Premiery lutego. Książki

Premiery lutego. Książki

Styczeń obfitował w wiele świetnych premier. Jednak to co się dzieje w lutym również zachwyca i zaskakuje. Trudno było wybrać  kilkanaście propozycji z gąszczu mnóstwa wydawniczych zapowiedzi. Tak więc moja selekcja jest obszerna bo zawiera aż 24 tytuły. Zapraszam do dalszej lektury, premiery wydawnicze w tym miesiącu są na prawdę obiecujące. Dajcie znać co Was zainteresowało i na jakie premiery w tym miesiącu czekacie. 🙂

Premiery lutego. Książki

 

MITOLOGIA GERMAŃSKA – ARTUR SZREJTER

Data premiery: 3 luty

Instytut Wydawniczy Erica

O premierze tej książki pisałam Wam już w styczniu, jednak ta została przesunięta na luty. Mam nadzieję, ze ta data już będzie obowiązywać. Temat mitologii co jakiś czas powraca do dyskusji publicznej za sprawą wielu nowych wydawniczych propozycji. Niedawno mieliśmy do czynienia z mitologią słowiańską przedstawioną przez polskich autorów. Tym razem jest to książka Artura Szrejtera o mitologii germańskiej, która jest częścią kolekcji „Europa Barbarzyńców”. Muszę się bliżej przyjrzeć tej serii.

„Artur Szrejter opisuje w zbeletryzowanej, przygodowej formie dzieje świata według mitów germańskich: od stworzenia wszystkich krain i istot, przez złotą epokę Asgardu aż po apokaliptyczny koniec dziejów. Historie o bogach i ich mrocznych wrogach pełne są walki, namiętności i żądzy, zarazem jednak ukazują podstawowe wartości życiowe dawnych Germanów.”

TOKSYCZNI LUDZIE – BERNARDO STAMATEAS

Data premiery: 8 luty

Wydawnictwo Bellona

O toksyczności ludzi wokół nas mówi się już od dawna. Ludzie wiecznie narzekający, zazdrośnicy, maruderzy i złośliwcy nigdy nie popchają nas do przodu, a raczej ciągną w dół. Czasami jednak bardzo trudno je dostrzec. Bardzo chętnie dowiem się na ten temat czegoś więcej i książka Stamataesa z pewnością wpadnie w moje ręce. Autor w swojej publikacja odpowiada na pytania: jak rozpoznać toksyczne osoby, dlaczego zachowują się w tak destrukcyjny sposób i jak się przed nimi chronić. Myślę, ze to będzie zacna lektura, ale o tym się przekonam za jakiś czas.

ROŚLINNY KABARET – RICHARD MABEY

Data premiery: 13 luty

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Książki o roślinach od dawna bawią mnie i uczą. Na pozór nudna dziedzina nauki okazuje się być fascynującą przygodą, która nie ma końca. Myślę, ze ten opis zachęci każdego. Do mnie najbardziej przemawiają oczywiście pogańskie kulty i praktyczne zastosowanie. Także czekam z niecierpliwością!

„Richard Mabey przedstawia różne gatunki roślin, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię człowieka i wprawiały go w autentyczny zachwyt. Wiele stron poświęca roślinom, jakie w różnych momentach ludzkiej historii przyczyniły się do przemian w dziedzinie idei, nauki i estetyki. Pisze o kultach pogańskich i mitach kreacyjnych, o wielkim kulturowym znaczeniu roślin oraz ich praktycznym zastosowaniu. Opisując rośliny jako temat sztuki, wychodzi od twórczości artystycznej epoki lodowcowej i prowadzi czytelnika w świat poetów romantycznych.”

Premiery lutego - książki

ROZMOWY Z KATEM – KAZIMIERZ MOCZARSKI

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Znak

„Rozmowy z katem” to tytuł niemalże kultowy i wpisujący się w kanon lektur obowiązkowych. Po raz pierwszy w niepełnej wersji książka została wydana  w 1977 roku.  Pełna i nieocenzurowana wersja została wydana dopiero  w 1992 roku. a jednak póki co nie miałam okazji zmierzyć się z tym tytułem. Mam nadzieję, że nowe wydanie mi to umożliwi. Poniżej krótki opis:

Polski bohater więziony miesiącami przez własnych rodaków. Dzień i noc w towarzystwie mordercy, kata warszawskiego getta, generała SS Jürgena Stroopa.

„Do widzenia, Herr Moczarski, do zobaczenia niedługo u św. Piotra!” – mówi Stroop na pożegnanie, idąc na egzekucję. Czy można sobie wyobrazić podobną sytuację? Taki sam wyrok, wyrok śmierci, wydany na bezlitosnego nazistę i bohatera Armii Krajowej przez Polskę Ludową? Chociaż oprawcy w więzieniu mokotowskim mają wyjątkową wyobraźnię – poddają Moczarskiego 49 rodzajom tortur – on sam również wpada na oryginalny pomysł. Zachęca nazistę do szczerych zwierzeń. Zapamiętuje wszystko. Dziś możemy czytać jedną z najważniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek się odbyły. To rozmowa śmiertelnych wrogów w celi śmierci. Różnica między nimi jest taka, że tylko jeden z nich dostał sprawiedliwy wyrok.”

PSZCZOŁY – JOACHIM PETTERSON

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Literackie

Uwielbiam książki, filmy, programy i audycje o pszczołach. Te owady fascynują mnie bez dwóch zdań i przeczytam każdą książkę na ich temat…

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.”

WYSPA – SIGRIDUR HADALIN BJORNSDOTTIR

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Literackie

„Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji”? To ja biorę w ciemno. Niezwykle spokojna okładka kompletnie zwiastuje spokojnej i harmonicznej lektury. Obietnica thrillera politycznego i dystopii jest na prawdę kusząca, do tego wszystkiego jest jeszcze Islandia jako miejsce akcji…

„Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.”

Premiery lutego - książki

OSTATNI RAZ GDY ROZMAWIALIŚMY – FIONA SUSSMAN

Data premiery: 22 luty

Wydawnictwo Kobiece

„Carla Reid planowała spokojny wieczór. Chciała świętować rocznicę ślubu z mężem Kevinem i dorosłym synem Jackiem. Od dawna nie czuła się tak dobrze w ich domu. Nie spodziewała się, że obcy mężczyzna brutalnie przerwie trwającą idyllę. Ben Toroa odebrał jej wszystko, co kochała. Clara musi ułożyć sobie życie na nowo, bo poprzednie odeszło razem z jej bliskimi. Ben mierzy się z konsekwencjami tragicznej nocy. Czy posępne mury koszmarnego więzienia czegoś go nauczyły? Czy wieczór, który zakończył szczęśliwe życie Carli, może ocalić kogoś innego? Czy wróg może stać się ofiarą, a ofiara zbawcą?”

CELWONY KLÓLIK – LISSA EVANS

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Literackie

Choć to literatura dla dzieci to nie umiem się doczekać kiedy sięgnę po „Celwonego klólika”. Ta okładka mnie przeraża i zachwyca jednoczęśnie. I opis tej przygody.. no musze ją mieć. Muszę ją przeczytać. Koniec kropka.

„Funia ma dziesięć lat i właśnie spakowała plecak na najwspanialsze wakacje, jakie tylko można sobie wymarzyć. Nic z tego. Pechowym splotem okoliczności trafiła do bardzo dziwnego świata. Zamiast mamy i siostry, z którymi miała spędzić lato, ma trzech mało fajnych towarzyszy. Dwaj są naprawdę szczególni, a trzeci… Cóż, trzeci to okropny kuzynek Graham. Niedobrze. Bo Funia ma do spełnienia pewną misję. Musi stawić czoło okrutnemu dyktatorowi oraz trzem tysiącom Blopków. Najgorsze, że to wszystko jej wina!”

OSIEM GÓR – PAOLO COGNETTI

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Sonia Draga

Ktoś ma ochotę na powolnie snutą opowieść pośród gór? Bo ja bardzo. Nie wiem co ten tytuł ze sobą niesie i czy będzie to dobra lektura. Opis jednak mnie zainteresował i książka znajdzie się na mojej półce.

„Góry to nie tylko śnieg, przepaści, granie, potoki, jeziora i pastwiska. Góry to sposób życia. Krok za krokiem, milczenie, czas i właściwa miara. Dobrze to wie Paolo Cognetti, który całą akcję tej wspaniałej powieści umieszcza w przestrzeni między jednym szczytem a górską chatą. To historia o przyjaźni dwóch chłopców – a później mężczyzn – tak bardzo różniących się od siebie, a jednak bliskich, o duchowej podróży złożonej z ucieczek i prób powrotu, o nieustannym poszukiwaniu drogi do wzajemnego poznania.”

Premiery lutego - książki

ZARZĄDZANIE CZASEM W PIGUŁCE – AGNIESZKA MAKAROW

Data premiery: 28 luty

Wydawnictwo Samo Sedno

Temat zarządzania czasem ostatnio bardzo mnie interesuje i na codzień stosuję się do kilku prostych zasad. Chętnie zgłębię tajniki tej taemnej wiedzy na wyższym poziomie. Ciekawa też jestem co w tym temacie ma do powiedzenia Agnieszka Makarow. A ten opis to jakby o mnie…

„Pragniesz realizować się zawodowo, a jednocześnie mieć udane życie osobiste i rozwijać swoje zainteresowania? Chcesz wykonywać więcej zadań i osiągać lepsze wyniki? Masz poczucie, że żyjesz w ciągłym biegu, a doba ma zdecydowanie za mało godzin? Zamiast wciąż powtarzać, że nie masz na nic czasu, uporządkuj swoje cele pod względem priorytetów, by bez trudu zrealizować to, co dla ciebie naprawdę ważne!”

BIAŁE ŁZY – HARI KUNZRU

Data premiery: 28 luty

Wydawnictwo W.A.B.

Nie od dziś wiadomo, że na punkcie Ameryki to mam niezłego bzika. Także z góry wiadomo, że książka Hari Kunzru na pewno u mnie wyląduje. A ten opis przemawia do mnie w  100%.

„Białe łzy” to opowieść o demonach przeszłości, historia jak z kryminału, wspaniała medytacja na temat podziałów rasowych i pełen miłości hołd dla muzyki rodem z delty Missisipi i jej genialnych, a dziś zapomnianych twórców.”

PODAJ DALEJ. DESIGN, NAUCZANIE, ŻYCIE – KRZYSZTOF LENK

Data premiery: 28 luty

Wydawnictwo Karakter

„Krzysztof Lenk jest wybitnym polskim grafikiem i wykładowcą specjalizującym się w projektowaniu informacji. Studiował na ASP w Krakowie i Warszawie, pracował w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych, gdzie do niedawna nauczał w Rhode Island School of Design. W fascynującej rozmowie z Ewą Satalecką, doświadczoną wykładowczynią i kuratorką, opowiada o dzieciństwie w wojennej Polsce, swoich pasjach – teatrze i literaturze, a także o wieloletniej pracy projektanta i wykładowcy. Z książki wyłania się postać człowieka wielu talentów – erudyty, znakomitego gawędziarza, pedagoga z powołania, a przede wszystkim twórcy, dla którego projektowanie jest sposobem patrzenia na świat i rozumienia procesów, jakie w nim zachodzą. Refleksja na temat funkcji i znaczenia designu poparta jest licznymi przykładami i anegdotami – z rozmów dowiemy się m.in., jak Krzysztof Lenk wyrabiał świadomość polityczną u swoich amerykańskich studentów i dlaczego Szekspir przydaje się czasem w nauce projektowania.”

Premiery lutego - książki

CZAS BEZWSTYDU – ADAM WĘGLOWSKI

Data premiery: 19 luty

Wydawnictwo Znak

Podtytuł „Seks i erotyka w starożytności” i „Antyczna sztuka kochania” zdecydowanie zainteresuje wielu. Póki co jeszcze nigdy nie czytałam książki traktującej o bezwstydnych zachowaniach ludzi antyku.

„Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Zagląda do sypialni ateńskich arystokratów, do łaźni Wiecznego Miasta i na cyrkowe areny, pośród gladiatorów. Odkrywa najintymniejsze sprawy małżeństw sprzed dwóch tysiącleci. Demaskuje prawdę o zmysłowych greckich ucztach, na które spraszano wyłącznie mężczyzn. Ale też o życiu heter, o zakazanej miłości rzymskich legionistów i smutnym losie ludzi antyku, którzy ośmielili się przyprawić rogi sąsiadowi.”

TRUDNE ŚWIATŁO – TOMAS GONZALEZ

Data premiery: 28 luty

Wydawnictwo Znak

Dawno nie czytałam prozy z Ameryki Południowej i chętnie to zmienię. Powieść  Gonzaleza  z akcją osadzoną w Kolumbii zdaje się być idealną propozycją. Opowieść o cierpieniu i stracie, bliskości i życia. Ja się piszę.

„Nieszczęście jest jak wiatr. Zjawia się w sposób naturalny i nieprzewidziany. Wystarczy chwila, by podmuch połamał gałęzie drzew, ale nie jest w stanie wyrwać ich z korzeniami. Ta metafora doskonale oddaje życie Davida. David, uznany malarz, w swoim domu w Kolumbii wraca do chwil, które wszystko zmieniły. Wypadek Jacobo. Podróż do kliniki w Portland. Ostatnie dni z Sarą.”

WSTYD – IGA ZAKRZEWSKA MORAWEK

Data premiery: 7 luty

Wydawnictwo Wielka Litera

Ostatnio polubiłam się bardzo z polską prozą i coraz chętniej po nią sięgam. Przekonałam się, że polscy autorzy na prawdę mają się czym pochwalić. Mam nadzieję, że „Wstyd” będzie kolejną świetną propozycją. Ten fragment mówi wszystko i ja jestem kupiona…

„Najpierw trzeba się zawsze ukłonić i TO powiedzieć. Że „dzień dobry”. Nawet gdy ktoś cię nie widzi, nie lubi, gdy ty kogoś nie lubisz, gdy ktoś ci mówi, że jesteś gruba, taki pączek brzydki. Kiedy twoja matka wariatka, a ojciec pijak. Skoro pijak, a ty jego córka, to przecież oczywiste, że jaki ojciec, taka córka. A kilkanaście lat później zachodzisz w ciążę, rodzisz albo nie rodzisz i nie dziwi nic. Schemat się powtarza, choćby ci się wydawało, że ty nigdy, że ty inaczej, ty na pewno nie.”

Premiery lutego - książki

ELEGIA DLA BIDOKÓW – J.D.  VANCE

Data premiery: 15 luty

Wydawnictwo Marginesy

Kolejna historia o Ameryce i ponoć najważniejsza. Przekonamy się. Umieściłam tę książkę w zestawieniu ze względu na tytuł. Opis jednak również zachęca. Do tego książkę poleca Bill Gates i Cate Blanchett. Różnie to bywa z tymi polecajkami. Ja jednak mam nadzieję, że w tym przypadku są słuszne.

„Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Jackson, w stanie Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi?”

ZBRODNIE PRAWIE DOSKONAŁE – IZA MICHALEWICZ

Data premiery: 28 luty

Wydawnictwo Znak

Osobiście lubię się paprać w historiach morderców i zwyrodnialców. Mam nadzieję, że ze mną wszystko w porządku. Iza Michalewicz ponoć zrobiła świetną robotę pisząc tę książkę. Także mam  nadzieję na mnóstwo skrajnych emocji podczas lektury.

„Krakowska sprawa „skóry”, bestialskie morderstwo premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Łodzi – te i inne sprawy łączy jedno: ofiarom w brutalny sposób odebrano życie, a sprawcy długo pozostawali lub nadal pozostają nieuchwytni. Gdy działania policji, prokuratury i sądów zawodzą, policjanci z Archiwum X, tajnych zespołów do spraw niewykrytych zabójstw, są dla rodzin ofiar ostatnią nadzieją.”

RACZEJ SZCZĘŚLIWY NIŻ NIE – ADAM SILVERA

Data premiery: 15 luty

Wydawnictwo Czwarta Strona

Okładka w tym przypadku zrobiła swoje, ale powieść Silvery ponoć wzrusza i zachwyca. Debiut autora został świetnie przyjęty niezwykle dobrze przez krytyków i obiecują, że czytelnicy nie będą mogli się oderwać od lektury.

„Po samobójstwie ojca szesnastoletni Aaron Soto nie może się pozbierać i znaleźć szczęścia. Dzięki pomocy swojej dziewczyny Genevieve i zapracowanej matki powoli wraca do siebie. Jednak smutek i blizna na nadgarstku nie dają mu zapomnieć o przeszłości.

Kiedy Genevieve wyjeżdża na kilka tygodni, Aaron spędza ten czas z nowym znajomym. Thomas ma projektor filmowy i nie przejmuje się tym, że Aaron kocha książki fantasy. Jednak ich szczęście nie wszystkim się podoba. Nie mogąc zerwać z Thomasem Aaron zwraca się o pomoc do Instytutu Leteo, chociaż oznacza to, że zapomni, kim naprawdę jest. „

Premiery lutego - książki

TA DZIEWCZYNA – MICHELLE FRANCES

Data premiery: 15 luty

Wydawnictwo Albatros

W przypadku „Tej dziewczyny” skusiła mnie pokrętna fabuła i obietnica pełnego intryg thrillera psychologicznego.

„Laura ma wszystko. Karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i dwudziestotrzyletniego syna Daniela, dobrze wychowanego, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna jest piękna, bystra i… marzy o statusie Laury. Cherry chciałaby, żeby nowa rodzina przyjęła ją z otwartymi ramionami, ale Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa. Zazdrosna matka wymyśla więc okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich…”

BYĆ RODZINĄ – KRISTINA SANDBERG

Data premiery: 22 luty

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

„Być rodziną” to drugi tom serii „Maj”. Niestety ja nie przeczytałam nawet pierwszego, choć w planach mam jego lekturę od bardzo dawna. Szwedzka powieść obyczajowa brzymi bardzo ciekawie i na pewno kiedyś się z nią zmierzę. Tymczasem łapcie opis „Być rodziną”.

„Tomas Berglund poddaje się terapii, która ma go wyleczyć z alkoholizmu. Maj wraz ich małą córeczką Anitą bardzo go wspiera. Gościny udziela im siostra Maj, ale życie dwóch rodzin w małym mieszkaniu nie jest łatwe… A to nie jedyna trudność, z jaką musi się borykać Maj. Czy terapia męża odniesie oczekiwany skutek i nałóg już nigdy więcej nie zawładnie jego życiem? Czas pokaże. Na razie wszystko jest dobrze, więc wracają do domu. Oprócz problemów osobistych muszą się zmagać z globalnymi: trwa wojna, panuje kryzys… Gdy Tomas zostaje powołany do wojska, Maj sama musi zapewnić opiekę dwójce dzieci, bo niedawno urodziła syna. Czy sprosta czekającym ją wyzwaniom? Czy małżeństwo, które Maj i Tomas chcą za wszelką cenę utrzymać, przetrwa wszystkie burze, a ich wspólne życie wypełni wreszcie szczęście i ciepło domowego ogniska?”

WSTĄP DO EL ENCANTO – SUSANA LOPEZ RUBIO

Data premiery: 14 luty

Wydawnictwo Sonia Draga

Jaka ta okładka jest piękna i tajemnicza! No bomba! A miejsce i czas akcji to już kompletna bajka. Hawana lat 50.! No czego chcieć więcej? ” Wstąp do El Encanto” to debiutancka powieść autorki i zarazem bardzo obiecująca próba literacka.

