Premiery wydawnicze – styczeń 2020

Premiery wydawnicze – styczeń 2020

Nowy rok. Trochę trudno uwierzyć mi, że 2019 już za nami. Nic jednak na to nie poradzimy. Czas się ogarnąć i poopowiadać co nieco o styczniowych premierach wydawniczych, których o dziwo tym razem jest całkiem sporo. Jak na styczeń.

ŚWIĘTE SŁOWA  – SIGRIDUR HAGALIN BJORNSDOTTIR

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo Literackie

Dwa lata temu ukazała się pierwsza powieść islandzkiej pisarki pt „Wyspa”. Dwa lata temu rokoszowałam się lekturą i zachwycałam się piórem autorki, której nazwisko nadal trudno jest mi wymówić. Lektura „Świętego słowa” jest więc dla mnie oczywista. A opis brzmi na prawdę intrygująco. Nie mogę doczekać się lektury.

Edda i Einar wychowują się w nietypowej rodzinie – mają wspólnego ojca, ale różne matki, silne kobiety, które postanowiły wspólnie, w jednym domu, wychować swoje dzieci. Edda cierpi na hiperleksję i komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą przeczytanych książek, z których może cytować całe strony. Einar z kolei ma głęboką dysleksję i ogromne problemy z czytaniem. Mimo to rodzeństwo łączy wyjątkowa więź. Dorosła Edda pokonała, przynajmniej pozornie, swoje zaburzenie i zyskuje popularność w internecie. Wychodzi za mąż, rodzi syna. Po trzech dniach od porodu znika bez śladu… Zamknięty w sobie Einar wyrusza na poszukiwania siostry. Aby rozwiązać zagadkę, musi przemierzyć drogę do obcego świata i stanąć twarzą w twarz z niezwykłą przeszłością rodziny.”

ICH SIŁA – MEG WOLITZER

Data premeiry: 15 stycznia

Wydawnictwo W.A.B.

Proza Meg Wolitzer nie jest obojętna wielu czytelnikom. O „Żonie” mówiło się głośno przy okazji ekranizacji z Gleen Close. Co prawda książki jeszcze nie czytałam, ale powoli kolekcjonuję powieści Wolitzer by w przyszłości je przeczytać. Bez wątpienia to książki warte uwagi. Ponoć „Ich siła” ma doczekać się ekranizacji.

„Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania.”

CIĘŻAR PIANINA – CHRIS CANDER

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo Czarna Owca

„Ciężar pianina” zaintrygował mnie opisem i pewną tajemnicą zaklętą w pianinie. Bardzo lubię historie, w których to czasami pewne przedmioty mają wpływ na życie i decyzje bohaterów, są zrządzeniem losu ale i dziedzictwem. Ogromnie ciekawa jestem tej historii.

„Rok 1962, ZSRR. Ośmioletnia Katja dzięki tajemniczemu niemieckiemu najemcy mieszkającemu w głębi korytarza poznaje miłość swojego życia – pianino Blüthnera. Dziewczynka odkrywa piękne dźwięki wydobywające się z instrumentu i uświadamia sobie, jak wielkie znaczenie ma dla niej muzyka, przez którą może wyrazić siebie. Katja dorasta w obecności ukochanego pianina. Gdy jako młoda kobieta wychodzi za mąż, wraz z rodziną wyjeżdża do Ameryki, a jej instrument ginie.

Rok 2012, USA, Kalifornia. Dwudziestosześcioletnia Clara rozstaje się z chłopakiem i szuka nowego mieszkania. Operację utrudnia pianino, które dostała od ojca na dwunaste urodziny, krótko przed tym, jak jej matka zginęła w pożarze trawiącym ich dom. Praca, jedyna stała w jej chwiejnym życiu, traci jednak sens, gdy kobieta podczas przenoszenia pianina łamie rękę. Sfrustrowana postanawia sprzedać instrument, jest jednak nieświadoma konsekwencji, jakie to przyniesie. Tylko odkrycie tożsamości tajemniczego nabywcy oraz historii pianina da jej prawdziwą wolność…”

ZGIŃ KOCHANIE – ARIANA HARWICZ

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo Pauza

Po tym jak zaintrygowała mnie okładka przeczytałam opis. To mój must read na początek roku. Historia nieoczywista, emocjonalna, wielopoziomowa, w której nic nie jest pewne, a sen miesza się z jawą. To opowieść o kobiecie i macierzyństwie dalekim od wyobrażeń.

Po urodzeniu dziecka młoda kobieta mieszkająca z mężem na odludziu walczy z demonami: samotnością, depresją poporodową, niepokojem o noworodka, nieokiełznaną kobiecością i wymykającym się spod kontroli popędem seksualnym. Podczas bezsennych nocy zastanawia się, czy rodząc dziecko, utraciła samą siebie? Czy uda jej się kiedykolwiek odzyskać dawną tożsamość i swobodę?

DOBRE ŻONY – LOUISA MAY ALCOTT

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo MG

Aktualnie czytam „Małe kobietki”. Pierwszy raz w życiu. Głównie z powodu nowej ekranizacji powieści Alcott w genialnej aktorksiej obsadzie Planuję seans kinowy, jednak najpierw chciałam zapoznać się z literacką opowieścią. „Dobre żony” to kontynuacja i dalsza historia bohaterek z „Małych kobietek”, którą już wiem, ze chcę przeczytać.

Książki wydawnictwa MG zachwycają piękną oprawą i dumnie prezentują się na regale. Marzyłam o takim wydaniu „Małych kobietek” i „Dobrych żon”

SLUMBERLAND – PAUL BEATTY

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo Sonia Draga

To nie jest historia, po która sięgnęłabym z marszu, ale muzyczny opis bardzo mnie zachęcił i być może głębszy wymiar historii.

„Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać niejakiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzmana, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do właśnie zjednoczonego Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka.”

PAMIĘCI PAMIĘCI – MARIA STIEPANOWA

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Prószyński

Rosyjska literatura zawsze mnie przyciągała, choć nie poświęcam się jej w takim stopniu w jakim bym chciała. Opis książki Marii Stiepanowej uosabia to czego szukam w literaturze. Mam nadzieję, że mnie nie rozczaruje.

„Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia  może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephe Cornellu czy Osipie Mandelsztamie. „

OSTATNI – HANNA JAMESON

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo Czarna Owca

W ostatnim czasie bliski stał mi się gatunek filmowy jakim jest horror. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu. Postanowiłam również zacząć przygodę horrorami w literackim wydaniu. „Ostatni” zachęcił mnie porównaniem do „Lśnienia”, które wręcz ubóstwiam – oczywiście póki co w filmowej wersji ( która ponoć jest doskonałą adaptacją książki Kinga). 

„Oprócz Jona w hotelu znajduje się dwudziestu ocalałych. Z dala od najbliższego miasta walczą o przetrwanie. Pewnego dnia w zbiorniku na wodę pitną znajdują ciało dziewczynki. Oczywiste jest, że została zamordowana. Ktoś z mieszkańców hotelu jest zabójcą.
Jon zaczyna popadać w paranoję. Na własną rękę stara się prowadzić dochodzenie, aby odnaleźć mordercę. Seria dziwnych samobójstw, tajemnicze zaginięcia i nadprzyrodzone zjawiska nie są sprzyjającymi okolicznościami. Czy powinien zaryzykować wydostanie się z hotelu? Można tylko mieć nadzieję, że apokalipsa będzie mniej przerażająca…”

PODRÓŻ CILKI – HEATHER MORRIS

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo Marginesy

„Tatuażysta z Auschwitz” wywoła wiele kontrowersji i dyskusji. Sama muszę to sprawdzić, czy to godna uwagi książki czy też nie.

„Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz, dziewiętnastoletnia Cilka Klein zobaczyła żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety – została skarżona przez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w głębi Związku Radzieckiego, na Syberii. Tak zaczyna się długa, bolesna podróż Cilki. Młoda kobieta, która w Zagładzie straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracą ponad siły, ale i ciążącym nad nią poczuciem winy.”

PROSTYTUTKI . TAJEMNICE PŁATNEJ MIŁOŚCI – MIEŚNIK MAGDA, MIESNIK PIOTR

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo W.A.B.

Bardzo jestem ciekawa publikacji o zawodzie, któy istniej od zarania dziejów, a o którym nikt nie mówi, a część chciałaby zapomnieć, bądź udawać, że nie istnieje.

Ten świat zanurzony jest w prozie, a nawet bagnie życia, jednak od zawsze otacza go aura tajemniczego romantycznego mitu. Kurtyzany, ladacznice, dziwki, call-girls, sexworkerki – bohaterki niezliczonych powieści i filmów, obiekty ciekawości tzw. przyzwoitego świata, zimne uwodzicielki, które wiedzą, jak owinąć sobie mężczyznę wokół palca. Ile jest w tym prawdy? Ile jest tych prawd i co się za nimi kryje? Pora przyjrzeć się, jak wygląda życie w tym zawodzie zza kulis. Ile w nim „przyjemności” i wyboru, a ile obrzydzenia, bólu i bezsilności.

OSCARY. SEKRETY NAJWIĘKSZEJ NAGRODY FILMOWEJ – KATARZYNA CZAJKA – KOMINIARCZUK

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo W.A.B

Choć książka Kasi miała swoją premierę rok temu to ja nadal nie miałam okazji nabyć swojego egzemplarza. Nowe wydanie jest uzupełnione i poprawione. Musi w końcu trafić w moje ręce.

A Oscary tuż tuż. 13 stycznia zostaną ogłoszone nominacje.

Oscary to najważniejsze, najczęściej omawiane, ale też najbardziej kontrowersyjne nagrody filmowe. Mimo upływu lat wciąż stanowią symbol Hollywoodu, urzeczywistniają marzenie wszystkich twórców kina. Autorka książki zrywa z tradycją opisywania Oscarów według poszczególnych kategorii. Proponuje podział na cztery bloki tematyczne: Nagroda (w którym opisuje m.in. mechanizmy przyznawania Oscarów, wpływ polityki na nagrodę), Ceremonia (kreacje, przemówienia, losy statuetek, wpadki), Kategorie nieoczywiste (jak ewoluowały niektóre kategorie; polski wkład w historię Oscarów) oraz Zwycięzcy (co Oscary oznaczały dla nagrodzonych filmów i aktorów; stosunek Akademii do mniejszości). Książkę uzupełnia zestawienie najciekawszych statystyk dotyczących nagrody.

ALGORYTM ADY – JAMES ESSINGER

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo ZNAK

Jak ja lubię fabularyzowane opowieści o prawdziwych ludziach. Sprawiają, ze zaczynam sie nimi interesować dużo bardziej i szukać informacji na własną rękę. A historia Ady Lovelace może okazać się niezwykle inspirująca.

„W jaki sposób córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki. Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy. W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niebywały talent jego córki. W czasach, w których przywilej edukacji nie przysługuje kobietom, nikt się nie spodziewa, że odkrycie Ady może zmienić świat. Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Dlaczego nie zyskał wówczas zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę?

„Algorytm Ady”to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn.”

WYLOGUJ SWÓJ MÓZG – ANDERS HANSEN

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo ZNAK

Nowy rok, nowe wyzwania, postanowienia i cele. Jednym z moich jest odpoczynek, którego w 2019 nie było zbyt wiele. „Wologuj swój móg” idealnie wpisuje się w to moje postanowienie i książka na pewno wpadnie w moje ręce. Balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem nabrał dla mnie nowego znaczenia i muszę nad nim popracować. A wylogowanie się z internetów to pierwszy krok. Opis brzmi bardzo zachęcająco.

Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację, Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać. W mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję. To tylko przykłady skutecznych porad zawartych w tej książce.

Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z innymi.

ZWOLNIJ WRESZCIE – HAENIM SUNIM

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo ZNAK

Kolejna pozycja, która wpisuje się w moje noworoczne postanowienia i cele. Zobaczymy czy warta uwagi.

„Trzymasz w ręku poradnik pełen drogowskazów dla człowieka dwudziestego pierwszego wieku i na miarę jego problemów. Zebrane w ośmiu rozdziałach porady buddyjskiego mnicha, którym towarzyszą nastrojowe ilustracje, skutecznie przypominają o tym, co w życiu najważniejsze – niezależnie od tego, czy akurat trapią cię zmiany klimatyczne, czy znienawidzony dźwięk porannego budzika.

KOCHAJ NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ – STEFANIE STAHL

Data premiery: 29 stycznia

Wydawnictwo Otwarte

Relacje, to kolejna rzecz na którą stawiam w tym roku. „Odkryj w sobie wewnętrzne dziecko” to książka którą aktualnie czytam i której treść bardzo do mnie przemawia. Dlatego chętnie sięgnę po kolejną publikację niemieckiej autorki.

„Nieważne, czy już jesteś z kimś, czy dopiero o tym myślisz – książka, którą masz przed sobą, uświadomi ci, jak wiele może zyskać twoja relacja z najbliższą osobą dzięki twojemu nastawieniu i jak znaczący wpływ na twoje uczucia i emocje ma ukształtowana w dzieciństwie emocjonalność i wrażliwość. Stefanie Stahl, niemiecka psycholożka, terapeutka i autorka bestsellerowej książki „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”, postanowiła tym razem wziąć na warsztat relacje i przekonać cię, że masz potencjał, by stworzyć udany związek. To, jaki będzie, zależy od ciebie.”

Taki wydawniczy styczeń nam sie zapowiada. Choć przyznam, że ciekawych propozycji jest na prawdę wiele. Robiąc research i selekcję musiałam odrzucić wiele tytułów by ten wpis nie był długi jak taśma klejąca.