Premiery wydawnicze – wrzesień 2018

Premiery wydawnicze – wrzesień 2018

Nastał wrzesień a ja krótko mówiąc jestem w lesie. Nawet z zapowiedziami wydawniczymi w tym miesiącu. Jest ich sporo i są na prawdę zacne. Kilka mam już za sobą.  Wrześniowe premiery to preludium do najbardziej gorącego październikowego wydawniczego szaleństwa. I aż się boję, co to będzie. Bo w tym miesiącu jest na prawdę dobrze.

Ciekawa jestem czy coś Was zainteresuje z mojej listy. Mam nadzieję, że znajdziecie coś fajnego dla siebie.

ŻONA – MEG WOLITZER

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo W.A.B.

Ten tytuł zainteresował mnie głównie z powodu filmu z Glen Close, który aktualnie wchodzi o kin.  Jednak kiedy zagłębiłam się w opis kompletnie przepadłam. Zapowiada się nieźle!

” Joan Castleman przez lata obserwowała rozwój kariery literackiej swojego męża Joego. Wspierała go, zanim odniósł pierwszy sukces, i towarzyszyła mu podczas kolejnych triumfów. Największa nagroda w jego życiu będzie jednak ostatnią, którą uczczą wspólnie. Joan, przez lata dusząca się w nieudanym małżeństwie, ale jednocześnie przywiązana do oferowanego przez nie poczucia bezpieczeństwa i stworzonej wspólnie rodziny, dojrzała
do odkładanej od dawna decyzji – opuści męża i wreszcie sama zabierze głos, sama nada kształt swojemu życiu, wolna od uprzedzeń otoczenia, przez które kiedyś wybrała milczenie.”

WODA NA SICIE – ANNA BRZEZIŃSKA

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo Literackie

Nową książkę Anny Brzezińskiej przeczytałam chwilę temu. Ciekawe doświadczenie literackie gwarantowane. Dla zainteresowanych tematem zapraszam do lektury RECENZJI „WODY NA SICIE”.

„Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia… Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?”

ZGADNIJ KTO – CHRIS MCGEORGE

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo Insignis

„Zgadnij kto” to idealny thriller ona początek jesieni. Niepokojący, ale nie przytłaczający.  Konwencja esccape roomu podgrzewa atmosferę i nie pozwala się oderwać. Na recenzję „Zgadnij kto” zapraszam TUTAJ. Można również wygrać jeden egzemplarz książki.

„…Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą,  a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która. Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą.”

DZIKI –  GUILLERMO ARRIAGA

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo W.A.B.

„Siedemnastoletni Juan Guillermo w krótkim czasie traci brata, rodziców i babcię. Za morderstwem Carlosa stoi grupa fanatyków religijnych sprzysiężonych z wpływowym kapitanem policji. Juan pała żądzą zemsty, jednak wrogowie są doskonale zorganizowani
i niemal nietykalni. Ogarniętego obsesją wendety młodego mężczyznę od popadnięcia w szaleństwo ratuje jedynie… miłość. Równolegle czytelnik poznaje historię Amaruqa, który w lodowatych lasach Jukonu podąża śladem wilka, pogrążając się coraz bardziej w odmętach szaleństwa i zbliżającej się śmierci.”

MANHATTAN BEACH – JENNIFER EGAN

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Znak

„Manhattan Beach” właśnie się czta i zachwyca od pierwszysch stron niesamowitym stylem! DO tego wsyztskiego tłem jest Nowy Jork lat 30 i 40… Czego chcieć więcej…

„Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca. Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.”

KRÓLOWA CUKRU – NATALIE BASZILE

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Literackie

„Królowa cukru” czeka w kolejce, ale coś czuję, ze to będzie zacna lektura.  Do tego debiut amerykańskiej pisarki poleca sama Oprah Winfrey. Zewsząd spływają pozytywne opinie na jej temat. Czuję się przekonana…

„Przyzwyczajona do blichtru Los Angeles czarnoskóra Charley Bordelon otrzymuje niecodzienny spadek – plantację trzciny cukrowej. Nie może jej odstąpić ani sprzedać, co jasno zostało sprecyzowane w testamencie zmarłego ojca. Stawia więc wszystko na jedną kartę i przeprowadza się z 11-letnią córką na Południe, do dawnego domu swojej babci Miss Honey. Czy dziewczyna z wielkiego miasta zdoła poprowadzić z sukcesem wielkie gospodarstwo? Czy w zaściankowej społeczności Luizjany Charley znajdzie sojuszników i przyjaciół?”

DOKĄD ODCHODZĄ PARASOLKI

Data premiery: 18 września

Dom Wydawniczy Rebis

Ta okładka! Ten tytuł! I ten opis! Zrobiły swoje. Nie mogę się doczekać.

„Wielka i wspaniała powieść, która rozwija się w cudowny dywan życia, utkany z włóczki i kolorów, które znajdujemy, gubimy i mamy nadzieję ponownie odnaleźć. „Moja mama, panie Elahi, zadawała sobie pytanie, dokąd odchodzą parasolki. Zawsze, gdy wychodziła z domu, gubiła parasolkę. A przez całe życie nie znalazła ani jednej. Dokąd to mogą odchodzić parasolki?” Tłem tej powieści o zniewalającym wręcz uroku jest Orient – ze wszystkim, co ma w sobie magicznego, innego i przewrotnego. Równie niezwykli są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca  wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany Hindus i  chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat.”

IMMORTALIŚCI – BENJAMIN CHLOE

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Czarna Owca

Nowy Jork tym razem w końcu lat 60-tych. A jak Nowy Jork to ja jestem bardzo zainteresowana. Ciekawa jestem wymiaru tej powieści i jej świata.

„Nowy Jork, lato, rok 1969. Do miasta przybywa tajemnicza kobieta, która potrafi przepowiedzieć dzień śmierci każdego człowieka. Plotka dociera do czwórki Rodzeństwa Goldów, które krótkim namyśle, postanawia odwiedzić wieszczkę, by dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka każde z nich. Przepowiednie wieszczki kształtują kolejne pięć dekad ich życia. Złoty chłopiec Simon ucieka na Zachodnie Wybrzeże, by szukać miłości w San Francisco. Bujająca w obłokach Klara zostaje iluzjonistką w Las Vegas. Starszy z braci, Daniel, po atakach na World Trade Center, szuka stabilizacji jako lekarz wojskowy. Najstarsza z rodzeństwa Varya rozpoczyna karierę naukową i poświęca się badaniom nad długowiecznością.”

TIRZA – ARNON GRUNBERG

Data premiery: 12 września

Wydawnictwo Pauza

„Jörgen Hofmeester starał się zbudować idealne życie dla siebie i swojej rodziny: ma pracę w renomowanym wydawnictwie, piękny dom w najlepszej dzielnicy Amsterdamu, spore oszczędności, atrakcyjną żonę i dwie piękne córki. Kiedy kolejne filary jego uporządkowanego świata walą się w gruzy, Hofmeester nie może zrozumieć, dlaczego wszystko dookoła się zmienia i czasem nie udaje się zrealizować nawet dobrze przemyślanych planów.”

JA SSAK. CO ŁĄCZY NAS Z GORYLEM, WIELORYBEM I NIETOPERZEM –  LIAM DREW

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo Literackie

Ja to muszę przeczytać! Wiadomo!

„Ja ssak. Co łączy nas z gorylem, wielorybem i nietoperzem” to holistyczne spojrzenie na naturę człowieka i innych zwierząt. Liam Drew w przystępny i pełen pasji sposób przedstawia historię ewolucji i mechanizmy kierujące życiem ssaków. Udowadnia przy tym, że w każdym człowieku drzemie zwierzę, a otaczające nas czworonogi często pokazują bardzo ludzkie oblicze.”

ARCHITEKTURA. WIZJE NIEZREALIZOWANE – PHILIP WILKINSON

Data premiery: 18 września

Dom Wydawniczy Rebis

Wrzucę tu tylko ten opis! Myślę, ze to będzie prawdziwa gratka dla lubujących się w dziwnościach i architekturze. Na pewno trafi do mojej biblioteczki.

„Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy  próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród  ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu. Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających  się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.”

GINEKOLODZY. TAJEMNICE GABINETÓW – IZABELA KOMENDOŁOWICZ

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo W.A.B.

Cieszę się, ze powstają  w Polsce takie książki, które obnażają przykrą rzeczywistość i uczą świadomości.

„Co takiego dzieje się w gabinetach ginekologicznych, że dla ponad połowy Polek wizyty w nich wiążą się ze wstydem, z traumą i upokorzeniem? Izabela Komendołowicz w swoich rozmowach z lekarzami oraz pacjentkami nie tylko ujawnia sekrety gabinetów – czasem zabawne, a czasem przerażające  –  ale porusza także kontrowersyjne i szalenie ważne tematy: aborcji, in vitro, dostępności antykoncepcji… Czy można zmusić kobietę do porodu? Dlaczego Polki nie korzystają z darmowych badań w ramach profilaktyki nowotworowej? Czy ginekologów powinna obowiązywać klauzula sumienia? To nieliczne z wielu pytań, które zadaje swoim rozmówcom Komendołowicz. Z ich odpowiedzi wyłania się skomplikowany obraz polskiej ginekologii, w której przekonania i wartości wyznawane przez lekarzy ścierają się z potrzebami i wymaganiami pacjentek. To obowiązkowa lektura nie tylko dla kobiet, ale także dla ich mężów i ojców.”

SEXED.PL  

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo W.A.B.

Jestem pod ogromny wrażeniem akcji Anji Rubik w mediach i w SM „SEXED.PL”.  Edukacja seksualna to palący problem i bardzo ważny temat. Mam nadzieję, że ta książka  będzie kompendium wiedzy dla młodych ludzi o sprawach, o których trudno się rozmawia. Mam nadzieję, ze ta książka raz na zawsze skończy z schematami, zabobonami i przesądami.

