Premiery wydawnicze – maj 2019

Premiery wydawnicze – maj 2019

Do znudzenia powtarzam się z zapowiedziami wydawniczymi. Mówiąc krótko – w maju jest ich dużo, bardzo dużo. Nie przedłużając przejdźmy do rzeczy i rozprawmy się z 35 propozycjami…

Premiery wydawnicze - maj 2019

13 RZECZY, KTÓRYCH NIE ROBIĄ SILNE PSYCHICZNIE KOBIETY – AMY MORIN

Data premiery: 24 maja

Wydawnictwo Galaktyka

Na pierwszy ogień idzie książka, którą powinna przeczytać każda kobieta! To absolutna cudowność z ogromną dawką otuchy, motywacji, ale i otrzeźwiającym zimnym prysznicem.

Nowa książka „Amy Morin” to również mój pierwszy w z życiu patronat, który ogromnie mnie cieszy! Cieszy mnie to, ze mam okazję promować fantastyczny poradnik – praktyczny i trafiający w samo serce. Kobiety – jestem przekonana, że trafi również w Wasze.

DUCHOWA PROSTOTA – COURTNEY CARVER

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Literackie

Uwielbiam książki o minimalizmie. Każda, którą przeczytałam była początkiem zmian w różnych sferach mojego życia. Mam nadzieję, że będzie również tak i tym razem.

„Napisany przez niezwykłą kobietę poradnik, który pomaga innym zdobyć więcej przestrzeni, czasu i… miłości. Czy minimalizm jako postawa życiowa może poprawić stan zdrowia, pomóc zbudować trwalsze i głębsze relacje oraz rozładować stres? Wciąż do czegoś dążymy – każdego dnia poddajemy się presji, by dłużej pracować i więcej posiadać. Dla Courtney Carver ten ciągły wyścig musiał się zakończyć, gdy zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Stres był jak oliwa dolewana do ognia – nagle stało się jasne, że musi wyzbyć się fizycznego i psychicznego bałaganu, który potęgował jej chorobę i złe samopoczucie. Carver pokazuje, jak realizować praktyczny minimalizm, by posiadając mniej, zyskać więcej przestrzeni, czasu i miłości! Pozbywanie się zbędnego bagażu pomaga jej zdaniem wprowadzić w życie światło i harmonię.

MÓZG ĆWICZY – KAJA NORDENGEN

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Marginesy

Poprzednia książka autorki „Mózg rządzi” to fascynując lektura i bardzo chętnie sięgnę po „praktyczną” kontynuację.

„W książce znajdziecie trzydziestodniowy program treningowy dla mózgu, a w nim nie tylko proste (i kilka trudnych!) ćwiczenia, ale także praktyczne wskazówki dotyczące technik treningowych. To prawdziwa siłka mózgu!”

Premiery wydawnicze - maj 2019

SZCZERZE O ŻYCIU BEZ DZIECI – EDYTA BRODA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Pascal

Książka Edyty Brody to tytuł, na który czekam bardzo niecierpliwie. Jestem ciekawa tonu tej publikacji i mam nadzieję, że wywoła szerszą dyskusję.

„Autorka zaprasza do rozmowy osoby, które otwarcie opowiadają o swoich wyborach. I reakcjach, z którymi musiały się zmierzyć. Poznaj ich punkt widzenia, jeśli właśnie zastanawiasz się, czy rola matki jest dla ciebie. Ale i wtedy, gdy masz już dzieci i… marzysz o chwili wytchnienia.”

O HISTORII NIE DLA IDIOTÓW – ANDRZEJ NOWAK

Data premiery: 22 maja

Wydawnictwo Literackie

Boziulku, to zapowiada się genialnie!

Historia nie dla idiotów składa się z dwóch części: esejów i wywiadów. W pierwszej autor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie – od chrztu Polski po działalność IPN. W drugiej rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami: Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem i Andrzejem Paczkowskim. W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym.

NIEWIDZIALNA RĘKA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Wielka Litera

„Pod koniec lat pięćdziesiątych Polskę zalewa fala zagadkowych dobrych uczynków. Płoty same się naprawiają, pola koszą, a schody odśnieżają. Wszystko pod tajemniczym znakiem dłoni z inicjałami N.R. O dokonaniach „niewidzialnych rąk”’ za pośrednictwem telewizji usłyszała wkrótce cała Polska. „

KRUCHE ŻYCIE – PRFESOR STEPHEN WESTABY

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Literackie

Ach! Jak ja lubię takie publikacje. Prawdziwe i emocjonalne, które sprawiają, że człowiekowi włącza się pokora wobec świata.

Kruche życie to zdumiewająca i zapierająca dech opowieść wybitnego kardiochirurga, którego ścieżkę zawodową znaczyły geniusz i brawura. Stephen Westaby dzieli się najciekawszymi i najbardziej wzruszającymi historiami z sali operacyjnej, z jakimi dane mu było się zetknąć w czasie trzydziestopięcioletniej kariery. Uratował w tym czasie setki osób, którym szans nie dawał absolutnie nikt.

Premiery wydawnicze - maj 2019

60 SŁÓW, KTÓRE STWORZYŁY NARÓD – ELISABETH ASBRINK

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Wielka Litera

Skandynawia od dawna fascynuje mnie jeśli chodzi o kulturę i obyczajowość. Książka Elisabeth Asbrink to zdecydowanie coś dla mnie i mam nadzieję, ze poznam mnóstwo ciekawostek na temat tego kraju.

„Elisabeth Åsbrink, z właściwą sobie elokwencją, błyskotliwością i dowcipem, zabiera nas w niesamowitą i zaskakującą podróż przez szwedzką historię, idee, język i wartości. Znane słowa, zjawiska i zwroty – od „szwedzkiej zawiści”, „duńskich durniów”, „bydła dyktatury”, przez „IKEA”, „zdejmij buty” i „przeciętnego Svenssona” po „Most nad Sundem”, „OMG” i „Nie wiedzieliśmy” – są jak piksele tworzące prawdziwy portret Szwecji.

EMIGRACJA – MALCOLM XD

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo W.A.B.

Nie jestem przekonana, ale i zżera mnie ciekawość.

„Emigracja” to książka o młodym człowieku, który po ukończeniu małomiasteczkowego liceum decyduje się na wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii. W charakterystyczny „pastowy” sposób opowiada o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad, które nadal nie zostało w wyczerpujący sposób przedstawione w polskiej literaturze. To opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w przygody trasie do Londynu i samym życiu emigranta. O tirowcach, cygańskich handlarzach kamperami, anarchistach-squattersach, recydywistach ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości, rosyjskich oligarchach, zubożałej angielskiej arystokracji, stulejarzach i klubach go-go.

PARYŻ DOMOWYM SPOSOBEM – AGATA SZYDŁOWSKA

Data premiery: 8 maja

Wydawnictwo Muza

PRL to trudna dla Polski epoko, któa była jednocześnie okresem wielkiej kreatywności. Bardzo jestem ciekawa publikacji Agaty Szydłowskiej i mam nadzieję, że to będzie prawdziwa perełka o specyficznej kulturze tamtych czasów.

„Popularne w PRL-u czasopisma poświęcone kulturze, stylowi życia i codziennym bolączkom towarzyszyły czytelniczkom i czytelnikom w zmaganiach z nową powojenną rzeczywistością. Edukowały, pouczały, radziły. Kreowały snobizmy, prowadziły własne kampanie na rzecz dobrego gustu, lecz także wykonywały pracę u podstaw, oferując fachowe porady dotyczące zdrowia czy wychowywania dzieci. Bywały narzędziami propagandy, ale też walczyły o zachowanie niezależności. Wszystkie miały misję, którą realizowały, sięgając po środki odpowiednie dla różnych grup społecznych „

GENIALNE DZIEWCZYNY – ROBERTA FULCI, VICHI DE MARCHI

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Kobiece

Mój must read!

„Poznaj piętnaście wspaniałych życiorysów dziewczyn o różnych pasjach: przyrodzie, medycynie, wynalazkach, badaniu kultur. Autorki książki przybliżają te wybitne postaci, które mimo wielu przeszkód spełniały swoje marzenia, stając się przykładem dla wielu młodych kobiet. „

Premiery wydawnicze - maj 2019

GLINIANY MOST – MARKUS ZUSAK

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nowa książka autora „Złodziejki książek” już niebawem. Przeczytam na pewno.

” Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania? „

WSPÓŁCZESNA RODZINA – HELGA FLATLAND

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Poznańskie

Szykuje się coś wspaniałego. przynajmniej mam taką nadzieję.

„Ta kolacja przypominała scenę z klasycznego, mrocznego skandynawskiego dramatu. Tyle tylko, że nikt nie wyjawił skrywanej przez lata rodzinnej tajemnicy.To miał być spokojny urlop z okazji siedemdziesiątych urodzin Sverrego. Gdy Liv, Ellen i Håkon słyszą, że ich rodzice rozwodzą się po czterdziestu latach małżeństwa, wydają się zupełnie zdezorientowani. Choć od dawna są już dorośli, mają własne rodziny i problemy, ta wiadomość destabilizuje ich życie. Czy wszystko, w co do tej pory wierzyli, jest fikcją?”

KIEDY ZAPADA ZMROK – JAUME CABRE

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Marginesy

Zbiór opowiadań Jaume Cabre? Biorę w ciemno!

„Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, złodziej przygnieciony skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna, ojcowska zemsta dokonana na mordercach córki po trzydziestu latach, a także historia tajemniczego obrazu Milleta, którym fascynują się kolejni bohaterowie i w dziwnych okolicznościach znikają… Cabré pisze szokujące historie, które zamykają się na siebie i przenikają wzajemnie – wszystkie dynamiczne, z werwą, nieraz z humorem i nieokiełznaną fantazją. „

Premiery wydawnicze - maj 2019

KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO ZDJĘCIA – JAKUB KUZA

Data premiery: 10 maja

Wydawnictwo Znak

Uwielbiam oglądać zdjęcia i wyszukiwać niuansów i szczegółów, których normalnie się nie zauważa. Mam nadzieję, że Jakub Kuza zaprasza na fotograficzną ucztę pełną ukrytych smaczków”

„Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat. Choćby to zdjęcie z okładki… Rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Widać, że mężczyźni świetnie się bawią. Tymczasem na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Kim jest i dlaczego atmosfera na ulicy jest tak radosna, skoro za chwilę może skoczyć człowiek? Albo marynarz całujący pielęgniarkę na amerykańskiej ulicy w dzień zakończenia wojny. Wzruszająca scena w dzień amerykańskiego triumfu. To romantyczne zdjęcie stało się kultowe, a po latach zostało ogłoszone symbolem molestowania kobiet.”

ZBUNTOWANY NOWY JORK – EWA WINNICKA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Znak

Nowy Jork w filmach, serialach czy książkach. Wszystko mi jedno. CHłonę wiedzę o tym mieście jak gąbka i mam nadzieję, że Ewa Winnicka pokaże mi kolejne jego oblicze. Kiedy już moje marzenie o podróży do NY się ziści to będę dobrze przygotowana!

” W przeddzień wprowadzenia prohibicji mieszkańcy Nowego Jorku pili na umór do północy. Już następnego dnia życie zaczęło toczyć się w tajnych barach, a wkrótce picie stało się obowiązkowym punktem wieczoru, podobnie jak obecność na Broadwayu. Dziewczęta z dobrych domów sączyły martini z buteleczek chowanych za podwiązką, a wściekli katolicy nie chcieli zastąpić wina mszalnego sokiem winogronowym. Gangsterzy brylowali na wytwornych przyjęciach. Nawet burmistrz spędzał więcej czasu w kasynie niż w ratuszu. „

SYN WIEDŹMY – KELLY BARNHILL

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Literackie

Kelly Barnhill po raz kolejny urzeka fenomenalnym klimatem i wysmakowanym stylem. Cudo dla młodszych czytelników, dla starszych z resztą też.

