Premiery wydawnicze – marzec 2019

Premiery wydawnicze – marzec 2019

W końcu zrobiło się trochę cieplej. Już nie umiem się doczekać pierwszej kawy na balkonie i zaczytania w popołudniowym słońcu. Marzec na szczęście pod względem wydawniczym daje bibliofilom nieco oddechu.

W moim zestawieniu znajdziecie 17 tytułów, które będą miały premierę w marcu. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie!

BAJKI MARIACKIE – EWA K. CZACZKOWSKA

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Znak

Prócz bajek jestem w dużej mierze ciekawa tego wydania. Mam nadzieję, ze to będzie wydawnicze cudo!

„Ewa K. Czaczkowska, znana autorka książek, historyczka i dziennikarka, własnymi słowami opisała najmłodszym najpiękniejsze legendy z południowej Polski. Są to niezwykłe historie, uwielbiane przez kolejne pokolenia, dzięki którym dzieci dowiedzą się… skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim rynku? Jak powstał najpopularniejszy polski hejnał? Dlaczego jedna z wież kościoła mariackiego jest wyższa od drugiej? Jak wygląda idealna szopka krakowska? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków?”

CÓRKA ZEGARMISTRZA – KATE MORTON

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Albatros

To chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka w tym miesiącu. Tytuł, okładka i opis zapowiadają coś fantastycznego. Mam nadzieję!

„Latem 1862 roku grupa młodych artystów, którym przewodził utalentowany i pełen pasji Edward Radcliffe, przybyła do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire. Planowali spędzić miesiąc na łonie natury, szukając inspiracji. Ale ich pobyt na prowincji właśnie dobiega końca: jedna z uczestniczek wyprawy została zastrzelona, druga zniknęła – podobnie jak pewna bezcenna pamiątka rodowa – a życie Edwarda Radcliffe’a legło w gruzach. Ponad 150 lat później Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej dwa pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty: zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające zniewalająco piękną kobietę w wiktoriańskim stroju, i szkicownik artysty z rysunkiem domu z dwuspadowym dachem, stojącego w zakolu rzeki.”

DUSZA GRANICY – MATTEO RIGHETTO

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Smak Słowa

Amerykańskie odludzia to zdecydowanie moja bajka. Sprawdzimy czy w Nevadzie czuję się równie dobrze.

„Nevada. To nie amerykańska pustynia, ale miejsce położone nad doliną rzeki Brenty w północnej części regionu Wenecji Euganejskiej. Tam mieszka rodzina De Boerów. To ziemia otoczona surowym lasem, gdzie nawet domy stawiane są na stromych zboczach. Są ostatnie lata dziewiętnastego wieku, a De Boerowie, utrzymujący się z uprawy Nostrano del Brenta, bardzo cenionego gatunku tytoniu, żyją ze świadomością, że jedynie milczący i pełen szacunku sojusz między ludźmi a dziką naturą pozwala im przetrwać. Głową rodziny jest Augusto, człowiek małomówny, niestrudzony pracownik, zdolny usłyszeć głos lasu i rozumieć świst wiatru. „

STARA HISTORIA. NOWA WERSJA – JONATHAN LITTELL

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Literackie

Opis nowej książki Jonathana Littella jest niepokojący i intrygujący. Sprawdźcie sami!

„Jonathan Littell powraca do gatunku, który zarzucił na rzecz reportażu i eseistyki. Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. Czas staje się płynny, napięcie narasta, logika snu wyznacza bieg akcji. Balansując na granicy realności i fantazmatu, sięgając po najbardziej drastyczne środki wyrazu i nie stroniąc od prowokacji, w języku o matematycznej wprost precyzji Littell opowiada historię z głębin ludzkich emocji: samotności, pożądania, tęsknoty. „

HISTORIA EROTYCZNA DYPLOMACJI FRANCUSKIEJ

Data premiery: 28 marca

Wydawnictwo Bellona

Jakiś czas temu swoją premierę miała „Historia erotyczna Kremla”, której niestety nie miałam okazji przeczytać, ale z pewnością będę kolekcjonować tę serię, bo zapowiada się świetna lektura.

„Naszą opowieść rozpoczniemy od czasów Ludwika XIV zwanego też Ludwikiem Wielkim, a zakończymy w czasach rządów także wielkiego generała de Gaulle’a. Może się wydawać dziwne powiązanie tych dwóch jakże różnych ludzi, pierwszego, „obleganego” przez tak wielką liczbę kobiet i drugiego, który przez całe dorosłe życie pozostał wierny swojej wybrance. Zaczniemy zatem od Marii Mancini, a skończymy na żonie generała nazywanej „Ciocią Yvonne”.

JEŻELI BĘDĘ MIAŁ ZŁY DZIEŃ, KTOŚ DZIŚ UMRZE – CHRISTIAN UNGE

Data premiery: 27 marca

Wydawnictwo Wielka Litera

Po lekturach medycznych z zeszłego roku mam apetyt na więcej, a książka Christiana Unge – szwedzkiego lekarza opowiadającego ekstremalnych warunkach pracy lekarza w Burundi zapowiada się świetnie.

„Młody szwedzki lekarz, Christian Unge, po ukończeniu prestiżowych studiów medycznych, chce wykorzystać zdobytą wiedzę i nabyć doświadczenia tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Mały, biedny, źle wyposażony szpital, brak wykwalifikowanego personelu – to doświadczenie otworzyło mu oczy. Praca lekarza w ekstremalnych warunkach ukształtowało go na zawsze. Szczerze opowiada o błędach, jakie popełnił, zarówno w czasie praktyki w biednej Afryce, jak i w bogatej Szwecji. Błędach, jakie zdarzają się każdemu lekarzowi. Spowodowane zmęczeniem, niewłaściwym szkoleniem, brakiem komunikacji, stresem, trudnymi wyborami etycznymi. Unge pozwala czytelnikowi nałożyć doktorski kitel i poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.”

PRZEWODNIK MIŁOŚNIKA MATEMATYKI – EDWARD R. SCHEINERMANN

Data premiery: 26 marca

Wydawnictwo Prószyńskie Media

Matematyka mimo trudności jakie potrafi sprawić jest na wskroś fascynująca, a jej ścisłe połączenie ze wszystkim co nas otacza jest po prostu niesamowite.

„W matematyce, podobnie jak w sztuce, kryje się głębokie piękno. Edward R. Scheinerman postanowił pokazać je osobom, które nie są matematykami, i robi to w mistrzowski sposób. „Przewodnik miłośnika matematyki” to kolekcja matematycznych klejnotów, dostępna każdemu, kto chce ją poznać, niezależnie od wiedzy (czy niewiedzy), jaką wyniósł ze szkoły.”


CZARTY, BIESY, ZJAWY. OPOWIEŚCI Z PAŃSKIEGO STOŁU – JAKUB BOBROWSKI, MATEUSZ WRONA

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo BOSZ

Autorzy „Mitologii słowiańskiej” powracają z czymś bardzo interesującym!

„Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona oddają w ręce czytelników książkę utrzymaną w podobnej stylistyce, zatytułowaną „Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu”. Składa się na nią 11 historii opowiadanych przez osoby zebrane podczas szlacheckiej gościny. Ich tematyka odnosi się do dawnych wierzeń pochodzących z czasów, kiedy praktykowana na ziemiach polskich religia chrześcijańska pełna była jeszcze rytuałów pochodzących z czasów pogańskich. Obydwa te światy spotkały się w fabułach zebranych tekstów. Ich źródłem były treści oryginalnych staropolskich podań, które odświeżone i wzbogacone charakterystyczną dla autorów przejrzystą narracją, stanowią o wyjątkowości niniejszej publikacji. Każdy miłośnik legend przeczyta ją jednym tchem i nie sposób będzie mu się od niej oderwać.”

GENIALNE DZIEWCZYNY – VICHI DE MARCHI, ROBERTA FULCI

Data premiery: 27 marca

Wydawnictwo Kobiece

Jak ja lubię takie publikacje! Dają tyle inspiracji, siły, nadziei i motywacji!

„Każda z wielkich naukowczyń była najpierw małą dziewczynką, a później młodą kobietą, które odważnie patrzyły na świat i nie bały się walczyć o swoje. Dzięki ich osiągnięciom wiadomo, że w nauce jest miejsce dla każdego. Poznaj piętnaście wspaniałych życiorysów dziewczyn o różnych pasjach: przyrodzie, medycynie, wynalazkach, badaniu kultur. Autorki książki przybliżają te wybitne postaci, które mimo wielu przeszkód spełniały swoje marzenia, stając się przykładem dla wielu młodych kobiet.”

ŚWIĘTE GRY – VIKRAM CHANDRA

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Marginesy

Thriller w hinduskim wydaniu mocno mnie zaintrygował. I ta obietnica epickiej i wielowątkowej opowieści o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości – oraz o współczesnym Bombaju. Ponoć serial na podstawie tej książki jest dostępny na Netflixie

„Sartadź Singh najlepsze lata ma już za sobą. Jest czterdziestokilkuletnim rozwiedzionym policjantem, cynicznym, bez perspektyw zawodowego rozwoju. Jednak gdy dowiaduje się, że w mieście przebywa jeden z najbardziej nieuchwytnych przywódców mafijnego półświatka, Ganeś Gaitonde, a kryjówka, w której się zabarykadował, jest szczelnie otoczona przez policję, zaczyna wierzyć w odmianę losu. Ale Gaitonde popełnia samobójstwo, zostawiając masę brudnych pieniędzy i więcej pytań niż odpowiedzi. Choć oficjalnie sprawa zostaje zamknięta, na polecenie służb wywiadowczych Sartadź zaczyna dociekać przyczyn owego samobójstwa. Ślady prowadzą go w głąb ciemnych podziemi metropolii, w świat przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji.”

WSPANIAŁOŚĆ ANDERSONÓW – NEWTON BOOTH TARKINGTON

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo MG

„Ambersonowie to najznakomitsza rodzina w mieście. Mieszkają w wielkim domu, wydają fantastyczne przyjęcia, ich pozycja wydaje się niezachwiana. Wbrew upływającemu czasowi, przeciwstawiają się wszelkim zmianom. Isabel, dziedziczka wielkiej fortuny, wychodzi za mąż za człowieka całym życiem oddanego interesom. Wynagradza jej to syn, Georgie, którego matka uwielbia ponad wszystko.  Po wielu latach, w mieście zjawia się przyjaciel z młodości, teraz biznesmen inwestujący w automobile, towarzyszy mu dorosła córka, Lucy. Między Georgiem a dziewczyną rodzi się szczególna więź.

Historia, którą opowiada autor rozciąga się na lata. Z jednej strony to melodramat, z drugiej opowieść o upadku pewnego stylu życia. Symboliczne jest tu, że do owego upadku doprowadzają Ambersonów automobile czyli powiew nowości. Stare układy społeczne i rodowe majątki przestają mieć takie znaczenie jak kiedyś. Teraz nie trzeba się dobrze urodzić, żeby by kimś. „

PESTKI – ANNA CIARKOWSKA

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Otwarte

Tym razem Anna Ciarkowska powraca nie z tomikiem poezji, a z krótką formą. Opowiadania trafiają prosto w serce. Są piękne i dosadne. Niebawem recenzja na blogu!

„Intymne zapiski o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy. Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po kawałku tracić swoje życie. To ślady jej próby odnalezienia się w rzeczywistości, której sztywne ramy nie znoszą sprzeciwu, inności i wrażliwości.”

OSTATNI PROCES KAFKI – BENJAMIN BALINT

Data premiery: 27 marca

Wydawnictwo Agora

Jestem ciekawa! Bardzo ciekawa!

„Gdy Franz Kafka zmarł, jego przyjaciel Max Brod odmówił wypełnienia ostatniej woli pisarza i nie spalił jego manuskryptów. Zamiast tego, w 1939 roku, w ostatnim momencie, uciekł z nimi do Palestyny i poświęcił resztę życia kanonizowaniu Kafki na najbardziej proroczego kronikarza XX wieku. Zdradzając przyjaciela Brod dwukrotnie uratował spuściznę Kafki – najpierw od zniszczenia, a potem od zapomnienia. Ostatecznie zdrada ta doprowadziła do bitwy prawnej o dziedzictwo Kafki pomiędzy Niemcami (gdzie zginęła siostra Franza, a on sam poniósłby podobny los, gdyby tam pozostał), a Izraelem.

„Ostatni proces Kafki” to genialny portret dwóch przyjaciół – intelektualistów. To także brawurowy opis ucieczki Broda przed Nazistami, barwny obraz relacji między wygnańcami z Europy w budzącym się do życia Tel Awiwie oraz pasjonująca relacja z kontrowersyjnego i gorąco komentowanego procesu między dwoma krajami, które mają obsesję na punkcie traum z przeszłości.”