„Patricio, którego całym majątkiem jest głód świata, a jedynym celem pozostawienie za sobą przeszłości w rodzinnej wsi wciąż jeszcze liżącej się z ran po hiszpańskiej wojnie domowej. Na spotkanie wychodzi mu gościnne miasto pełne światła i barw, w którym szybko znajduje pracę w domu towarowym stanowiącym dumę stolicy – El Encanto. Tam właśnie poznaje Glorię, jedną z najpiękniejszych, a przy tym bez wątpienia najbardziej zakazanych kobiet na wyspie. Jej mąż to wywodzący się z hawańskich nizin społecznych mafioso.”

Premiery lutego - książki

DZIEWCZYNA NA KARUZELI – DANYA KUKAFKA

Data premiery: 15 luty

Wydawnictwo Czarna Owca

Uwielbiam historie  małych miasteczek i ich mrocznych tajemnic. We wszystkich szukam elementy Miasteczka Twin Peaks… Trochę niepokojące jest to, że książkę poleca Paula Hawkins, której „Dziewczyna z pociągu” niesety mnie nie porwała. No zobaczymy jak będzie z „Dziewczyną na karuzeli”. Oto krótki opis fabuły:

„Kiedy lubiana przez wszystkich uczennica Lucinda Hayes zostaje zamordowana, mieszkańcy małego miasteczka w Kolorado są zszokowani. Najbardziej dziwi to chłopaka, który kochał ją za mocno, koleżankę, która zazdrościła jej idealnego życia, i policjanta wyznaczonego do zbadania sprawy. Cameron, Jade i Rus będą musieli zmierzyć się ze swoimi najmroczniejszymi tajemnicami, aby poznać prawdę i odzyskać spokój…”

PIĘKNE SAMOBÓJCZYNIE – LYNN WEINGARTEN

Data premiery: 15 luty

Wydawnictwo Feeria Young

W przypadku tej książki tytuł i okładka zrobiły swoje i mam nadzieję, że środek okaże się być równie intrygujący. Jeśli opis jest adekwatny do treści

„Jak to jest mieć najprawdziwszą przyjaciółkę, taką, która zawsze cię obroni, z którą rozumiesz się bez słów, która jest ważniejsza nawet niż chłopak? June miała niesamowite szczęście. W jej życiu był ktoś, z kim łączyła ją absolutnie wyjątkowa więź, jakby wspólne sekrety spajały silniej niż cokolwiek na świecie. Bo June i Delia do niedawna były nierozłączne. Rok temu wydarzyło się jednak coś, co sprawiło, że zaczęły się od siebie oddalać. Wieczór we troje, alkohol, dziwna gra… A teraz? Teraz Delia jest martwa i nic już nie da się naprawić. Tylko czy na pewno sama odebrała sobie życie? Przecież nie bała się nikogo i niczego na świecie… June desperacko chce dotrzeć do prawdy – czuje, że jest to winna dawnej przyjaciółce. Jeszcze nie wie, że ta prawda doprowadzi ją na skraj… No właśnie, czego? „

ALEX PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA – ALEX BELLOS

Data premiery: 6 luty

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Tytuł książki niewiele nam o niej mówi. Za to już podtytuł ” Jak liczby odzwierciedlają życie, jak życie odzwierciedla liczby” bardzo intryguje. A to porównanie matemtyki do dowcipu bardzo mi się podoba:

„Matematyka jest niczym dowcip. Całkiem poważnie! Każdy dowcip trzeba załapać i podobnie trzeba załapać rozumowanie matematyczne. I tu, i tu mamy do czynienia z takim samym procesem myślowym. Dowcipy są krótkimi opowieściami składającymi się z wprowadzenia i puenty. Słuchamy ich uważnie, by się na końcu roześmiać. Rozumowanie matematyczne również jest opowieścią z wprowadzeniem i puentą. Oczywiście jest to opowieść innego rodzaju, w której występują liczby, figury, symbole i formuły. Taką matematyczną narrację zwykle nazywamy dowodem, a puentę – twierdzeniem. Studiujemy dowód uważnie aż wreszcie dochodzimy do jego konkluzji. Szast prast! Coś podobnego! Neurony szaleją! Przypływ intelektualnej satysfakcji wynagradza nam cały trud i uśmiechamy się.”