Wypełniony magią Ned, któremu matka czarownica wszyła duszę tragicznie zmarłego brata bliźniaka, ucieka przed zbójecką szajką. Áine jest córką Króla Zbójców. Prześladuje ją przepowiednia wypowiedziana przez matkę na łożu śmierci: „Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie”. Czy Ned i Áine zaufają sobie nawzajem, gdy przetną się ich drogi? Czy będą umieli współpracować, by zapobiec wojnie dwóch królestw, która właśnie się rozpoczyna? Czy Áine, rozdarta między ojcem a Nedem, dokona słusznego wyboru? Czy magia zostanie ocalona?”

PROFESOR DĘBSKI. LEKARZ OD CUDU ŻYCIA – EDYTA BRZOZOWSKA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Pascal

„Pacjentki mówiły o nim, że jest jak Juda Tadeusz, patron od spraw trudnych i beznadziejnych. Bo profesor Romuald Dębski nie był zwyczajnym ginekologiem-położnikiem. Raczej ostatnią szansą na macierzyństwo. Kobiety, które przez lata bez powodzenia starały się zajść w ciążę, leczyły się właśnie u niego. I rodziły dzieci. Mimo swoich chorób: endometriozy, raka, bezowulacyjnych cyklów, chorób tarczycy, wad serca czy niepełnosprawności.

Ta książka to zbiór opowieści kobiet, których inni specjaliści nie umieli lub bali się leczyć. Pod prostymi słowami kryją lata oczekiwań, niepewności, braku nadziei. To także zapis czasów, w których pacjentki niejednokrotnie musiały walczyć, aby zajść w ciążę i urodzić dziecko. Dla nich warszawski lekarz był cudotwórcą i to one mają prawo postawić pytanie – kto tak naprawdę jest pro-life?”

Premiery wydawnicze - maj 2019

LEONARDO DA VINCI – WALTER ISAACSON

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Insignis

„Autor takich uznanych bestsellerów jak Steve Jobs, Einstein, Bejnamin Franklin oraz Innowatorzy przedstawia swoją nową książkę – pasjonującą biografię Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatek Leonarda, a także do najnowszych odkryć związanych z życiem i dorobkiem geniusza, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść, w której po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale także za naukowca i inżyniera. Z pasją, która niekiedy graniczyła z obsesją, prowadził nowatorskie badania nad anatomią, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką  projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek wirtuwiański – uczyniła Leonarda najbardziej kreatywnym geniuszem w dziejach ludzkości.”

AUDUBON. NA SKRZYDŁACH ŚWIATA – FABIEN GROLLEAU, JEREMIE ROYER

Data premiery: 22 maja

Wydawnictwo Marginesy

Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję.
Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie mogło mu stanąć na drodze – ani potworne sztormy, ani dzikie bestie i niebezpieczni ludzie, nawet własna rodzina.
Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Północnej Ameryki. Do dziś zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – wymiary 99 na 65 cm – a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę. „Audubon. Na skrzydłach świata”, powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémie Royera, oparta na zapiskach samego Audubona, nie tylko oddaje ducha niezbadanej i dzikiej Ameryki, lecz także pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie.”

CZAROWNICE. SALEM 1692 – STACY SCHIFF

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Marginesy

Panika wybuchła na początku 1692 roku podczas wyjątkowo ostrej zimy w Massachusetts. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, a pewnego starca ukamienowano. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne. Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary, niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”, pośród zamętu. Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

PONAD PRZEKONANIAMI – MELANIE JOY

Data premiery: 8 maja

Wydawnictwo Marginesy

Weganie, wegetarianie i mięsożercy mogą się czuć, jakby żyli w różnych światach. Wielu z nich walczy o zrozumienie i szacunek dla swoich wyborów. Kiedy jednak próbują o nich rozmawiać, często spotykają się z postawami obronnymi. Powoduje to frustrację, a ta odbija się na relacjach, które łączą ich z innymi. W rezultacie bliscy sobie ludzie – małżonkowie, partnerzy, przyjaciele, krewni – oddalają się siebie, bo nie wiedzą, jak poradzić sobie z dzielącymi ich różnicami. Dobra wiadomość jest taka, że rozpad relacji nie jest nieunikniony ani nieodwracalny. Wystarczą odpowiednie narzędzia, a będziemy mogli budować zdrowe więzi oraz naprawiać i wzmacniać te, które już nas łączą.

