Premiery wydawnicze – październik 2019

Premiery wydawnicze – październik 2019

Nadszedł czas opadających liści, wszędobylskiej jesieni i ogromu wydawniczych premier. Październik nie daje wytchnąć i zasypuje fanów literatury deszczem ciekawych premier. Chyba trzeba się temu poddać i płynąć z nurtem. Nie protestować, tylko czytać.

Zacznijmy od polskich premier, których jest co nie miara.

KONIEC SAMOTNOŚCI – JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Wielka Litera

Kontynuacja „Samotności w sieci” musiała znaleźć się na tej liście. Tamtą ksiażkę czytałąm milion lat temu, ale nadal mocno tkiw w mojej pamięci. Oby „Koniec samotności” wywarł na mnie równie mocne wrażenie.

MATKI I CÓRKI – AŁBENA GRABOWSKA

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Marginesy

Ałbena Grabowska ma cudowny styl snucia opowieści. Jej książki czytają się pięknie i lekko. Nie brak jednak im emocji, głębokich uczuć i ludzkich dramatów.

„Prababka, babka, matka i córka zmagają się z przeszłością. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Próbuje poznać przeszłość, ale co chwilę natrafia na mur niedopowiedzeń, kłamstw i przeinaczeń. Czy wystarczy oswoić własną historię, żeby przezwyciężyć strach przed bliskością? „

NIGDY WIĘCEJ – ANNA ZAMOJSKA

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Insignis

To książka, którą trzeba przeczytać. Must read tej jesieni!

Nigdy więcej to uderzająca bez znieczulenia historia czternastoletniej dziewczyny z niewielkiego miasteczka, która doświadczała przemocy seksualnej ze strony księdza. Na drodze Anny stanął proboszcz parafii, lubiany w okolicy opiekun scholi, głoszący z ambony słowa o Bożym Miłosierdziu. I nie chciał z tej drogi zejść przez dwa długie lata.To opowieść o upokarzaniu i krzywdzeniu. O wykorzystywaniu, manipulacjach, o złości, krzykach i przemocy. O wilku w owczej skórze. Ale to również opowieść o cudzie przetrwania. O chęci życia, która trwa nawet wtedy, gdy stopa już staje na parapecie, a ręka otwiera okno na wysokim piętrze. O nadziei, długo uśpionej, ale wciąż żywej, która wyprowadza z ciemności.

W swojej książce Anna nie waha się odkrywać przed czytelnikiem tego, co trudne, i tego, co piękne – z nadzieją, że jej historia przyniesie otuchę i nadzieję każdemu, kto ich potrzebuje.

MARTWY SEZON – ANETA JADOWSKA

Data premiery: 30 października

Wydawnictwo SQN

Aneta Jadowska po raz kolejny zaprasza nas do Ustki, gdy wszystko ucichnie i zaczya się Martwy Sezon.

Spokój to stan przejściowy, o czym Magda Garstka wie aż nadto dobrze. Wielka Niedźwiedzica zmaga się z problemami finansowymi, a walka o utrzymanie pensjonatu okazuje się bardzo wyczerpująca. Sytuacji nie poprawiają wypadek ciotki Tamary, która do Ustki przybywa w asyście Cezarego, swojej dawnej miłości, a także goście: Łowcy Duchów oraz pewne nietypowe małżeństwo. To za ich sprawą trzy pokolenia Garstek będą musiały zmierzyć się z kolejnymi trupami i zagadkami… a nic nie przyciąga Garstek tak, jak tajemnica.

KRYSIA. MAŁA KSIĄŻKA WIELKICH SPRAW – MICHALINA GRZESIAK

Data premiery: 30 października

Wydawnictwo Czwarta Strona

Poniższa wypowiedź Anny Ciarkowskiej kompletnie przekonała mnie do tej publikacji!

„Szczęśliwe dzieci, które mogą być Krysiami i szczęśliwi dorośli, którzy z Krysi nie wyrośli. To wielka sztuka – zachować w sobie trochę dziecka. Nie myśleć kolorami skóry, konwenansami, opiniami innych, nie patrzeć na płeć. Wiedzieć, chociaż przez chwilę, co jest w życiu ważne. Znów zedrzeć buty, farbować włosy bibułą, gadać z mamą o przedszkolnych dramatach, a potem zasypiać w samochodowym foteliku.
Ta książka uczy słuchać uważniej, myśleć prościej, dostrzegać więcej. Ta książka budzi w czytelniku dziecko, które zasnęło znudzone dorosłością.”

JEJ WYSOKOŚĆ GĘŚ. OPOWIEŚĆ O PTAKACH – JACEK KARCZEWSKI

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Poznańskie

Uwielbiam takie publikacje, które poszerzają horyzonty i nie dają o sobie zapomnieć.

Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak „Bądź na pTAK!”, podgląda ptaki m.in. na rozlewiskach Biebrzy i przy ujściu Warty czy na angielskich Farne Islands. Obserwuje ich zwyczaje i zachowania. Opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, takich jak Tata Żuraw czy Kobieta, która leciała z łabędziami. Wszyscy jednym głosem opowiadają nam naprawdę piękną historię – może nawet dowiecie się, czym gęś zasłużyła sobie na miano „jej wysokości”.

WSTAJĄC Z KOLAN – CEZARY ŁAZAREWICZ

Data premiery: 3 października

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

W ciągu tych czterech lat zmieniło się wszystko: maniery, język, a nawet poczucie przyzwoitości.
I ten zmieniający się świat próbują opisać reporterzy – z perspektywy Warszawy, Gorzowa, Zakopanego, Berlina i Janowa Podlaskiego. Bez wymądrzania się, bez nadymania. Pomagają zrozumieć świat, opisując jego wycinek, bo te drobne puzzle składają się na nasz obraz codzienności.
Poprosiłem reporterów, których znam, szanuję i cenię, by wybrali historię, która ich  poruszyła. Ułożyło się to w sensacyjną opowieść w dziesięciu odcinkach, które trzymają w napięciu od początku do końca.”

GAD. SPOWIEDŹ KLAWISZA – PAWEŁ KAPUSTA

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Wielka Litera

Poprzednia książka Pawła Kapusty „Agonia” stanie zdrowia polskiej służby zdrowia zrobiła na mnie duże wrażenie. Mam nadzieję, że z publikacją o więziennych strażnikach będzie podobnie.

Paweł Kapusta oddaje głos gadom – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Oddziałowi, dowódcy zmian, wychowawcy, dyrektorzy mówią o brudzie tej roboty, już do końca życia pozostającym w psychice. O szokujących zdarzeniach, z którymi muszą się mierzyć niemal każdego dnia. O codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia.
Odwiedzając zakłady karne, prześwietlając oddziały, cele i gabinety, Kapusta szuka dziur w niewydolnym systemie. W systemie, w którym zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze. W którym pojęcie resocjalizacja stanowi dla osadzonego jedynie sposób uzyskania dodatkowej przepustki. Który – według funkcjonariuszy – w dużej mierze bandytów produkuje, a nie nawraca. Który zaczyna się chwiać. Bo kto chce iść do pracy, w której napięcie sięga zenitu, a pensja bruku?

WŁOSKI NAUCZYCIEL – TOM RACHMAN

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Znak

Przyznaję bez bicia, zafascynowała mnie okładka tej książki. Dopiero później zaintrygował mnie opis tej historii. Książkę już zamówiłam i mam nadzieję, że przeczytam ją jeszcze w tym miesiącu… Pinch miał przywilej i nieszczęście urodzić się jako syn geniusza. Jego ojciec, narcystyczny malarz Bear Bavinsky, ostatni amerykański klasyk, ma w życiu tylko jeden cel: umieścić swoje obrazy w najważniejszych muzeach świata. Mistrz obserwacji Bear rzadko dostrzega własnego syna. Życie Pincha to ciągła walka o uwagę ojca i własną niezależność. Ale czy artysta, który dla sztuki poświęca bliskich, a do tego ma szesnaścioro dzieci rozrzuconych po świecie, potrafi kochać i doceniać innych?

PŁOTKA – LISA BRENNAN-JOBS

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Literackie

„Płotka” to moja pierwsza październikowa lektura. Piękna i fascynująca opowieść o życiu w cieniu sławnego ojca. Autorka bardzo czule i barwnie snuje opowieść o trudnym dzieciństwie, a raczej jego braku, o walce o chwilę atencji i akceptacji. Ta książka nie ma wzbudzić sensacji i afery. Co to to nie! Córka Steva Jobsa w swojej literackiej próbie wypada fantastycznie i nie jest to kolejna pieśń pochwalna dla geniusza! Jest niezwykle emocjonalnie, przewrotnie i boleśnie.

Recenzję „Płotki” przeczytacie TUTAJ

STAĆ SIĘ LEONARDEM – MIKE LANKFORD

Data premiery:  16 października

Wydawnictwo Marginesy

Odkąd przeczytałam biografię Leonarda da Vinci autorstwa Waltera Isaacsona ta postać coraz bardziej mnie fascynuje i kolejne książki na jego temat to już chyba nałóg. Jestem ciekawa podejścia Lankforda i jego pomysłu na historię.

Dlaczego Leonardo da Vinci nie ukończył tak wielu ze swoich dzieł? Dlaczego jako zadeklarowany pacyfista konstruował machiny wojenne dla rodziny Borgiów? Dlaczego przez kilkadziesiąt lat wszędzie zabierał ze sobą Monę Lisę, jednak nigdy nie dokończył jej malować? Dlaczego pisał wspak i czy naprawdę toczył wojnę z Michałem Aniołem?

Mike Lankford przybliża Włochy z czasów renesansu: zapachy, smaki i dźwięki. Czasy wojen, plag i intryg dworskich, zaciekle konkurujących ze sobą artystów oraz tyranów o morderczych skłonnościach i zamiłowaniu do sztuki. Przedstawia życie da Vinci jako powieść przygodową, fascynujące i pełne niebezpieczeństw – ucieczki, przetrwanie wojny u boku przyjaciela, Machiavellego, walka o możliwość tworzenia i niełatwe decyzje, jakie się z tym wiązały. Także te za cenę samotności.

DOTKNIJ, POCZUJ, ZOBACZ. FENOMEN RELACJI CZŁOWIEKA Z NATURĄ – PETER WOHLLEBEN

Data premiery: 30 października

Wyawnictwo Otwarte

Bardzo lubię publikacje tego autora. Oj, bardzo!

Peter Wohlleben na podstawie najnowszych badań naukowych oraz własnych wieloletnich obserwacji otwiera nam oczy i uszy. Zaprasza, by widzieć, słyszeć i czuć mocniej. Zachęca, by uświadomić sobie potęgę swoich zmysłów i wsłuchiwać się we własne ciało. W nagrodę otrzymamy od natury dużo dobrego – w otoczeniu drzew nasze ciśnienie się znormalizuje, kolor zielony nas uspokoi, a las wyostrzy nam zmysły.

ŚNIEŻNA SIOSTRA – MAJA LUNDE

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Literackie

Książka Mai Lunde dla dzieci to wydawnicze cacuszko z ukrytą piękną historią w środku. Nie mogę się doczekać aż dotrze do mnie finalna wersja książki. By móc dalej się zachwycać.

Dom wypełniają zapachy cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, a pod choinką czekają prezenty. Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi także urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać. I właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka, z piegami na nosie i perlistym śmiechem jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt. Jednak w domu Hedvig jest coś niepokojącego i dziwnego. W pobliżu czai się ponury mężczyzna. Kim jest? Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?

SKĄD PRZYSZEDŁ PIES – DOROTA SUMIŃSKA

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Literackie 

Dorotę Sumińską cenię za wszystko co robi. Książki, radio, działalność na rzecz zwierząt – czego się nie dotknie zamienia w złoto i oprawia piękną historią. Z radością sięgnę po jej twórczość skierowaną do dzieci.

„To opowieść o bardzo długiej drodze, jaką przeszedł wilk, by stać się psem. Tak naprawdę nie szedł sam, bo prowadził go człowiek. Ich podróż trwała tysiące lat i była pełna nie zawsze miłych przygód. Trzeba je poznać, by lepiej zrozumieć psa, którego nazywamy naszym najlepszym przyjacielem, i po to, by stać się najlepszym przyjacielem psa”

CZARNOBYL. HISTORIA NUKLEARNEJ KATASTROFY – SERHII PLOKHY

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Znak

Mam dokładnie tak jak większość widzów głośnego serialu Czarnobyl – chę zgłębić temat jak najlepiej. Książka Serhiiego Plokhy ma mi w tym pomóc.

Serhii Plokhy, wybitny historyk, znawca dziejów Europy Wschodniej, sięga po nieznane dokumenty z archiwów KGB. Odtwarza dramatyczne losy strażaków, naukowców i żołnierzy, którzy prowadzili heroiczną walkę w samym sercu nuklearnego piekła. Obnaża wady radzieckiego przemysłu nuklearnego. Ujawnia, jaką rolę w samej katastrofie, a następnie w próbach jej tuszowania odegrała rządząca krajem autorytarna partia komunistyczna.

O PÓŁNOCY W CZARNOBYLU – ADAM HIGGINBOTHAM

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo SQN

I kolejna publikacja o Czarnobylu na mojej liście MUST READ.

Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom z świadkami, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Pisze o powstaniu elektrowni, o życiu mieszkańców Prypeci, o absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, kulisach działań propagandowych oraz skutkach wybuchu. Snuje przejmującą opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy.

Takiej książki jeszcze nie było. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, historia zwykłych ludzi rozgrywa się na tle wyścigu technologicznego. O północy w Czarnobylu to zwieńczenie ponad dziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.

LEKARZE HITLERA. ZBRODNICZA MEDYCYNA – MANUEL PENA MOROS

Data premiery: 9 października

Wydawnictwo RM

Ta książka miała już kiedyś swoją premierę w Polsce. To wydanie jest wznowieniem, a ja nie chcę o onim zapomnieć.

Książka przedstawia najczarniejszy scenariusz w dziejach medycyny – współudział lekarzy Trzeciej Rzeszy w zbrodniach nazistowskich. Stanowi wyczerpujące studium kluczowej roli, jaką odegrała znaczna część grona lekarskiego w polityce eksterminacji i tworzenia aryjskiej rasy nadludzi. W sposób szczegółowy analizuje, jak program eliminacji niepełnosprawnych i chorych psychicznie dzieci – wymyślony, koordynowany i wykonywany przez lekarzy – przerodził się ostatecznie w masowe zabójstwa w obozach zagłady i okrutne eksperymenty medyczne prowadzone przez uznanych specjalistów z dziedziny medycyny. 

STULECIE TRUCICIELI – LINDA STRATMAN

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo RM

To wydanie to również wznowienie, ja jednak wcześniej o tej książce nie słyszałam, a zapowiada się przecież bardzo tajemniczo i trochę strasznie. Również nie chcę o niej zapomnieć.

Linda Stratmann przedstawia zarówno głośne, jak i prawie nieznane przypadki otruć w wiktoriańskiej Anglii oraz kreśli portrety najgroźniejszych trucicieli tamtych czasów. Opowiada o trwającym całe stulecie pojedynku na spryt i środki, o szybkim postępie w toksykologii sądowej i próbach urzędowego ograniczenia sprzedaży trujących substancji.

CZAS NA GARŚĆ PORADNIKÓW

ATOMOWE NAWYKI – JAMES CLEAR

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Galaktyka

„Atomowe nawyki” to moja aktualna lektura – bardzo ciekawa i myślę, że pomocna. Niebawem opowiem Wam o niej więcej.

Atomowe nawyki to prosta, sprawdzona metoda kształtowania dobrych nawyków i wyzbywania się złych manier. Fundamentem książki jest model nawyków składający się z czterech kroków (wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda) oraz czterech praw zmiany zachowania, które z tych kroków wynikają.  Przedstawione przeze mnie założenia stanowią zintegrowany model bazujący na naukach kognitywnych i behawioralnych. Moim zdaniem jest to jeden z pierwszych modeli ludzkiego zachowania, który uwzględnia wpływ na nawyki zarówno bodźców zewnętrznych, jak i wewnętrznych emocji. Choć niektóre terminy mogą być ci znane, jestem przekonany, iż szczegóły – oraz zastosowanie czterech praw zmiany zachowania – wskażą ci nowe podejście do nawyków.

JAK LEPIEJ MYŚLEĆ – CHRISTEL PETTITCOLLIN

Data premiery: 30 października

Wydawnictwo Feeria

Ta książka zapowiada się bardzo fajnie. Oby była bez zadęcia i pompatycznego tonu.

