Zgadnij kto – Chris McGeorge [KONKURS]

Zgadnij kto – Chris McGeorge [KONKURS]

Obecnie jak grzyby po deszczu w wielu miastach wyrastają tzw Escape Roomy. Nowa forma rozrywki cieszy się ogromnym powodzeniem. Zamknięcie grupy ludzi na określony czas w jednym pomieszczeniu by rozwiązali zagadkę, bo inaczej nie wydostaną się na zewnątrz brzmi ciekawie. A co gdyby dodać do tego trupa, a zagadką jest odkrycie mordercy, który jest jedną z osób w pokoju…

ZARYS FABUŁY

Telewizyjny ( i niemal śniadaniowy) detektyw Morgan Sheppard pewnego dnia budzi się w hotelowym pokoju przykuty do łóżka. Prócz niego w pomieszczeniu znajduje się pięć innych osób i trup w wannie. Sheppard ma trzy godziny by znaleźć wśród nich mordercę. Inaczej wszyscy zginą w wielkiej eksplozji.

MORGAN SHEPPARD

Kim jest gwiazda angielskiej telewizji? W wieku 11 lat zasłynął jako młodociany detektyw rozwiązując zagadkę śmierci nauczyciela matematyki w swojej szkole. Od tej pory sława, o której zawsze marzył go nie opuszcza. Ma to jednak swoje blaski i cienie. Morgan jest uzależnionym od alkoholu i narkotyków mężczyzną, który życie traktuje lekką ręką. Nie dba ani o siebie ani o innych. Jest nieszczęśliwym egoistą pełnym niepokoju.

Sytuacja, w której obecnie się znajduje sprawi, że będzie musiał się zmierzyć z demonami przeszłości. Przerobić traumy i przemyśleć kilka spraw, by nie tylko rozwikłać zagadkę i uratować innych, ale i odpowiedzieć sobie na pytanie kto, po co i dlaczego. Nie będzie to proste, bo Seppard nie ma zbyt lotnego umysłu, choć jego pomysły czasami mogą szokować.

AKCJA

Akcja powieści rozgrywa się w jednym pomieszczeniu i obejmuje jedynie kilka godzin. Miałam co do tego poważne obawy. Myślałam, że opisywanie tych kilku godzin na kilkuset stronach może być po prostu niewiarygodnie nudne w odbiorze. Ile razy można czytać o panice, słownych przekomarzankach, strachu, agresji i oskarżeniach. Na szczęście pozytywnie zaskoczyła mnie nietuzinkowa fabuła i tempo akcji. Przestojów co prawda było kilka, ale do zniesienia. Były swego rodzaju przerwą na oddech. Niespodziewane zmiany sytuacji również przemawiają na korzyść, choć niektóre mogą się wydawać absurdalne i zwyczajnie głupie.

PIĘTNO PRZESZŁOŚCI

Autor często przeplata wydarzenia z hotelowego pokoju z wydarzeniami z niemal zamierzchłej przeszłości. Bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę w nieco toporny ale w miarę satysfakcjonujący sposób. Odkrywanie kolejnych kart i poznawanie przyczyny sprawia sporą frajdę.  McGeorge dobrze oddał gęstą od emocji i frustracji atmosferę małego pomieszczenia, dając jednocześnie czytelnikowi odrobinę przestrzeni przywołując wydarzenia z przeszłości.

BOHATEROWIE

Morgan Sheppard jest kompletnym i soczystym bohaterem. Czego niestety nie można powiedzieć o całej reszcie. Autor na początku książki przedstawia wszystkie postaci z imienia i nazwiska, profesji, osiągnięć, planów czy ambicji. Jest to bardzo pomocne. Podczas lektury pierwszych kilkudziesięciu stron często wracałam do tych wizytówek by przypomnieć sobie kto jest kim. Jednocześnie mam wrażenie, że te wizytówki to wszystko co autor był w stanie wykrzesać na temat tych postaci. Teoretycznie podczas lektury nieco bardziej ich poznajemy, jednak są to skrawki osobowości rzadko wpływające na fabułę. Przykładem może być nastolatka Rhona Michel, która ponoć cierpi na poważną klaustrofobię i przez większość fabuły siedzi pod biurkiem. Nie wiem czy tak się zachowują osoby z klaustrofobią. Mam jednak wrażenie, że to kompletnie stracony potencjał.

PODSUMOWANIE

Zgadnij kto” to lektura dosłownie na jeden wieczór, no może dwa, jak ktoś późno zacznie. Czyta się błyskawicznie. Fabuła wciąga i siedzi w głowie. McGeorge świetnie przeplata teraźniejszość z przeszłością łącząc wątki i podrzucając tropy czytelnikowi. Nieco duszny i gęsty thriller idealny na początek jesieni. Niezbyt straszny i niepokojący, ale gwarantuję, że zajmujący.

Książka „Zgadnij kto” w trzech słowach: angażująca, nietuzinkowa, gęsta.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Insignis

KONKURS

ZADANIE KONKURSOWE:

Opowiedz o swoich strachach! Czego panicznie się boisz? Czy strach przed czymś jest w stanie Cię sparaliżować? Odpowiedź krótko uzasadnij.

By wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe w komentarzu pod tym wpisem.

Organizator: Anita Jeleń
Czas trwania konkursu: Od 3 września 2018 do 9 września 2018 do godz. 23:59.

Zwycięzca zostanie wyłoniony po 9 września.
Nagroda to egzemplarz książki ” Zgadnij kto” Chrisa McGeorge`a

Wysyłka nagród jedynie na terenie Polski.

Termin zgłoszenia się po nagrodę: 10 września 2018. Po tym terminie zwycięzca zrzeka się nagrody.

Dane osobowe Uczestników Konkursu będą przetwarzane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Dane osobowe Uczestników przetwarzane będą wyłącznie w celach związanych z przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem Konkursu oraz ogłoszeniem jego wyników i wydaniem Nagród w Konkursie.