W „Ponad przekonaniami” znana na całym świecie specjalistka od relacji międzyludzkich i psychologii jedzenia Melanie Joy dostarcza zrozumiałych praktycznych porad, dzięki którym: poznacie zasady budowania zdrowych relacji, dowiecie się, jak skutecznie rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy,zrozumiecie, w jaki sposób bycie weganinem (lub wegetarianinem) albo mięsożercą wpływa na wasze relacje z innymi i z samymi sobą. To idealna książka dla tych, którzy chcą zadbać o relacje z innymi, i dla tych, którym trudno przeskoczyć różnice światopoglądowe. Joy pokazuje, że o wszystkim można porozmawiać i zawsze znajdzie się wyjście.

Premiery wydawnicze - maj 2019

KULT – ŁUKASZ ORBITOWSKI

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Świat Książki

Łukasz Orbitowski to nietuzinkowy polski pisarz, którego poruszające trudne zakątki ludzkiej psychiki książki mocno wżynają się w pamięć .

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół,  tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

FELUNI – EWA KURYLUK

Data premiery: 22 maja

Wydawnictwo Literackie

Mam nadzieję, ze przy okazji premiery „Feluni” w końcu będę miała okazję zapoznać się z całą trylogią o rodzinie Kuryluków”. Ponoć to przejmująca i pełna pasji opowieść.

” Ewa Kuryluk, światowej sławy malarka, historyczka sztuki, pisarka i eseistka, urodziła się w Krakowie w 1946 roku. Jej ojciec, Karol Kuryluk, był ministrem kultury w rządzie Cyrankiewicza, ambasadorem w Wiedniu i na końcu dyrektorem PWN-u. Jemu właśnie poświęciła autorka Goldiego. Matka Maria Kuryluk (ur. jako Miriam Kohany), poetka i pisarka uratowana przez Karola z zagłady, do końca życia ukrywała żydowską tożsamość. W Frascati Ewa Kuryluk opowiada tragiczną historię matki, która po śmierci pierwszego męża Teddy’ego Gleicha (prawdopodobnie na skutek ran odniesionych w pogromie kieleckim) przeżyła załamanie psychiczne, z którego nie podniosła się już nigdy. ”       

WŁADCY JEDZENIA – STEFANO LIBERTI

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Agora

Czekam, oj czekam na to!

” Liberti śledzi największych producentów wieprzowiny – najczęściej spożywanego mięsa; soi – najbardziej poszukiwanego warzywa strączkowego; tuńczyka w puszce – drugiego (po krewetkach) najczęściej sprzedawanego produktu pochodzenia morskiego oraz koncentratu pomidorowego, wyrobu z najpopularniejszego na świecie warzywa. Te produkty stanowią podstawę diety większości światowej populacji, a zarazem przyczynę największych szkód wyrządzanych Ziemi przez przemysł spożywczy. „

Premiery wydawnicze - maj 2019

JAGA – KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo W.A.B.

W zeszłym roku rozpływałam się nad „Szeptuchą”. „Jaga” to taki wstęp do cyklu, mam nadzieję, że godny uwagi i ciekawy.

„Pewna młoda szeptucha zupełnie inaczej wyobrażała sobie objęcie swojej pierwszej praktyki. Wiedziała, że w chatce babci Radomiły, poprzedniej bielińskiej szeptuchy, na próżno oczekiwać bieżącej wody, a za potrzebą trzeba będzie biegać do wychodka, ale… Nie spodziewała się, że na miejscu zastanie doszczętnie splądrowany dom. Co tam dom! Kredens! Kredens pełen maści, kremów, ziół i nalewek! Chociaż z drugiej strony nie można powiedzieć, by bielinianie specjalnie palili się do odwiedzin u następczyni Baby Radomiły. Kredens spokojnie mógłby sobie stać pusty. Tyle że brak klientów to brak pieniędzy. A na ich nadmiar Jaga niestety nigdy nie mogła narzekać. Gdyby to były jej jedyne problemy, poradziłaby sobie z nimi śpiewająco. Bogowie jedni wiedzą, jaki charakterek kryje się w niepozornym ciele. Na miejscowych starczyłby jeden, góra dwa uroki. Gorzej, że świętokrzyskie miasteczko wyjątkowo upodobały sobie wszelkiej maści demony i krwiożercze upiory…”

JESZCZE SIĘ KIEDYŚ SPOTKAMY – MAGDALENA WITKIEWICZ

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Filia

Nie wiem jak ja się uchowałam. Najnowsza książka Magdaleny Witkiewicz jest zarazem pierwszą książką autorki, którą czytam i przyznam, że to czyta się bardzo dobrze. Styl Witkiewicz koi duszę i jest jak pyszny deser na zakończenie dnia.

” Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia.  Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze. „

PLAC KONSTYTUCJI – DOMINIKA BUCZAK

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Wielka Litera

Rodzinne historie w czasach PRL? Biorę bez pytania.

„Jest gorący lipiec 1952 roku. Socjalizm wkracza w życie Polaków i Polek pełną parą. Nowi ludzie na ruinach i gruzach wznoszą  nowe miasto i system. W tym wszystkim młodziutka Mania – studentka Politechniki, aktywna członkini Związku Młodzieży Polskiej, gorąca zwolenniczka ustroju, czynna współtwórczyni MDMu.Maria nie chce być zależna od mężczyzn. Chce być przodowniczką pracy, poprawną obywatelką w nowym społeczeństwie. Z pięknym, olśniewającym potęgą Placem Konstytucji wiąże swoją przyszłość. Dziewczyna spod Otwocka chce żyć w wielkim świecie, gdzie jest metro, całodobowe sklepy i wszystko na wyciągnięcie ręki.Wbrew oczekiwaniom, jednorazowa przygoda z przypadkowo poznanym chłopakiem szybko determinuje jej życie. Urodzi dziecko i wyjdzie za kolegę, ponieważ tak trzeba, tak się opłaca i tak jest rozsądnie.Przemilczenia, niezadane pytania, niewypowiedziane sekrety i nużąca codzienność  sprawiają, że marzenia młodej dziewczyny rozmywają się we mgle. To wszystko na tle mrocznego czasu 68. roku, terroru stanu wojennego, w końcu oddechu wolności młodego kapitalizmu, aż po wewnętrznie rozdartą i podzieloną Polskę czasów współczesnych.”

SZWINDEL – JAKUB ĆWIEK

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Marginesy

„W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, z którym nigdy nie miał kontaktu, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą. Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami. Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego…”

Premiery wydawnicze - maj 2019

RÓŻOWA MYSZ – WIKTOR JEROFIEJEW

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Agora

Kiedyś, gdzieś 100 lat temu przeczytałam „Życie z idiotą” Jerofiejewa, a później „Rosyjską piękność”. Książki wywarły na mnie ogromne wrażenie i długo o nich myślałam. „Różowa mysz” to mój must read tej wiosny!

„Różowa mysz” najnowsza powieść Wiktora Jerofiejewa to groteskowa bajka, a raczej rodzaj okrutnej baśni, w której dziecięcy bohaterowie pod wodzą dzielnej Marusi poszukują w podwodnych zaświatach swoich utraconych rodziców. Okazuje się jednak, że świat „po drugiej stronie”, choć dziwaczny i groźny, jest ledwie karykaturalnym odbiciem tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. To świat na opak, a raczej Rosja na opak, ponieważ Jerofiejew, opisując wynaturzoną rzeczywistość Car-Dna jak zwykle w ironiczny sposób wytyka wady swoich rodaków, zwłaszcza szemranych elit i obozu rządzącego. „Różowa Mysz” to także postmodernistyczna zabawa literacka. Niezwykłym przygodom Marusi na dnie oceanu patronuje najbardziej znana spośród literackich podróżniczek po fantasmagorycznych światach. Marusia na Car-Dnie jako rosyjska Alicja po drugiej stronie lustra? Być może…

ŚWIATŁA WOJNY – MICHAEL ONDAATJE

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Albatros

Nowa książka autora „Angielskiego pacjenta” już niebawem ma swoją premierę.

„Rok 1945. Londyn odbudowuje się po latach wojny. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Rachel i Nathaniel podejrzewają, że jest on kryminalistą, a każdy dzień utwierdza ich w tym przekonaniu – zwłaszcza kiedy zaczynają poznawać jego ekscentrycznych przyjaciół… Każda z galerii postaci, z którymi zapozna ich Ćma, zdaje się wiedzieć, jak najlepiej ochronić Nathaniela i Rachel – i jak najlepiej ich wychować, czasem w zupełnie niezwyczajny sposób.”

OLGA – BERNARD SCHLINK

Data premiery: 21 maja

Wydawnictwo Rebis

Co prawda nie czytałam „Lektora”, ale kocham film na jego podstawie. Mam nadzieję, że Olga równie mnie poruszy.

„Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa. „Olga”to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o  silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?”

Premiery wydawnicze - maj 2019

JAGLANY DETOKS. PRZEPISY – MAREK ZAREMBA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Pascal

Poprzednie książki Marka Zaremby z serii „Jaglany detoks” sprawiły, ze zakochałam się w kaszach i jem je o wiele częściej. Doceniłam ich smak oraz walory zdrowotne. Bardzo chętnie sięgnę po przepisy.

„Jaglany Detoks pomógł odzyskać zdrowie tysiącom osób! Roślinny skalpel jest stale w natarciu! Każdego dnia post skutecznie pokonuje coraz więcej chorób cywilizacyjnych – otyłość, cukrzycę, alergie pokarmowe, infekcje! W kolejnej części bestsellerowej jaglanej serii otrzymasz harmonogramy na 7, 14 i 21 dni Jaglanego Detoksu. Dowiesz się, co zrobić, aby utrzymać efekt postu, uniknąć efektu jo-jo i długo cieszyć się zdrowiem! Jeżeli chcesz jeszcze skuteczniej wzmocnić i oczyścić organizm i uniknąć komplikacji po zakończonym detoksie, ten poradnik jest właśnie dla ciebie! Celuj w zdrowie z „Jaglanym detoksem” i utrwalaj zdrowe nawyki na co dzień!”

CHUDNIJ W ZGODZIE ZE SWOJĄ NATURĄ – KAROLINA I MACIEJ SZACIŁŁO

Data premiery: 14 maja

Wydawnictwo Rebis

Bardzo cenię sobie publikacje Karoliny i Macieja Szaciłło. Ich poprzednie książki to prawdziwe perełki w kwestii żywienia. Merytoryczne, pięknie wydane i bardzo pomocne. Spodziewam się, że i tym razem tak właśnie będzie.

„W „Chudnij w zgodzie ze swoją naturą” Karolina i Maciej Szaciłło opierając się na założeniach ajurwedy, najstarszej nauki o zdrowiu, pomogą ci znaleźć sposób odżywiania odpowiedni właśnie dla ciebie. A to wszystko bez drastycznych kroków, bez wyrzeczeń, w zgodzie z naturą. Oprócz kompleksowego, dwutygodniowego menu dobranego do twoich potrzeb, w książce znajdziesz wskazówki, w jaki sposób korzystając z zabiegów olejowych czy prostych technik oddechowych i relaksacyjnych możesz wspomóc powrót do równoWAGI i cieszyć się szczęściem. „

INSULINOOPORNOŚĆ. SZYBKIE DANIA – MAGDALENA MAKAROWSKA, DOMINIKA MUSIAŁOWSKA

Data premiery: 15 maja

Wydawnictwo Feeria

„Ten poradnik ma pomóc wszystkim zapracowanym, zmęczonym czy zwyczajnie nielubiącym gotować osobom błyskawicznie przyrządzać potrawy zgodne z zasadami żywienia insulinoopornych. Z przepisów mogą jednak korzystać nie tylko pacjenci z insulinoopornością, ale każdy, kto chce jeść z niskim indeksem glikemicznym, odżywiać się zdrowo i zrezygnować z częstego jedzenia na mieście. „

SKOŃCZYŁAM. SPORO TEGO I MAM NADZIEJĘ, ŻE ZNAJDZIECIE COŚ DLA SIEBIE!