Jak lepiej myśleć” to zbiór przydatnych wskazówek dla osób nadwydajnych mentalnie i analizujących bez końca dotyczących codziennego życia w społeczeństwie. Jeśli potrzebujesz porady, jak odnaleźć spokój na płaszczyźnie zawodowej, w relacjach z najbliższymi oraz w miłości, koniecznie sięgnij po tę książkę! Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumiesz siebie i innych, rozwiniesz i pokochasz swoją niezwykłą osobowość, a także nauczysz się organizować otoczenie tak, aby czuć się w nim jak najbezpieczniej. 

CUDOWNA MOC ROŚLIN – FRAN BAILEY

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo FILO

Książki o roślinach to już w moim przypadku uzależnienie. No ale ta zapowiada się tak dobrze i jestem niesamowicie ciekawa podejścia autorki do tematu.

Niniejsza książka jest pomyślana jako przewodnik, który pomoże ci poznać cudowną moc roślin. Podzielona na przejrzyste rozdziały jasno przedstawia uzdrawiającą moc roślin i wskazuje te, które zapewnią Ci spokój i relaks, świeże powietrze, dobry sen, poprawę samopoczucia, zmniejszą stres, poprawią sprawność umysłu i koncentrację czy ułatwią kontakt i porozumienie z ludźmi. Poznaj zatem cudowną moc roślin. Poznaj zatem cudowną moc roślin.

FRANCUZKI DOJRZEWAJĄ NAJPIĘKNIEJ – MYLENE DESCLAUX

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Literackie

Ta książka pojawiła się na tej liście trochę na przekór. Chciałabym ją przeczytać i przekonać się, że nie trąci stereotypami i nie narzuca konkretnego zachowania.

Jak dbają o siebie i jak układają relacje w domu i damsko-męskie? Czy chodzą do wróżki? Co robią w wolnym czasie i ile godzin przeznaczają na seks? Czy odkładają rzeczy na jutro, a pieniądze na konto? W jaki sposób walczą ze zbędnymi kilogramami, kurzymi łapkami, pierwszymi siwymi włosami i pajączkami? A co z używkami i sukienkami, które – hmmm… – lekko się skurczyły ? Jesteś ciekawa, w czym tkwi tajemnica ponadczasowej elegancji i urody, która rozkwita wraz z wiekiem? Poznaj sekret Francuzek, czuj się młodo i ciesz się życiem jak one.

POLISH BEAUTY – MARTA KRUPIŃSKA

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Burda

„Polish beauty” to poradnik na który czekam. Muszę przekonać się czy to wartościowa publikacja a może szkodliwa.

K-beauty, jad żmii, konturing… Wzięłam pod lupę najpopularniejsze praktyki pielęgnacyjne i „cudowne składniki” z różnych stron świata. Przeprowadziłam śledztwo, czy są one odpowiednie dla Polek. Podpowiem ci, co powinno się znaleźć w twojej kosmetyczce, a z czego możesz zrezygnować. Zdradzę, jak w dziesięć minut zrobić make-up no make-up, który podkreśli twoje naturalne atuty. Bez teatralnych sztucznych rzęs, tipsów i hebanowej opalenizny rodem z solarium. Dowiesz się, jak świadomie kupować kosmetyki i na co zwracać uwagę w ich składzie. Z korzyścią dla urody, środowiska i portfela. Poznasz opinie ekspertek oraz patenty na zdrowie i urodę Polek, dla których kosmetyki są pracą i pasją. Dołącz do społeczności „Polish beauty”.

O KOBIECIE PRACUJĄCEJ – KAMIL FEJFER

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Kamil Fejfer, twórca „Magazynu Porażka”, przyjrzał się kobietom pracującym. Ten rynek jest okrutnie niesprawiedliwy, co pokazują historie kobiet przytoczone w książce i setki badań, do których dotarł autor.

Muszę przeczytać tę książkę. Oby to był ciekawy głos w dyskusji.

MAŁE KOBIETKI – LOUISA MAY ALCOTT

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo MG

Któż nie zna tej historii? No właśnie, ja jednak nie mogę oprzeć się temu pięknemu ilustrowanemu wydaniu.

ATLAS NIEBA – EDWARD BROOKE-HITCHING

Data premiery: 29 października

Wydawnictwo Rebis

Czuję, że to będzie wydawnicza perełka do czytania i oglądania.

Oto niebo w postaci, w jakiej nigdy przedtem go nie przedstawiano: królestwo gwiazd i planet, lecz również bogów, demonów, płanetników, podniebnych żeglarzy, średniowiecznych kosmitów, mitycznych stworzeń i grasujących duchów.

HARRY POTTER I CZARA OGNIA. WERSJA ILUSTROWANA

Data premiery: 8 października

Wydawnictwo Media Rodzina

Aleśmy się naczekali na tę ilustrowaną odsłonę czwartej części Harry`ego Pottera… Ale w końcu jest. I można się zachwycać.

ILUSTRATORKI, ILUSTRATORZY – BARBARA GAWRYLUK

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Marginesy

Uwielbiam publiakcje o ilstratorach i ilustracji jako takiej. Taki mój konik.

Znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy poświęcili życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali wspaniałe bajki, baśnie, opowiadania, krzyżówki, rebusy, historyjki i okładki pism. Nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie i nie narzucali swojej wizji. Wielu z nas najpierw kojarzy ilustrację Szancera, a potem baśń o Królowej Śniegu. Ferdynand Wspaniały już zawsze będzie wyglądał jak z ilustracji Kazimierza Mikulskiego, a jeże u Wandy Chotomskiej jak jeże Mieczysława Pokory. Koty Danuty Konwickiej każdy chciałby mieć w domu, tak jak „Świerszczyki” i „Misie” pełne rysunków Bożeny Truchanowskiej czy Janiny Krzemińskiej.

PORTUGALIA DO ZJEDZENIA – BARTEK KIEŻUN

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo BUCHMANN

Książki Bartka Kieżuna to prawdziwe dzieła sztuki, książki gdzie kuchnia i historia pięknie współgrają i nie mogą bez siebie istnieć. Idealna na prezent. Idealna by się nią cieszyć i zachwycać.

„Portugalia do zjedzenia” to połączenie książki kulinarnej i przewodnika po jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich krajów. Znajdują się w niej zarówno fantastyczne przepisy, jak i pasjonujące opowieści o historii i sztuce, które sprawiają, że bacalhau, francesinhai pieczone sardynki smakują jeszcze lepiej.

WEGE – JAMIE OLIVER

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Insignis

Książki Jamiego Olivera to jedne z moich ulubionych. Zawsze źródło inspiracji i pyszności. Biorę w ciemno!

Jamie, czerpiąc inspiracje z kuchni świata, przygotował zbiór przepisów na oryginalne i nieskomplikowane potrawy z warzywami w roli głównej. Jego dania to prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia: są tak smaczne, sycące i różnorodne, że zupełnie nie odczujesz braku mięsa. Wegetarianie, okazjonalni jarosze i żądni nowych wrażeń mięsożercy – w tej książce każdy z was znajdzie coś dla siebie!

DROGA PRZEZ MĄKĘ CZYLI LITERATURA DLA KUCHAREK – ŁUKASZ MODELSKI

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Znak

” Biblia smakoszy i erudytów, czyli rozmowy o literaturze i kuchni.” to mnie do niej przekonało. Książka o kuchni w literaturze to coś totalnie dla mnie! Po „Kuchnii na plebanii” bardzo polubiłam styl pisania Łukasza Modelskiego.

SUSZONKI – TERESA MARRONE

Data premiery: 30 października

Wydawnictwo Zwierciadło

Jak zrobić kalafiorowy popcorn, pikantny ocet ryżowy, herbatę z dzikiej róży, batoniki z suszonych owoców i mieszankę ziołową z chili? Jak przygotować pożywne i smaczne przekąski owocowo-czekoladowe, muesli i płatki owocowe? Z czego sporządzić minestrone, bulion warzywny i sos barbecue? Niezbędnik dla wszystkich, którzy chcą uzupełnić spiżarnię, zachować nadwyżkę produktów z własnego ogrodu lub przyszykować się do wyjazdu na kemping, wyprawę górską czy daleką podróż. Suszenie pożywienia to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności. Jest to jednocześnie prosty i tani sposób przechowywania produktów spożywczych. Dzięki tej metodzie jedzenie zachowuje większość cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów.

W NIEMIECKIM DOMU – ANNETTE HESS

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Literackie

Wojenne historie zawsze budzą we mnie wiele emocji, w tym przypadku dochodzą jeszcze tajemnice z przeszłości i niepewna rzeczywistość. Bardzo jestem ciekawa tej powieści.

„Frankfurt, 1963 rok. Ewa, młoda tłumaczka, córka lokalnego restauratora, Bruhnsa, zaraz się zaręczy. Nieoczekiwanie otrzymuje zlecenie: ma przetłumaczyć zeznania świadków podczas rozprawy sądowej. Jej rodzice, podobnie jak przyszły narzeczony, syn bogatego przedsiębiorcy, są temu przeciwni. Jest to pierwszy w mieście proces przeciw zbrodniarzom SS, którzy służyli w Auschwitz. Ewa nigdy nie słyszała o tym miejscu i dziwi się, że w jej domu nigdy nie mówiło się o tym, co działo się w czasie wojny, podąża jednak za swoimi uczuciami i sprzeciwia się rodzinie. Przyjmuje zlecenie nieświadoma, że ten proces nieodwracalnie odmieni nie tylko niemieckie społeczeństwo, ale także jej własne życie.

Emocjonująca i poruszająca opowieść o bezlitosnych trybach historii, przemocy, miłości, zdradzie i trudnych rozliczeniach z historią. Ta opowieść przemówi z wyjątkową mocą nie tylko do czytelników Łaskawych, Tatuażysty z Auschwitz czy Dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Nie zrozumiemy siebie nawzajem i naszej współczesności bez konfrontacji z tym, co stało się w XX wieku.”

SZEPTACZ – ALEX NORTH

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Muza

Jesień to mój czas na thrillery, a „Szeptacz” zapowiada się mrocznie i niepokojąco!

„Pisarz Tom Kennedy nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią żony. Tęsknota za nią staje się szczególnie dotkliwa w momentach, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Obaj mają nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli im uporać się z traumą. Senne Featherbank wydaje się idealne, by zacząć wszystko od nowa. Ale miejscowość ma swoją mroczną przeszłość. Dwadzieścia lat wcześniej seryjny morderca zamordował tu pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa nadała mu przezwisko Szeptacz, ponieważ w nocy miał w zwyczaju szeptać pod oknami swych ofiar. Kiedy dochodzi do zaginięcia małego chłopca, koszmar sprzed lat powraca. Prowadzący śledztwo detektywi dostrzegają niepokojące podobieństwo do sprawy Szeptacza…”

MR. BREAKFAST – JONATHAN CAROLL

Data premiery: 15 października

Wydawnictwo Rebis

To książka, którą muszę przeczytać tej jesieni.

Niespełniony komik Graham Patterson przejeżdża przez zapyziałe miasteczko w Karolinie Północnej, gdy nagle psuje mu się samochód. Zmuszony czekać dwa dni na naprawę, zachodzi do salonu tajemniczej tatuażystki. Zachwycony jej kunsztem, postanawia zrobić sobie tatuaż, który „najmniej mu się podoba”. Nie ma pojęcia, że tym samym zyskał moc przemieszczania się między równoległymi rzeczywistościami. Od tej pory życie Grahama Pattersona rozszczepia się na trzy splatające się wersje jego biografii. Kłopot w tym, że wersje te zaczynają się z sobą mieszać…

MASZYNY TAKIE JAK JA – IAN MCEVAN

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Albatros

Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy dzieło może przerosnąć twórcę? Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe?

WYKORZYSTUJĘ, NIE MARNUJĘ – SYLWIA MAJCHER

Data premiery: 16 października

Wydawnictwo Buchmann

Poprzednia książka Sylwii Majcher jes jedną z moich ulubionych książek kucharskich, także bez dwóch zdań sięgnę i po ten poradnik.

Zmiana codziennych nawyków może być prosta i przyjemna! Rozpocznij pozytywne dla siebie i środowiska zmiany w swoim życiu z EKOplanerem! Znajdziesz w nim cotygodniowe ekowyzwania na cały rok, dzięki którym metodą małych kroków systematycznie i efektywnie wprowadzisz dobre zmiany w duchu zero waste w swoim życiu. Sylwia Majcher, autorka bestsellerowej książki Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku pomoże stworzyć indywidualny i dopasowany do subiektywnych potrzeb projekt zmian. 