„Osiemnaście rozmów. Ogrom merytorycznej wiedzy. Zero pruderii. I jedna postać, rozpoznawalna na całym świecie: Anja Rubik. Odważna i przełomowa kampania #SEXEDPL kilka miesięcy temu podbiła polski internet. Teraz pora na sygnowaną nazwiskiem top modelki książkę skierowaną do młodych ludzi.”

JAK ZERWAĆ Z PLASTIKIEM –  WILL MCCALLUM

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Insignis

Idea zero waste ma coraz więcej zwolenników. No może nie zero waste ale less waste. Ja z tego powodu bardzo się cieszę. Czas rozprawić się z plastikiem choć w jakimś stopniu. Z chęcią zapoznam się z propozycjami Willa Mccallum`a i mam nadzieję, że nie będą one odrealnione.

„Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb. Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany, które przyniosą dalekosiężne skutki.”

WZMOCNIJ JELITA – MAREK ZAREMBA

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Pascal

Marek Zaremba autor dwóch „Jaglanych detoksów” wydaje nową książkę o wzmacnianiu swojego przewodu pokarmowego i psychiki zarazem.

„Stosując odpowiednią dietę, oczyścisz jelita, wzmocnisz swoją odporność i ochronisz swój organizm przed alergiami, cukrzycą, otyłością i chorobami autoimmunologicznymi. Jednak to nie wszystko. Wzmacniając jelita, zwiększysz produkcję hormonów szczęścia, pokonasz przygnębienie i mgłę mózgową, poprawisz koncentrację umysłową i wspomożesz leczenie depresji. Czy zdarza Ci się zajadać stres? Czy słodyczami poprawiasz sobie nastrój? Jeśli tak, ta książka jest dla ciebie!”

365 OBIADÓW ZA 5 ZŁOTYCH –  LUCYNA ĆWIERCZAKIEWICZOWA

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Dragon

Jak pasjonatka książek kucharskich w mojej biblioteczce nie może zabraknąć takiego klasyka.

„Książka „365 obiadów za pięć złotych” przez dziesięciolecia była obowiązkową lekturą każdej pani domu. Publikacja zawiera kilkaset przepisów na obiady na cały rok. Mimo pozornej wykwintności proponowanych przez autorkę przepisów, nie są one ani trudne, ani drogie w wykonaniu.”

NATURALNE ANTYBIOTYKI – CLAUDIA RITTER

Data premiery: 19 września

Wydawnictwo Muza

„Szukasz alternatywy dla antybiotyków konwencjonalnych, które coraz częściej są powodem lekooporności drobnoustrojów i przyczyną zniszczenia flory jelitowej? Sięgnij na półkę z przyprawami, po rośliny zawierające substancje o działaniu antybiotycznym, aby zapobiegać chorobom, a nierzadko także je leczyć. Zioła i przyprawy organizm zazwyczaj toleruje bardzo dobrze, zawarte w nich substancje witalne wzmacniają układ odpornościowy. Terapeutka medycyny naturalnej Claudia Ritter wyjaśnia przy jakich chorobach i dolegliwościach zastosowanie antybiotyków naturalnych ma sens i jak one działają (zapalenie oskrzeli, biegunka, infekcje grypopodobne, grypa, zakażenie dróg moczowych, uporczywy kaszel, zapalenie migdałków, ucha środkowego, jamy ustnej i gardła oraz zatok). Podaje sprawdzone informacje o możliwościach i granicach samoleczenia. Liczne przepisy – od naparów po okłady i smakołyki – mogą się przyczynić do szybszego zdrowienia i poprawy samopoczucia. Całość uzupełniają portrety czterdziestu pięciu najważniejszych ziół oraz przypraw o działaniu antybiotycznym.”

JELITA, MÓZG I SPÓŁKA –  SCOTT C. ANDERSON, JOHN CRYAN, TED DINAN

Data premiery: 5 września

Wydawnictwo Burda

Po prostu muszę przeczytać książkę o komunikacji brzucha z mózgiem. No.

„W tej książce autorzy wywracają do góry nogami (dosłownie) obowiązujące schematy. Ujawniają, jakie znaczenie dla zdrowia, w tym psychicznego, ma praca jelit i to, co jesz oraz jak działa oś mózgowo-jelitowa. Pomagają w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Prezentują produkty spożywcze najwłaściwsze dla jelit, w tym psychobiotyki, dzięki którym możesz wieść szczęśliwsze i zdrowsze życie. Bo porządek w brzuchu potrafi nie tylko zapewnić ci lepszy humor, ale także usprawnić myślenie, poprawić pamięć oraz rozprawić się z depresjami i stanami lękowymi, a także szeregiem schorzeń, jak choroby Parkinsona i Alzheimera, nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, otyłość, łuszczyca, egzema, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane czy autyzm.”