Przejdź przez wodę, krocz przez ogień. Tekla Berg #1 – Christian Unge

Przejdź przez wodę, krocz przez ogień. Tekla Berg #1 –  Christian Unge

Skandynawskie kryminały czy thrillery to osobny rozdział w moim czytelniczym życiorysie. Choć przeważnie w moje ręce wpadają świetne, mrożące krew w żyłach i wciągające historie to czasami trafi się jakiś  nużący niewypał ( w zeszłym roku kilka razy czytałam takie wypadki przy pracy). Na szczęście „Przejdź przez wodę, krocz przez ogień” Christiana Unge to rasowy skandynawski kryminał i pierwsza część cyklu o Tekli Berg.

ZARYS FABUŁY

Tekla Berg jest lekarzem w sztokholmskim szpitalu. Gdy podczas jednego z trudniejszych dyżurów w mieście wybucha budynek mieszkalny, Tekla dociera na miejsce katastrofy, która prawdopodobnie była wynikiem ataku terrorystycznego . Lekarka pomaga rannym wydostać się z budynku. Jednym z nich jest mężczyzna z rozległymi poparzeniami ciała i twarzy –  z czasem podejrzany jako jeden z terrorystów. Na dodatek ten tajemniczy mężczyzna wydaje się jej dziwnie znajomy. Mimo, że nie ma pojęcia jak wygląd podejrzewa, że to jej brat.

KRYMINALNE POGMATWANIE

„Przejdź przez wodę, krocz przez ogień” to dobrze skonstruowana, skomplikowana i wielowątkowa historia. Autor świetnie oddał  klimat poszczególnych historii, które łączą się ze sobą w zaskakujący sposób. Są jak puzzle, które musimy dopasować do siebie. Jednak zanim to nastąpi jest kilka bezowocnych prób. Mafijne przetasowania, szpitalny ferwor czy policyjne grzeszki świetnie ze sobą kontrastują ale i w pewnym momencie współgrają.

Podobnie jak konstrukcja na uwagę zasługują również charakterni bohaterowie. Christian Unge poczęstował nas sporym gronem postaci, których nie zapominamy po przeczytaniu kilku stron. Jak to  często bywa bohaterowie drugoplanowi są traktowani po macoszemu. Na szczęście szwedzki autor uniknął tego błędu dając czytelnikowi kompletnych bohaterów.

Choć miejscami akcja nieco się ciągnie to nie można odmówić tej historii skandynawskiego i surowego charakteru, klimatu nigdy niezatrzymującego się życiowego kołowrotka.

TEKLA BERG

Główna bohaterka – Tekla Berg jest świetnie napisaną postacią. Charakterną, złożoną, nieoczywistą i pełną tajemnic. Praca jest dla niej osią życia. Większość rzeczy jej podporządkowuje. Często jej metody leczenia są kontrowersyjne, jednak zawsze trafne. Jest pewną siebie osobą i zna się na swoim fachu. Tekla Berg ma fotograficzną pamięć, jest uzależniona od amfetaminy i nie straszna jej presja czy stres.

Bohaterkę, jej motywacje, przeszłość i tok myślenia poznajemy powoli. Tekla skrywa kilka tajemnic i dba o to by nikt przypadkowy się o nich nie dowiedział. Jakby nie chciała odkryć się przed światem, za bardzo.

PODSUMOWANIE

„Przejdź przez wodę, krocz przez ogień” to pierwsza i bardzo obiecująca część cyklu o charyzmatycznej pani doktor sztokholmskiego szpitala – Tekli Berg. Byłam nieco sceptyczna wobec tego tytułu po przeczytaniu kilku zagranicznych recenzji. Niesłusznie. Christian Unge oddał w ręce czytelników świetnie napisaną i rozbudowaną historię z mocnym wątkiem psychologicznym, kryminalnym i medycznym. Jeśli szukacie czegoś mocnego i pochłaniającego to to jest dobry adres.

Przejdź przez wodę. krocz przez ogień” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny z rasowym wątkiem kryminalnym. Jeśli szukacie czegoś mocnego i pochłaniającego to to jest dobry adres.

Jestem ciekawa kolejnych perypetii Tekli Berg i myślę, że ta seria może się rozhulać.

MOJA OCENA: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera