13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie – Amy Morin

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie – Amy Morin

Po książce Amy Morin nie spodziewałam się zbyt wiele, a okładka kompletnie mnie nie zachęciła do lektury. Dosyć chwytliwy tytuł mnie przekonał, w końcu „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” działa na wyobraźnię i jest swego rodzaju obietnicą poznania wiedzy tajemnej. A ja bardzo lubię sprawdzać czy ta „wiedza tajemna” to nie są jedynie puste frazesy.

O CZYM TO

Psychoterapeutka i wykładowca psychologii – Amy Morin w swojej książce porusza ważny temat jakim jest siła psychiczna każdego z nas. Autorka na samym początku podkreśla, że nie jest ona tożsama ze zdrowiem psychicznym. To zupełnie różne pojęcia, których nie należy w ten sposób ze sobą łączyć.

Autorka w czternastu rozdziałach rozkłada na czynniki pierwsze problemy z jakimi borykają się ludzie, ich mnogość i skalę. Sama pisze, że siła psychiczna to  „umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji”. I tego właśnie Morin uczy w swojej książce. Krok po kroku. Jak wyzbyć się schematów, uprzedzeń i lęku. Jak pracować nad sobą i nie dać się zamknąć w cudze wyobrażenia.

Amy Morin w swoich rozważaniach jest szczera i nie owija w bawełnę. Nie karmi czytelnika ogólnikami. Krok po kroku przeprowadza czytelnika: od diagnozy problemu przez pracę nad nim, aż do osiągnięcia celu. Pomaga nie klepiąc co chwila po główce. Czasami jej wnioski są dla czytelnika jak kubeł zimnej wody wylany na głowę, ale to dobrze. Pozbycie się złudzeń i wymówek to pierwszy krok do tego by stać się silnym psychicznie człowiekiem.

POLSKIE CECHY GŁÓWNE

Z każdym kolejnym rozdziałem uświadamiałam sobie jak bardzo te „rzeczy” to nasze rodzime przywary. Użalanie się nad sobą? Odhaczone! Popełnianie wciąż tych samych błędów? Odhaczone. Słomiany zapał? Proszę bardzo! Zazdrość? A jakże! A to nie wszystko. Podczas lektury ciągle przeglądamy się w lustrze!

Często nie zdajemy sobie z nich sprawy i tego jak bardzo są krzywdzące dla nas samych. Choć zmiany pokoleniowe, myślowe, ideowe powoli zachodzą w naszym społeczeństwie to nadal zaśniedziałe uprzedzenia i stereotypy dają o sobie znać i wiodą prym.

STRUKTURA KSIĄŻKI

Jak już wcześniej wspomniałam książka składa się z czternastu rozdziałów. Pierwszy z nich wprowadza czytelnika w temat siły psychicznej. Kolejne trzynaście rozdziałów to tytułowe rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się niezwykle trafnym cytatem np. Nelsona Mandeli. Warto zwrócić uwagę na nie podczas lektury. Każdy rozdział porusza różne ludzkie bolączki. By sprawdzić czy nas dotyczy dany problem, autorka zamieściła we wszystkich częściach test, który już na starcie wiele uzmysławia. Przytaczając prawdziwe historie innych ludzi nakreśla skalę danego problemu i obrazuje pod iloma postaciami może się kryć. Opisuje konsekwencje toksycznych działań i niewłaściwych decyzji. Pokazuje jak zamknięcie umysłu w głupich ramach może być opłakane w skutkach. Najważniejsze kwestie autorka jasno przedstawiła w punktach. Każdy rozdział zawiera również proponowane rozwiązania danego problemu.

PODSUMOWANIE

Książka Amy Morin to fenomenalna publikacja, która otwiera oczy i sprawia, że człowiek chce nad sobą pracować i stać się silną psychicznie jednostką. Dla swojego dobra i dobra najbliższych. To nie jest kolejny głupi poradnik z masą pustych frazesów i durnych rad! To przemyślana, bardzo merytoryczna i dobrze skonstruowana książka, która pomoże odbudować poczucie własnej wartości. Obszerna bibliografia pozwoli dociekliwym zgłębić temat. Amy Morin wiele kwestii psychologicznych tłumaczy w prosty i przystępny sposób, unikając specjalistycznego słownictwa. Przytaczając wiele przykładów z życia nie wpada w ckliwy i pompatyczny ton.

Dla mnie to jedna z ważniejszych książek przeczytanych w tym roku. I pewnie przeczytam ją nie raz nie dwa. Myślę, że warto przepracować każdy rozdział w dogodnym dla siebie tempie, a tytuły rozdziałów wydrukować sobie i codziennie powtarzać jak mantrę.

Przeczytaj jeśli: chcesz coś zmienić w swoim życiu, a nie wiesz jak ruszyć z miejsca.

„13 rzeczy…” w trzech słowach: ważna, mądra i uświadamiająca publikacja. Warta każdej poświęconej minuty i wydanej na nią złotówki.

Przydatność do spożycia: 10/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Galaktyka