Prawa ludzkiej natury – Robert Greene
Czekałam na tę książkę. Nie sądziłam jednak, że będzie tak przełomowa, w jakiś sposób odkrywcza i ważna dla mnie jako funkcjonującej w społeczeństwie jednostki. „Prawa ludzkiej natury” Roberta Greena oszołomiły mnie nie tylko swoimi gabarytami. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że to jednak z lepszych książek z zakresu psychologii jaką przeczytałam.
PRAWA LUDZKIEJ NATURY
Książka Roberta Greene to nic innego jak kompendium wiedzy o ludzkiej naturze, sztuce obserwacji i interpretacji naszych działań. To skrupulatnie i merytorycznie przeprowadzone w kilkunastu rozdziałach studium przyczyn ludzkich zachowań i ich konsekwencji.
Korzystając z doświadczeń innych ludzi i tego co historia nam przyniosła snuje opowieść człowieku i odkrywa przed czytelnikiem tajemnice obserwacji. Każdy rozdział składa się z kilku stałych punktów jak teoretyczne przedstawienie problemu, historia z nim związana, diagnoza i podrozdziału „Klucze do ludzkiej natury”. Autor proponuje różne rozwiązania, motywuje je i uzasadnia. Pisze o pułapkach jakie sami na siebie zastawiamy, o samoocenie, własnych ograniczeniach. Doskonale tłumaczy błędy jakie popełniamy i radzi jak ich się wystrzegać, jak pracować nad własną perspektywą czy jak oprzeć się presji grupy.
Rozkłada na czynniki pierwsze osiemnaście praw, które nami rządzą, jeśli nie jesteśmy ich świadomi. Rzeczowo i ciekawie rozprawia o prawie irracjonalności, megalomanii, autosabotażu, zazdrości czy wyparcia.
TAJEMNA WIEDZA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Robert Greene w swojej książce zdaje się pisać o oczywistościach, o których przecież dobrze wiemy i nie musimy się nad nimi dłużej zastanawiać.
A jednak nie.
Mimo, że myślimy, że wiemy to tak na prawdę nie wiemy. Nie mamy pojęcia jak wiele możemy wyczytać z własnych zachowań i działań. Nie wiemy jak wykorzystywać wiedzę do własnych celów, jak ustrzec się przed wybuchami irytacji, jak reagować na trudne sytuacje. „Prawa ludzkiej natury” uczą jak zrozumieć ludzkie mechanizmy przy okazji także siebie samego, uczą sztuki interpretacji sygnałów, które nieustannie wysyłają do nas inni ludzie. Książka Greene`a to nie jest czcze gadanie, pisanie dla pisania i lanie wody. To bardzo przemyślana i świetnie skonstruowana publikacja, która jest tak bardzo inspirująca, że czasami trzeba ją odłożyć, bo ilość wiedzy może przytłaczać.
To nie jest lektura na jeden wieczór, to nie jest książka na pośpieszną lekturę. „Prawa ludzkiej natury” Należy czytać powoli, kawałek po kawałku. Trzeba tę książkę analizować, rozmyślać o tym co się przeczytało i odnieść do własnej osoby i rzeczywistości. To ksiązka, którą trzeba przeczytać kilka razy by skorzystać w pełni z wiedzy, którą oferuje. A nie jest to jedynie sucha teoria. Jestem przekonana, że ta książka stanie się z czasem lekturą obowiązkową czy klasyką gatunku.
PODSUMOWANIE
„Prawa ludzkiej natury” to książka o wszystkich aspektach i przyczynach ludzkich zachowań. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to „przewodnik po meandrach natury człowieka”. Greene bierze na tapet wszystkie ludzkie zachowania, stereotypy czy lęki i tłumaczy je przytaczając różne historyczne wydarzenia bądź biografie zasłużonych w świecie ludzi. Interpretuje je i odnosi do ludzkiej psychiki, mechanizmów jakie nami rządzą. Niby to oczywiste, ale okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach i ludzie są o wiele bardziej skomplikowani niż nam się wydaje.
To publikacja, która uświadomi jak wiele może nauczyć nas historia, jak ważna jest analiza i wysnuwanie wniosków. Jak ważna jest praca nad sobą polegająca na obserwacji i interpretacji.
Nie jest to kolejny bzdurny poradnik o tym jak żyć. Nie ma tu wyświechtanych frazesów i lania wody. Niemal z każdego zdania można wynieść naukę dla siebie. To pokaźne tomiszcze, którym warto się zainteresować jeśli lubicie publikacje o samorozwoju i psychologii.
To jedna z lepszych publikacji, jakie przeczytałam w tym roku. Będę do niej wracać. Ba! Już do niej wracam ( mój egzemplarz książki nie prezentuje się już najlepiej).
PRZYDATNOŚĆ: 9,5/10
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu SENSUS