Jak działa internetowy skup książek? Subiektywnie o SKUPSZOP.PL

Jak działa internetowy skup książek? Subiektywnie o SKUPSZOP.PL

Kilka razy próbowałam sprzedawać swoje książki w bardzo różny sposób. Powiem jedynie, że każdy z nich był niesatysfakcjonujący i okropnie czasochłonny. Wysyłanie paczek na poczcie wiązało się z niemałą frustracją. Jednak kiedy przez przypadek dowiedziałam się o SkupSzopie postanowiłam sprawdzić jak to wszystko działa i czy rzeczywiście jest tak, miło łatwo i przyjemnie, jak głosi witryna.

CO TO JEST SKUPSZOP.PL?

Dla czystej formalności napiszę, że jest to zwykły skup, tyle że nie butelek, a książek. Obietnica sprzedaży swoich lektur w jednym miejscu z minimalnym nakładem pracy i czasu jest bardzo kusząca i nie oszukujmy się, wiele ułatwia. Naturalnie prócz sprzedaży można również zakupić książki po atrakcyjnych cenach w stanie jak nowym, dobrym bądź z widocznymi śladami użytkowania. Co do tych atrakcyjnych cen to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

JAK TO DZIAŁA?

Pominę rejestrację i od razu przejdę do konkretów. Kiedy już się zalogujemy klikamy w „Twoją sprzedaż” i otwiera się strona, gdzie możemy wpisywać kolejne numery ISBN ( numer ISBN ma 13 znaków i znajduje się na tylnej okładce) książek do sprzedania. Obecnie, by transakcja mogła zostać zrealizowana minimalna wartość skupu to 40 zł  (choć wydaje mi się, że kiedy ja sprzedawałam swoje książki wynosiła 25 zł).

Czasami jednak nasz numer ISBN „nie wchodzi” i danego tytułu nie możemy sprzedać. Podczas dodawania książek na listę sprzedaży może „wyskoczyć” wtedy komunikat informujący o tym, że SkupSzop nie jest zainteresowany zakupem tej pozycji i zaleca  spróbować za jakiś czas. Skup nie przyjmuje również książek wydanych przed 2006 rokiem, podręczników sprzed września 2012 roku, z nieaktualną treścią, zniszczonych, poplamionych, z widocznymi śladami użytkowania, podpisanych, z dedykacjami oraz z jakimikolwiek śladami po ołówku czy długopisie.

Kiedy już dodamy wszystkie książki do sprzedaży w kolejnych krokach uzupełniamy dane, wybieramy sposób wysyłki itp. Następnie zatwierdzamy chęć sprzedaży książek i czekamy, aż Skup Szop zaakceptuje naszą propozycję sprzedażową. Na stronie gwarantują, że ten proces nie potrwa dłużej niż godzinę. Jeśli już wszystko zostanie zaakceptowane zamawiamy kuriera, drukujemy dokumenty, pakujemy książki i wysyłamy je do skupu.

Kolejne statusy naszej sprzedaży można sprawdzać na stronie skupu na swoim profilu w zakładce „Historia transakcji”. Kiedy przesyłka dotrze już na miejsce obsługa przyjmuje paczkę i sprawdza jej zawartość – ten proces może trwać od 1 do 5 dni. Mailowo informują również klienta o przyjętych i odrzuconych pozycjach. Wypłata środków na konto ma nastąpić do 48 godzin od przyjęcia oferty.

CENA

To kwestia bardzo indywidualna i raczej nie można jej przewidzieć. Ceny książek wahają się od kilkudziesięciu groszy do kilkunastu złotych. Maksymalna cena jaką otrzymałam to 38% ceny okładkowej, a minimalna to 3%. Zazwyczaj jednak wartość oscylowała w okolicach 25% – 32%. Pewnie w dużej mierze jest to uzależnione od daty wydania tytułu oraz tego w jakim stopniu rynek jest nim nasycony.

Wielu ceny mogą bardzo rozczarować, bo są zwyczajnie niskie. Książki wyceniane są jako „prawie nowe” i należy się liczyć z tym, że kiedy książki dojadą do skupu ich wycena może się zmienić ze względu na ich stan. Mogą zostać również zupełnie odrzucone.

Co dzieje się z odrzuconą książką? Należy skontaktować się z obsługą skupu jeśli chcemy by dana pozycja do nas wróciła, należy jednak dodać koszty transportu. Jeśli nic nie zrobimy książka zostanie zutylizowana.

WYSYŁKA

Skup oferuje, że książki do sprzedaży odbierze kurierem za darmo. Ta opcja bardzo mi odpowiada i to właśnie z niej skorzystałam. Waga paczki nie może przekraczać 30 kg – jak wyliczył skup jest to około 50 egzemplarzy książek (dotyczy kuriera jedynie zamawianego poprzez SkupSzop.pl).

Osobne zamówienie kuriera czy skorzystanie z usług Poczty Polskiej sprawiają jednak więcej problemu. Oczywiście można również dostarczyć książki na własną rękę. W takiej sytuacji skup oferuje zwrot kosztów wysyłki w wysokości 7 zł.

ILE TO WSZYSTKO TRWA?

Teoretycznie ma być bardzo szybko i sprawnie. Co do sprawności całego procesu nie mogę się przyczepić. Z tymi terminami to jednak wyszło różnie. Gwarancja akceptacji oferty do godziny po jej złożeniu w moim przypadku trwała około dwóch godzin. Moje książki wysłałam w piątek i liczyłam na to, że w poniedziałek dotrą do skupu. Tak też się stało ( jak sprawdziłam na stronie przewoźnika). SkupSzop jednak nie zmienił statusu. Kiedy w środę już nieco się zmartwiłam, skontaktowałam się telefonicznie z obsługą skupu. Tłumaczyli się, że mają obecnie nawał pracy i przychodzi do nich mnóstwo paczek. Zalecili również bym uzbroiła się w cierpliwość. W kolejnym tygodniu powinno się wszystko unormować, a moja paczka powinna zostać przyjęta. W moim przypadku cały proces trwał 8 dni roboczych – od momentu złożenia propozycji do wypłaty środków na konto. Żałuję jedynie, że nie poinformowali mnie o opóźnieniach mailowo.

PODSUMOWANIE

Ogólnie jestem z usługi jaką proponuje SkupSzop bardzo zadowolona. Jak już wcześniej wspomniałam, cały proces przebiegł bardzo sprawnie choć nie najszybciej.  Obsługa również była bardzo miło i pomocna. Jedynym moim zastrzeżeniem jest to, że nie informują o opóźnieniach. Wiele do życzenia pozostawiają również oferowane ceny za książki. Niektóre są bardzo symboliczne i zdecydowanie nie warto ich sprzedawać.

Czy skorzystam ponownie z usług SkupSzopu? Pewnie tak, bo to bardzo łatwy i szybki sposób na pozbycie się zbędnych książek. Oszczędność czasu w tym przypadku również ma dla mnie duże znaczenie.

Moja ocena: 8/10