W DOMU JAK W RAJU – DIANA QUAN

Data premiery: 20 marca

Wydawnictwo MUZA

Bardzo lubię zmiany i tego typu poradniki. Co sezon zmieniam co nieco we wnętrzach i mam nadzieję, że książka Diany Quan nieco mi w tym pomoże.

„Praktyczny poradnik dostarczający pomysłów na przemianę domu w oazę optymizmu, spokoju, miłości i kreatywności. Zawiera wskazówki, jak odpowiednio zorganizować poszczególne pomieszczenia, aby wytwarzać życiodajną energię, móc odpocząć, skoncentrować się i czerpać inspirację z przebywania w domu. Znajdziemy w nim również podpowiedzi, jak polepszyć stan ducha za pomocą odpowiedniego wykorzystania światła, roślin i kolorów oraz praktyczną wiedzą na temat materiałów, które sprawią, że nasz dom będzie przyjazny dla zdrowia, harmonii i równowagi. „

ODWAGA BYCIA SZCZĘŚLIWYM – ICHIRO KICHIMI, FUMITAKE KOGA

Data premiery: 8 marca

Wydawnictwo Galaktyka

„Mając nadzieję na kontynuowanie dyskusji z książki „Odwaga bycia nielubianym”, młodzieniec odwiedza filozofa, aby porozmawiać o tym, co wpływa na poczucie szczęścia: wrażenie użyteczności, szacunek, zaufanie do innych i do siebie, nastawienie do pracy, karanie i chwalenie. Bycie odpowiedzialnym za własne szczęście tu i teraz wymaga czasem trudnych decyzji.

Filozof: Każdy może być szczęśliwy teraz, od zaraz. […] Ale szczęście, o którym mówimy, nie jest czymś, co tkwi w jednym miejscu, byś mógł się nim nacieszyć. Musisz kontynuować tę wędrówkę ścieżką, na którą wszedłeś. Koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę. Zdążyłeś już postawić pierwszy krok, wcale nie taki mały, ale po drodze zwątpiłeś. I nie tylko się zatrzymałeś, a nawet próbujesz zawrócić. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
Młodzieniec: Chcesz powiedzieć, że jestem mało cierpliwy, tak?
Filozof: Nie. Ty po prostu nie dokonujesz w życiu najważniejszych wyborów. Kropka.”

SLOW JOGGING. JAPOŃSKA DROGA DO WITALNOŚCI – MACIEJ KOZAKIEWICZ

Data premiery: 13 marca

Wydawnictwo Pascal

Na wiosnę zawsze staramy się przenieść ze swoją aktywnością na zewnątrz, a bieganie jest szczególnie urokliwe w sprzyjających wiosennych okolicznościach. Jestem ciekawa tej japońskiej drogi do witalności i czy to coś do czego nie zniechęcę się po 15 minutach. Sprawdzę i dam znać.

„Więcej zdrowia, więcej radości, więcej witalności. Slow jogging ma wszystkie zalety biegania, a jednocześnie pozbawiony jest jego wad. Biegając w wolnym rytmie, zapobiegniesz chorobom cywilizacyjnym: otyłości, cukrzycy, chorobom krążenia, a nawet depresji. Jednocześnie nie narazisz się na kontuzje, bóle mięśni, nie przeforsujesz serca i nie odczujesz zmęczenia. Jest i bonus: łatwo zrzucisz kilka kilogramów. Nic dziwnego, że ten rodzaj aktywności okrzyknięto już japońskim sposobem na długowieczność! „

KAWA DLA ZDROWIA – BOB ARNOT

Data premiery: 20 marca

Wydawnictwo Vivante

Jako przeogromna miłośniczka kawy chłonę wszystko co o moim ulubiony napoju napiszą i opublikują! To zrozumiałe. Bardzo ciekawi mnie ta publikacja. Oj bardzo!

” Nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatycznej kawy? Bob Arnot nauczy cię, jak sprawić, by ten codzienny rytuał był zdrowszy. Zabierze cię w podróż po aromatycznym świecie kawy i pokaże, jak wykorzystać jej zdrowotne walory dla zdrowia. Znajdziesz tu także specjalnie opracowaną dietę, która zapobiega negatywnym efektom picia kawy. „