Nieznajomi – Ursula Poznanski, Arno Strobel

Nieznajomi – Ursula Poznanski, Arno Strobel

Lubię thrillery. Lubię się niepokoić podczas lektury. Prowadzić własne dochodzenie. Lubię kiedy autor wprowadza mnie w maliny, myli tropy i drwi ze mnie kiedy myślę, że już odgadłam zagadkę. Biorąc do ręki „Nieznajomych” właśnie takich emocji oczekiwałam.

ZARYS FABUŁY

Młoda fotografka Joanna szykując się na miły wieczór z książką, wpada w swoim domu na obcego mężczyznę. Tyle, że on nie do końca jest obcy. Podaje się za jej narzeczonego i twierdzi, że mieszkają razem od dawna.

Erik po trudnym dniu wraca do domu i marzy jedynie o wieczorze z narzeczoną. Kiedy jednak spotykają się w domu, jego ukochana kompletnie go nie poznaje i ma go za włamywacza i gwałciciela. Na dodatek z ich wspólnego domu zniknęły wszystkie jego rzeczy, a dowody na wspólne życie kobieta raz po raz podważa.

THRILLER (PRAWIE) PSYCHOLOGICZNY

„Nieznajomi” to historia iście zacna i niepokojąca. Akcja pędzi na łeb na szyję co chwila zaskakując wieloma przetasowaniami.  Czyta się wyśmienicie i trudno się oderwać oraz złapać ten właściwy trop.  Ja jednak dosyć szybko domyśliłam się skrzętnie uknutej intrygi i przyznam, że zakończenie nieco mnie rozczarowało. Brakowało mi czegoś po czym miałabym tzw „książkowego kaca”. Zabrakło mi również skomplikowanej i dusznej atmosfery, bardziej psychologicznego wymiaru, czegoś co trzymałoby czytelnika za gardło. Zabrakło mi traum, tajemnic, sekretów z przeszłości, których oczekiwałam po przeczytaniu opisu książki. Choć przyznaję, całość bezwarunkowo trzyma w napięciu i dla samej fabuły oraz połączenia thrillera z kryminałem i sensacją warto sięgnąć po „Nieznajomych”.

PRAWDZIWI BOHATEROWIE

Austriacko-niemiecki duet pisarzy stworzył świetnie wykreowane postaci. Niekrystaliczne, z krwi i kości. Żywi do bólu i pełni niespodzianek bohaterowie nieraz zaskakują swoimi decyzjami i działaniami. Wbrew pozorom są bardzo sympatyczni i trudno ich nie lubić. Trudno za to jest wybrać po czyjej jest się stronie. Przekonania, racjonalne argumenty i dowody stoją zarówno za jednym i za drugim. A przecież, któreś z nich musi kłamać…

PODSUMOWANIE

„Nieznajomi” to bez wątpienia thriller pełen czekających na czytelnika pułapek. Kto choć trochę jest obeznany z gatunkiem może jednak szybko połapać się czego dotyczy cała intryga. Moje małe uprzedzenie do pisarskich duetów kompletnie się rozmyło po lekturze tej historii. Konstrukcja całej powieści i formuła zdecydowanie zyskała na podwójnym piórze. Nie wspominając już o samych bohaterach, którzy dzięki naprzemiennej pierwszoosobowej narracji byli bardziej autentyczni, a ich wiarygodność była wręcz niepodważalna. „Nieznajomi” to thriller w każdym calu, choć nie do końca psychologiczny.

Przeczytaj jeśli: lubisz thrillery, zwroty akcji, dobrze zarysowanych głównych bohaterów i niepokój podczas lektury.

„Nieznajomi” w trzech słowach: niepokojący i pełen zwrotów akcji thriller

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu MANDO