentarzu pod własną odpowiedzią konkursową.
  • Nagroda to jeden egzemplarz książki „Światło między oceanami”
  • Uczestnik konkursu to osoba, która w komentarzu pod postem odpowie  w formie pisemnej  na pytanie konkursowe.
  • Koszt nadania nagrody ponosi organizator.  Nie wysyłam nagród poza granice RP.
  • Termin zgłoszenia się zwycięzcy po nagrodę mija 31 lipca 2017 roku. Po tym terminie zwycięzca automatycznie zrzeka się nagrody

Powodzenia!