POROZMAWIAJMY O ŚMIERCI PRZY KOLACJI – MICHAEL HEBB

Data premiery: 1 października

Wydawnictwo Prószyński

Bardzo jestem ciekawa tej publikacji. Bardzo bardzo bardzo! Rozmowy o śmierci to nadal temat tabu. To musi się zmienić.

Michael Hebb to współtwórca popularnego na Zachodzie ruchu, w ramach którego ludzie, znajomi lub nieznajomi, spotykają się przy stole, by porozmawiać o śmierci. Tak jak o życiu, normalnie. Gdybyś mógł przedłużyć swoje życie, to o jak długo? Jak wygląda dobra śmierć? Jak chciałbyś być wspominany? Takich kolacji odbyło się na całym świecie już ponad 100 tysięcy. W książce Hebb opowiada, co się podczas nich dzieje, dostarcza tematów do rozmowy oraz pokazuje dziesiątki sposobów na oswojenie śmierci naszej i naszych bliskich. A we wstępie dziennikarka Krystyna Romanowska opisuje, jak wyglądają prowadzone przez nią polskie kolacje ze śmiercią w roli głównej.

WSZYSCY KŁAMIĄ – SETH STEPHENS-DAVIDOWITZ

Data premiery: 30 października

Wydawnictwo Literackie

Seth Stephens-Davidowitz, filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a, przeanalizował dane z wyszukiwań internetowych dotyczących między innymi rasizmu, depresji, wykorzystywania nieletnich, poczucia humoru czy preferencji seksualnych. Owocem tych badań jest książka „Wszyscy kłamią” – bestseller „New York Timesa” i „Wall Street Journal”, Książka Roku według „The Economist” i „Business Insider”.

LISY. HISTORIA MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI – LUCY JONES

Data premiery: 9 października

Wydawnictwo Marginesy

Co ja mogę, urzekłą mnie okładka!

Lucy Jones, zgłębiając prawdę o lisach, musi konfrontować się z różnymi postawami – także z własną historią rodzinną. Rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Bierze udział w pogoni za lisem i z grupą sabotażystów przerywa polowanie.

ZWIERZYNIEC – JERZY BRALCZYK

Data premiery: 23 października

Wydawnictwo Agora

Książki Jerzego Bralczyka to zawsze strzał w dziesiątkę i wspaniała lektura, także biorę w ciemno!

Jego najnowsza książka to zbiór kilkudziesięciu felietonów poświęconych przeróżnych gatunkom zwierząt żyjącym w Polsce, od kleszcza po jelenia. Dowiemy się na przykład, co ma wspólnego robak z chrobotaniem, czy chrząszcze są żukami czy też może żuki chrząszczami, dlaczego osoby naiwne kojarzone są z dzięciołem, a mądrale ze starymi wróblami. To książka nie tylko do czytania, zaśmiewania się i zachwycania językowymi aluzjami, którymi Profesor Bralczyk żongluje z lekkością erudyty, ale też do oglądania. Zwierzęce teksty Profesora z finezyjnym kunsztem zilustrowała Zofia Różycka.

CO MÓWIĄ ZWŁOKI – SUE BLACK

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Feeria Science

I na koniec, dosyć przewrotnie „Co mówią zwłoki”. W końcu październik to miesiąc Halloween i innych „Dziadów”. Niech bedzie nieco strasznie i makabrycznie,

Książka Co mówią zwłoki? to barwne, trochę makabryczne, a trochę zabawne wspomnienia wyjątkowej kobiety, specjalistki w swojej dziedzinie. Sue Black pokazuje w niej czytelnikowi wiele oblicz śmierci, a także to, jak istotną rolę pełni w dzisiejszym świecie antropologia sądowa i jak ogromny jest jej wpływ na odczytywanie przeszłości. 

TO BY BYŁO NA TYLE. SPORO TEGO. MAM NADZIEJĘ, ŻE ZNALEŹLIŚCIE TEŻ COŚ DLA SIEBIE.