Suknia. Opowieść o królewskim ślubie – Jennifer Robson

Suknia. Opowieść o królewskim ślubie – Jennifer Robson

Czułam, że „Suknia” Jennifer Robson mnie zachwyci, nie spodziewałam się jednak jak bardzo! Jeśli tak jak mi doskwiera Wam sierpniowy ziąb i deszcz, to ta otulająca i absolutnie wyjątkowa powieść Wam to wynagrodzi!

ZARYS FABUŁY

Londyn, 1947

Mieszkańcy miasta, zamiast cieszyć się niedawnym zwycięstwem, trwają pogrążeni w milczącej desperacji. Cierpią z powodu braków żywności i dokuczliwych mrozów podczas najsroższej zimy od lat. W Londynie mieszkają Ann Hughes i Miriam Dassin, przyjaciółki i utalentowane hafciarki pracujące w domu mody Normana Hartnella. Nadzieję na lepszą przyszłość rozbudza w nich możliwość współpracy przy tworzeniu sukni ślubnej dla królowej Elżbiety II. Czy wykorzystają tę życiową szansę?

Toronto, 2016

Ponad pół wieku później Heather Mackenzie dostaje w spadku po babci Ann zestaw haftowanych kwiatów. Jak to możliwe, że tak bardzo przypominają one motywy z TEJ sukni? Co wydarzyło się za czasów jej młodości w Wielkiej Brytanii i dlaczego nigdy o niej nie opowiadała? Heather wyrusza w podróż w przeszłość, stopniowo odkrywając tajemnice życia babci.

WSPANIAŁOŚĆ Z PIĘKNĄ HISTORIĄ!

Suknia” to niezwykle przejmująca opowieść o kobiecej przyjaźni, nadziei, sile i miłości w powojennej Anglii, która powoli i w ogromnych trudach odradza się po wojnie. Jennifer Robson snuje zachwycającą i dopracowaną w szczegółach opowieść z przygnębionym po wojnie Londynem w tle.

To przepiękna historia, napisana w doskonałym i kompletnie pochłaniającym czytelnika stylu. Nie mogłam się oderwać i delektowałam się nią jak ulubioną angielską herbatą! To fikcja historyczna wysokiej próby, którą łączy świetny research i zajmująca intryga! Jest w tej niesamowitej opowieści pewna wytworność i elegancja, jest również ogromne ciepło i czułość, dzięki którym ta powieść trafia prosto w serce! Uwielbiam to jak Jennifer Robson cudownie rozwija wątki, jak pomiędzy nie wplata historyczne anegdoty, skrawki królewskiego życia, jak ukazuje kontrasty i zachodzące zmiany. Choć kulisy powstania sukni ślubnej dla księżniczki Elżbiety są ekscytujące, to jednak historie zwykłych ludzi okazały się być o wiele bardziej zajmujące.

Mam nadzieję, że i Wy będziecie mieli okazję przekonać się o tym jak wspaniała jest to powieść! Wrzućcie ją w swoje czytelnicze plany! Koniecznie! 

MOJA OCENA: 9/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim