Premiery wydawnicze – styczeń 2019

Premiery wydawnicze – styczeń 2019

Witajcie w Nowym Roku! Macie jakieś postanowienia czytelnicze na ten rok? Ja nie mam żadnych. Dam się ponieść literaturze wszelakiej. No dobrze, może i mam takie jedno ogólne by czytać więcej. I tyle.

Kiedy zabierałam się za ten post nie sądziłam, że styczniowych premier będzie aż tyle. W tym miesiącu zapowiedzi wydawniczy jest moc i jest w czym wybierać. Także do dzieła!

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

LEKKI BAGAŻ – ANNA CIEPLAK

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Znak

Nowa powieść Anny Cieplak – autorki nominowanej do Nike i Paszportu „Polityki”. Biorę w ciemno.

„Czy wystarczy ci idealizmu na całe życie? Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo? Można pomagać „wykluczonym” i pisać granty zamiast wierszy (Wera). Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy). Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka). Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór. Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm? I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

Anna Cieplak po raz kolejny udowadnia, że ma świetne ucho i oko na otaczającą rzeczywistość. Jak nikt inny portretuje początkujących dorosłych z czułością i wyrozumiałością dla ich niedoskonałości, frustracji i marzeń. Wie, o czym pisze.”

MÓJ PIĘKNY SYN – DAVID SHEFF

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo: Poradnia K.

Do kin wchodzi właśnie film oparty na motywach świadectw ojca i syna. Przyznam, że przyciągnęły mnie nazwiska: Steve Carell i Timothée Chalamet! Film na pewno obejrzę, mam nadzieję, że i książkę uda mi się przeczytać.

„Pierwsza tak szczera historia buntu dorastającego chłopaka, opowiedziana przez ojca, który za wszelką cenę próbuje walczyć z uzależnieniem syna. Porywająca i rozdzierająca serce opowieść o miłości rodzica do dziecka, studium zdobywania życiowej mądrości. Przejmujące świadectwo ojca, który zadaje sobie pytanie, co zrobił (albo czego nie zrobił), że jego wspaniałe, zdolne i wrażliwe dziecko zaczęło się buntować, popełniać błędy i pogrążać w uzależnieniu. David bezustannie zadaje sobie pytanie, czy jest odpowiedzialny za nałóg syna. Czy zawinił rozpad małżeństwa rodziców Nica? Czy można było jakoś zapobiec zbliżającemu się dramatowi? Czy cała rodzina musi cierpieć z powodu uzależnienia najstarszego dziecka?”

NASZE DUSZE NOCĄ – HARUF KENT

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Literackie

Film na Netflixie o tym samym tytule kusi mnie od dawna. Poprzysięgłam jednak, że najpierw zabiorę się za literacki pierwowzór! Na szczęście niebawem trafi na księgarniane półki.

„Addie i Louis to samotni, owdowiali siedemdziesięciolatkowie, mieszkający w niewielkim miasteczku. On ma córkę, ona syna i wnuka. Ma także dom, a w nim duże łóżko, w którym co noc kładzie się sama. A przecież noce są najgorsze… Pewnego razu postanawiają spędzać je wspólnie. Nie chodzi im o seks, ani nawet romans. Chodzi o doskwierającą samotność. Wieść o tym dziwnym związku szybko rozchodzi się po okolicy. Jak zareagują najbliżsi?”

NASZE MAŁŻEŃSTWO – JONES TAYARI

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Otwarte

„Nasze małżeństwo” to moja pierwsza lektura w tym roku i jakże zaskakująco dobra. Niebawem opowiem Wam o niej coś więcej. Warto zainteresować się tym tytułem. Czyta się wybornie póki co.

„Droga Celestial i Roya do ślubu była dość wyboista. Obydwoje z silnymi charakterami, ambitni, miotali się, zanim ostatecznie przyjęli role męża i żony. Osiemnaście miesięcy. Tyle zdążyli nacieszyć się sobą. Jedna noc i fatalny zbieg okoliczności. Tyle wystarczyło, by Roy trafił do więzienia, a Celestial stała się żoną skazańca. Przed nimi wyzwanie, któremu musi sprostać ich uczucie, wierność i zaangażowanie.”

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

WSZYSTKIE ŻYCIA HEDY LAMARR – MARIE BENEDICT

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Znak

Od dawna pragnę przeczytać coś co wyszło spod pióra Marie Benedict. Na półce od kilku miesięcy czeka „Pani Einstein”. Książki tej autorki zbierają świetne recenzje. Mam nadzieję, ze i ja niebawem o tym się przekonam!A ta powieść zapowiada się na prawdę dobrze. Uwielbiam historie oparte w jakimś stopniu na faktach, zachwycające literacko z odpowiednią dawką fabularnej magii.

„Maj 1933 roku. Dziewiętnastoletnia Hedwig Kiesler stoi na scenie wiedeńskiego teatru, ogłuszona owacjami. Z widowni wpatruje się w nią tajemniczy mężczyzna. Fritz Mandl jest charyzmatyczny i bajecznie bogaty. Przede wszystkim jednak jest faszystą zaopatrującym Niemców w broń. Wie, że Hedwig jest żydówką. Mimo to zrobi wszystko, by ją poślubić. Ona zrobi wszystko, by chronić siebie i swoją rodzinę. Dokąd doprowadzi ich rodzące się między nimi uczucie? Kilka lat później świat obiega zaskakująca plotka – gwiazda hollywoodzkiego kina, Hedy Lamarr, dokonuje odkrycia, które może pomóc w walce z nazistami. Kim stała się Hedwig? Czy w jej burzliwym życiu znalazło się miejsce na prawdziwą miłość?”

KOH-I-NOOR – WILLIAM DALRYMPLE, ANITA AMAND

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Noir Sur Blanc

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego brylantu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła. Nie mogę doczekać się lektury!

„Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji.”

BOWIE. BIOGRAFIA – MARIA HESSE

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Debit

Kto nie zna Davida Bovie? Któż go nie kocha? Legenda, którą trzeba znać! Te książkę trzeba przeczytać. No i ta zapierająca dech okładka!

„David Bowie to nie tylko piosenkarz, który sprzedał sto trzydzieści sześć milionów płyt i nie tylko artysta eksperymentujący z najróżniejszymi stylami i definiujący kulturę pop. Jak to ujął jego biograf David Buckley, „zmienił życie większej liczbie ludzi niż jakakolwiek postać publiczna”. Niniejsza książka zgłębia wszystkie aspekty jego życia, pokazuje tajemnice i anegdoty. Niczym hieroglif, Bowie jawi się nam jak zagadka, którą wszyscy próbujemy rozwiązać, a nikt nie nadaje się do tego tak, jak María Hesse, autorka fenomenalnej „Fridy”. Dziś Bowie fascynuje bardziej niż kiedykolwiek.”

PSZCZELARZ Z SINDŻARU – MIKHAIL DUNYA

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Otwarte

Bardzo chcę przeczytać tę książkę! To będzie coś niesamowitego i bolesnego. Przeczytajcie opis!

„Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS. „Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o czwartej nad ranem. O, słyszysz? Znowu ktoś dzwoni.” Od 2014 roku ISIS terroryzuje Sindżar, pustynny region w Iraku zamieszkany przez kilkadziesiąt tysięcy jezydów. Mężczyźni, którzy odmawiają przejścia na islam, są zabijani, a kobiety sprzedawane w niewolę. W obliczu nieludzkiego cierpienia, jakiego doświadczają mieszkańcy tego regionu, czyny pszczelarza Abdullaha są czymś niesamowitym i budzącym podziw. A on sam jest dowodem na to, że wciąż nie brak ludzi, którzy są gotowi zaryzykować wszystko, by walczyć o tych, których życie jest już prawie stracone.”

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

ZWROTNICE DZIEJÓW – ANDRZEJ CHWALBA, WOJCIECH HARPULA

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Literackie

Bo ja lubię sobie gdybać historycznie rozważać… Przeczytam na pewno. Bo co by było gdyby…

” Wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba, z epickim rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. Opierając się na swojej rozległej wiedzy, prowadzi czytelnika przez świat, który – z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stał się polityczną rzeczywistością, choć był realnym jej wariantem. W tej intelektualnej podróży towarzyszy mu dziennikarz Wojciech Harpula, który w wielu momentach inspiruje, ale i prowokuje do coraz odważniejszych odpowiedzi na pytanie „co by było, gdyby?”. „

ROK W OGRODZIE – DAN PEARSON

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Literackie

Czyż to nie brzmi fantastycznie? Szczególnie, ze moje plany ogrodowe na ten rok są bardzo ambitne…

„Dan Pearson, ceniony brytyjski architekt pejzażu i zapalony ogrodnik, odkrywa rytmy i przyjemności roku w ogrodzie. Porzuciwszy niewielki przydomowy ogródek w południowym Londynie na rzecz ośmiohektarowego gospodarstwa w hrabstwie Somerset, zachwyca się urodą szkieletów zimowego ogrodu, radosnym objawieniem się wiosny, mocnym zapachem lata oraz jesienną eksplozją kolorów. Zaraźliwy entuzjazm autora tudzież bogactwo jego wiedzy przepełniają strony tej pasjonującej książki, która obfituje również w praktyczne wskazówki, jak zagospodarować własny kawałek ogrodu, niezależnie od tego, czy tworzy go kilka doniczek na parapecie okna w mieszkaniu w mieście czy spora połeć wiejskiego pola. Pomagając nam odkryć przyrodę na nowo, zarówno te dziką , jak i tę udomowioną, lektura „Roku w ogrodzie” staje się doświadczeniem prowadzącym do głębokiej odnowy.”

HELLO WORLD. JAK BYĆ CZŁOWIEKIEM W EPOCE MASZYN – HANNAH FRY

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Literackie

Kolejna książka do rozważania i gdybania. Postęp technologiczny jest tak ogromny, że trudno ogarnąć go rozumem. Oby tego rozumu kiedyś nie zabrakło. Książka Hannah Fry z pewnością otworzy różne szufladki w naszych głowach.

„Hannah Fry, brytyjska matematyczka, popularyzatorka nauki i niekwestionowana gwiazda wykładów z cyklu TED, wprowadza nas w świat, w którym o ludzkich losach coraz częściej decydują maszyny. Nieustannie słyszymy o inteligentnych wieżowcach, inteligentnych miastach, inteligentnym transporcie i projektowaniu. Urządzenia wokół nas mają być smart: telefon, samochód, zegarek, dom, również lodówka, a nawet pieluchy. Mają podpowiadać, zgadywać nasze intencje, wyręczać w każdym zadaniu. Czy wkrótce komputerowe programy i sztuczne inteligencje będą podejmować większość decyzji za nas? Czy będą decydować o naszym zdrowiu, edukacji i zarządzać naszym czasem? Jak wejść z nimi w możliwie najlepszą symbiozę?”

KRÓTKA HISTORIA WIELKICH UMYSŁÓW – IAN STEWART

Data premiery: 10 stycznia

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Uwielbiam takie publikacje, a to będzie absolutny hit!

„W jaki sposób myślą geniusze? Jak widzieli świat najwięksi matematycy, ludzie o zdumiewającej jasności umysłu i oryginalności spojrzenia? Jak to możliwe, że ich myśli podążały zupełnie nowymi ścieżkami, których ludzkość wcześniej nie znała? W jaki sposób je odkrywali? W swojej najnowszej książce wybitny matematyk Ian Stewart podąża tropem niezwykłych umysłów, odsłaniając tajemnice geniuszy, którzy tworzyli matematykę.”

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

COKOLWIEK WYBIERZESZ – JAKUB SZAMAŁEK

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo W.A.B.

Moja lektura obowiązkowa w styczniu. Zapowiada się obiecująco.

„Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.”

ZMOROJEWO – JAKUB ŻULCZYK

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Agora

Tak na prawdę to najpierw przyciągnęła mnie okładka, dopiero potem nazwisko. Nowa książka Żulczyka już niebawem na księgarnianych półkach.

„Tytus to piętnastoletni nerd, fanatyk horrorów, gier komputerowych i nadprzyrodzonych zjawisk. Właśnie zanosi się na najnudniejsze wakacje jego życia u dziadków w Głuszycach, gdy w „zabitej dechami dziurze” poznaje Ankę, odważną, zbuntowaną nastolatkę. Równocześnie w mazurskim lesie czai się Zło – legendy o nim od lat krążą po wsi. Gdy zaczynają ginąć ludzie i dzieją się dziwne rzeczy, niespodziewanie lato u nadpobudliwej babci zamienia się w mroczną przygodę. Narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo para przyjaciół próbuje rozwikłać tajemnicę miasta widma, którego zdjęcia pojawiają się w sieci. Tymczasem Strzępowaty i Gangrena, żołnierze Zła usiłują zdobyć Trzy Klucze, dzięki którym będą mogli zawładnąć światem. Wojnę z agentami ciemności, dowodzonymi przez ponurego Leszego, może wygrać jedynie tajemniczy potomek Strażnika Dobra.”

PAPIEROWE DUCHY – JULIA HEABERLIN

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo W.A.B.

Aż mnie swędzi, jak czytam opis tej książki! Morderca z demencją! To będzie bomba!

„Carl Louis Feldman za młodu był słynnym fotografem. To było kiedyś, w innym życiu, zanim jeszcze został skazany za morderstwo młodej kobiety. Uniewinniono go z powodu demencji, od tamtego czasu leczy się w specjalistycznym ośrodku. Do momentu, gdy pojawia się w nim jego córka, która chce zabrać go na wycieczkę… Czekała na ten moment połowę swojego życia. Planowała, zbierała informacje, trenowała. Układała w głowie wszystkie możliwe scenariusze. Dlatego teraz ma prawie całkowitą pewność, że staruszek, który siedzi obok niej na fotelu pasażera, przed laty porwał i zamordował jej siostrę Rachel. Carl nie wierzy jej za grosz, gdy próbuje mu wmówić, że jest jego córką. Gdy z kolei on twierdzi, że nie pamięta, aby kiedykolwiek zamordował jakąś dziewczynę – ona nie wierzy jemu. Które z nich kłamie? A może kłamią oboje?”

MIM – SZYMON SŁOMCZYŃSKI

Data premiery: 30 stycznia 2018

Wydawnictwo Literackie

Debiutancka powieść Szymona Słomczyńskiego zapowiada się bardzo obiecująco! Gęsto od rodzinnych osobliwości i dziwnych relacji. Uwielbiam!

„Wszystko zaczyna się powoli (jak to na stypie), gdy Damian staje twarzą w twarz ze swoją rodziną. Beata to jego matka, intelektualistka której nie podobają się życiowe wybory syna. Daniel to jej brat, znany dziennikarz, mający wyjątkowy wpływ na siostrzeńca. Ich ojciec to zgorzkniały samotnik, który nie pojawia się na pogrzebie. Damian postanawia go odwiedzić. Tymczasem telefon dzwoni, dzwoni i dzwoni. Wkrótce wydarzenia nabiorą tempa. Co wyniknie z niespodziewanej wizyty, a co z nieodebranych połączeń?  „To historia rodzinna – w pewnej mierze; romantyczna – w jakimś stopniu; polityczna – odrobinę; kryminalna – poniekąd; wczorajsza – nieco; polska – niechybnie; dzisiejsza, jutrzejsza – oby (nie)”.”

ZAMIANA – REBECCA FLEET

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Marginesy

W styczniu mam ochotę na mocne thrillery. „Zamiana” to kolejna gatunkowa propozycja, która może na długo zapaść w pamięci. Z resztą atmosfera „drzwi w drzwi” bardzo mnie kręci.

„To miał być dla nich wyjątkowy czas: z dala od codziennej rutyny, dziecka i zmartwień. Nowy początek dla ich pogrążonego w kryzysie związku – jego chorobliwych reakcji i jej niewierności. Caroline i Francis zamienili się mieszkaniami: na tydzień oddali swoje mieszkanie w mieście i przenieśli się do eleganckiego domu na eleganckim przedmieściu Londynu. Mieli zapomnieć o problemach, odnaleźć dawny żar, który ich połączył. Jednak sam dom w pierwszym kontakcie przyprawił ich o dreszcze – surowy, pusty, wręcz złowrogi. W dodatku Caroline szybko zaczyna odczuwać poważny niepokój: kwiaty w łazience, muzyka w salonie – dla kogoś, kto jej nie zna, mogłyby wydawać się przypadkowe, jednak ona wie, że zostały wybrane specjalnie dla niej. Przez kogoś, kto doskonale ją zna. Kiedy znaczących nawiązań do jej dawnego życia pojawia się coraz więcej, a poznana na spacerze sąsiadka wykazuje niezdrowe zainteresowanie parą, Caroline obawia się, że osoba, o której przez ostatnie lata starała się zapomnieć, desperacko pragnie powrócić do jej życia. A jej powrót oznacza ogromnie niebezpieczeństwo dla Caroline i jej rodziny…”

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

MÓZG WŁADCA CZASU – DEAN BUONOMANO

Data premiery: 24 stycznia

Wydawnictwo Prószyński Media

Wiecie, ze ja lubuję się w „mózgowych” publikacjach i nigdy nie mam ich dość!

„Twój mózg nieustannie mierzy czas. Kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki, wie ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar!  Jak ludzki mózg mierzy czas? Jak robią to mózgi zwierząt? I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem mózgu? W swojej książce „Mózg, władca czasu”, Dean Buonomano poszukuje odpowiedzi na te niezwykle ważne pytania – odpowiedzi, od których zależy więcej, niż myślisz. „

ELON MUSK. CO NAPRAWDĘ MYŚLI

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Znak

Przyznam, że do takich „kołczowych” publikacji podchodzę z rezerwą i ograniczonym zaufaniem. Ta jednak mnie zainteresował i z czystej przekory sprawdzę o co chodzi czy warto się nią zainteresować.

„Elon Musk – największy wizjoner naszych czasów. Człowiek, który swoje marzenia wpisuje na listę rzeczy do zrobienia i po prostu je realizuje. Nawet te najbardziej fantastyczne. Jak mu się to udaje? Gdzie tkwi sekret jego geniuszu? Z tej książki dowiesz się jak myśleć jak Elon Musk. Opowie ci to on sam, własnymi słowami. Po jej lekturze zastanowisz się dwa razy zanim powiesz: „nie da się”.”

MIT MOTYWACJI. JAK GRAĆ ŻEBY WYGRAĆ – JEFF HADEN

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Marginesy

A tę książkę przeczytam z ogromną ciekawością. Zwłaszcza teraz, kiedy Nowy Rok w natarciu i mnóstwo celów do zrealizowania!

„Haden bada przeszkody, które stają na drodze spirali sukcesu i sprawiają, że tracimy ducha. Proponuje też skuteczną taktykę, dzięki której utrzymamy stały przypływ dopaminy. Haden dzieli się swoimi spostrzeżeniami i strategiami, które na zawsze zmienią wasze podejście do przeszkód i celów, zarówno osobistych, jak i zawodowych. „

Premiery wydawnicze - styczeń 2019
Premiery wydawnicze – styczeń 2019

NATURALNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE – FERN GREEN

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Buchmann

Od dawna w swoim domu staram się stosować naturalne środki czyszczące i chętnie poznam nowe receptury! Wiem, że w internetach jest mnóstwo stron z takimi przepisami, ale wiecie, że ja lubię mieć wszystko w jednym miejscu.

” Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Czy da się umyć wannę za pomocą octu i cytryny? Jak sprzątać, nie szkodząc przy tym środowisku? Książka zawiera przepisy na ekologiczne środki czystości. Dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji pomożemy uratować naszą planetę. Na 250 stronach znajdziemy ponad 120 przepisów podzielonych pod kątem przestrzeni, którą musimy posprzątać. Proste, praktyczne i bardzo satysfakcjonujące! „

F**K PLASTIC

Data premiery: 15 stycznia

Wydawnictwo Prószyński Media

Myślę, że to obecnie jedna z ważniejszych książek i każdy powinien się z nią zapoznać.

„Nie możesz spać, bo dręczą cię myśli o 51 bilionach fragmentów plastiku pływających w oceanach? Nie panikuj! Wojna z plastikiem już się rozpoczęła. Kolejne rządy, firmy i korporacje na całym świecie przyglądają się pandemii plastiku, zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania. W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić – jako pojedynczy człowiek – aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę. 
Żywność i napoje – możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać owijki z woskiem pszczelim. 
W domu – możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ścierek. 
Styl życia – możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach. Razem możemy uratować oceany. Razem uratujemy oceany!”

WOLNI OD STRESU – DR MITHU STORONI

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Czarna Owca

Stres to zmora naszych czasów. Sama wiem co nieco na ten temat. Stres paraliżował mnie na tyle, że nie potrafiłam walczyć o swoje. Aż zaczęłam sobie z nim radzić. nie było to jednak takie proste. Najważniejsze jest to by uświadomić sobie, że ma się taki problem. Zrobienie pierwszego kroku to już mały sukces. Ciekawa jestem książki dr Storoni. Mam nadzieję, ze będzie to wartościowa i godna uwagi publikacja.

„Wolni od stresu” to praktyczny przewodnik przedstawiający siedem ścieżek do stresoodporności. Opracowana przez dr Mithu Storini strategia walki ze stresem wzmocni twój układ odpornościowy w taki sposób, by umysł pozostał ostry jak brzytwa, a organizm stał się wytrzymały na stres. W każdym rozdziale znajdziesz omówienie poszczególnych czynników stresu, a także proste sposoby zminimalizowania efektów napięcia za pomocą zmian w diecie, codziennych nawykach oraz dzięki ćwiczeniom fizycznym oraz zaskakującym trikom z wykorzystaniem muzyki, ruchu gałek ocznych, temperatury ciała i codziennych czynności.”

PRZESTAŃ SIĘ OCENIAĆ – GABRIELLE BERNSTEIN

Data premiery: 16 stycznia

Wydawnictwo Kobiece

Tytuł tej książki powinien być naczelnym postanowieniem każdego z nas. Myślę, że publikacja Gabrielle Bernstein może zdziałać wiele dobrego w naszych głowach. Ta książka na pewno znajdzie się w mojej biblioteczce.

„Uwolnij się od toksycznych emocji, zazdrości i poczucia winy! Kiedy oceniasz kogoś, zapewniasz sobie szybką dawkę poczucia racji i bycia lepszą od innych. Skutkiem ubocznym jest tłumione poczucie winy i wstyd, które są główną przyczyną wszelkich blokad psychicznych, niedowartościowania i poczucia osamotnienia.  Dzięki tej książce poznasz proces sześciu kroków uwalniania się od osądów, co powoli ci pozbyć się drobnych uraz wobec innych; zastąpić tendencję do atakowania współczuciem; naprawić swój kontakt z otoczeniem; wybaczyć sobie błędy popełnione w przeszłości; poczuć się lepiej ze sobą i osiągnąć emocjonalny spokój.Przejdź proces detoksu emocjonalnego, uwolnij się od swoich wewnętrznych blokad i ciesz się wspaniałym, pełnym pozytywnej energii życiem!”

MOJA I TWOJA ASTROLOGIA – GARY GOLDSCHNEIDER

Data premiery: 30 stycznia

Wydawnictwo Kobiece

W zeszłym roku zachwyciłam się „Znakami ” Caroline Faulkner. Jej książka na temat znaków Zodiaku wiele mi uświadomiła i pomogła zrozumieć wiele moich dziwnych zachowań!

„Moja i twoja astrologia” to nowoczesny przewodnik po znakach zodiaku, dzięki któremu wreszcie zrozumiesz zachowania osób, które spotykasz na swojej drodze. Każdy z rozdziałów zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących horoskopu, które pomogą ci podejmować słuszne decyzje w codziennym życiu. Dowiesz się między innymi jak zaimponować Wadze, poprosić Strzelca o podwyżkę czy zakończyć związek z Wodnikiem. „

TO TYLE! Sporo tego. Nie sądziłam, ze styczeń będzie taki obfity w wydawnicze premiery. Ale to dobrze. Lepiej jak się dzieje! Na jakie lektury Wy czyhacie na początku roku? Poradniki by łatwiej się zmotywować czy może mrożące krew w żyłach thrillery?