Ile ważą chmury – David Calle

Ile ważą chmury – David Calle

Dziesięć lat temu zaczytywałam się w książkach typu pytanie-odpowiedź, a w mojej biblioteczce było ich na prawdę sporo. Część z nich to była prawdziwa kopalnia niepotrzebnej wiedzy, a część bazowała na absurdzie. Znalazło się jednak kilka książek chętnie przeczytałabym i dzisiaj. „Ile ważą chmury” Davida Calle to również książka z pytaniami i odpowiedziami. Jednak w tej publikacji chodzi o coś więcej niż tylko zabawne ciekawostki do brylowania w towarzystwie.

NIC NIE TRWA WIECZNIE

O ulotności, nieaktualności i upływie czasu David Calle pisze we wprowadzeniu. To co wiemy teraz za chwil kilka będzie już nieaktualne. Dlatego musimy żyć dewizą, że „nic nie jest na stałe”, a priorytetowym zadaniem ludzkości jest zadawanie sobie pytań i szukanie odpowiedzi. Autor zachęca swojego czytelnika do samodzielnego myślenia, przekonuje, że wiedza podana na tacy nie jest satysfakcjonująca ani doceniana. Sam obiecuje, że czterdzieści zagadnień, które poruszył w książce mają wzbudzić ciekawość i głód wiedzy

Kim właściwie jest David Calle?

DAVID CALLE

Autor „Ile ważą chmury” jest hiszpańskim naukowcem, popularyzatorem nauki i YouTuberem, który zgromadził ponad milionową publikę na swoim kanale o nauce UNICOOS. Wygrywa wiele prestiżowych nagród i znalazł się w rankingu najbardziej kreatywnych ludzi świata według magazynu Forbes. Ta krótka notka nie oddaje jednak w pełni tego, jak Calle jest zafascynowany nauką! Za to jego filmy i książka są absolutnym dowodem oddania nauce i myśleniu.

David Calle to fantastyczny naukowy gawędziarz, który mówi o nauce jak o supermocy. Zaraża swoją pasją ciekawie opowiadając o czasie, teorii względności, tranzystorach czy czarnych dziurach. Co więcej każde zagadnienie omawia w kontekście historycznym oraz kulturowym. Punktem odniesienia są często dzieła popkultury i kinematografii np  „Gwiezdne wojny” czy „Interstellar”.

SZUKAJ ODPOWIEDZI

„Ile ważą chmury” to pasjonująca lektura, aczkolwiek nie na raz. Każdy rozdział musiałam przetrawić, by później móc się bawić w odkrywcę. Szukanie informacji na własną rękę faktycznie sprawia o wiele więcej frajdy. W moim przypadku laika każdy rozdział musiał zostać przedyskutowany z mężem, który fizykę ma w małym palcu. Rozprawy o prawach fizyki i tego dokąd zmierza nasza cywilizacja były bardzo burzliwe i zdały się nie mieć końca.Pobudzanie ciekawości przez autora działa jak narkotyk. Calle potrafi zaintrygować ukazując naukę nieco inaczej, w ludzki sposób. Umiejscawia ją w czasie i przestrzeni, tak że cała książka idealnie wpasowuje się sposób myślenia i nasz punkt cywilizacyjny.

A JAK TO WYGLĄDA?

Przy tego typu publikacjach zwracam uwagę na szatę graficzną. Lubię kiedy jest przejrzyście i kolorowo. Choć tu kolorów jak na lekarstwo to i tak jest pięknie. Są tabelki, cytaty, miejsce na notatki i rysunki jak ze szkolnego zeszytu –  swoją drogą bardzo pomocne. Lektura  nie jest nużąca, a  każdy z czterdziestu rozdziałów jest wyjątkowy i ma idealną długość. Trudno wybrać dwa czy trzy faktycznie wyróżniające się na tle innych. Cieszę się jednak, ze autor jeden z nich poświęcił kobietom nauki – Hypatii, Marii Skłodowskiej-Curie czy Jane Goodall. To piękny ukłon w kierunku łamania stereotypów. Część rozdziałów  rozpoczynają inspirujące cytaty ludzi nauki, pisarzy, poetów czy filmowych bohaterów.

PODSUMOWANIE

W skrócie „Ile ważą chmury” to świetna popularnonaukowa publikacja, która dobrze bawi się konwencją i nie stroni od błyskotliwego humoru. Obietnica autora co do zadawania pytań i szukania odpowiedzi w pełni została spełniona. Na mniej lub bardziej nurtujące pytania naszej cywilizacji autor odpowiada dosyć intrygująco ukazując kontekst kulturowy i historyczny. Nie boi się anegdot i dygresji. Fantastycznie łączy różne wątki i dziedziny. Nieszablonowe porównania to również znak rozpoznawczy Davida Calle`a.

Świetna publikacja, na prawdę świetna. Polecam na długie wakacyjne podróże do czytania na głos i nieoczywistych dysput.

Moja ocena: 9/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim