Premiery wydawnicze – listopad 2018

Premiery wydawnicze – listopad 2018

W październiku wydawnicze szaleństwo osiągnęło apogeum. Na szczęście w listopadzie trochę wyhamowało, choć nadal jest w czym przebierać. Dla fanów literatury okazjonalnej swoje premiery ma całe mnóstwo książek o tematyce Bożego Narodzenia. Ja póki co znalazła jedną, którą przeczytam na 100%! No to lecimy z tym koksem, bo mam dla Was 21 propozycji! Zapraszam na wpis.

ALE MUSICALE! ZŁOTE STULECIE

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Marginesy

Uwielbiam musicale od dzieciństwa. To ten typ produkcji, które mogłabym oglądać w kółko! Marzy mi się jednak zobaczenie musicalu z prawdziwego zdarzenia na Broadwayu czy w paryskim Moulin Rouge. Książka bez jakichkolwiek wątpliwości trafi na moją półkę. Nie może być inaczej!

„Daniel Wyszogrodzki opowiada o tym fenomenie z perspektywy bieżącej, odwołując się szeroko do stuletniej historii zjawiska i nie unika także kontekstu polskiego. Kompendium wypełniają napisane z polotem teksty o spektaklach i o ich twórcach, a także rozliczne ciekawostki i anegdoty. Są omówienia tak ważnych musicali, jak „West Side Story”, „Jesus Christ Superstar”, „Koty” czy „Les Misérables”. Ale także najnowszych sensacji – spektakli „Księga Mormona” i „Hamilton”. Są opowieści o twórcach, takich jak George Gershwin, Leonard Bernstein czy Andrew Lloyd Webber. Nie brak także danych o premierach, sukcesach i porażkach, biletach i płytach. To fascynująca podróż: od kompozytora do teatru, od premiery do sukcesu, od Broadwayu po Warszawę.”

ZŁOTY ATLAS – EDWRD BROOKE-HITCHING

Data premiery: 27 listopad

Wydawnictwo Rebis

Już lada chwila na księgarniane regały trafi druga książka autora „Atlasu lądów niebyłych”, którego ja wciąż próbuję zdobyć. Pamiętam, ze pierwsze nakłady rozeszły się w ekspresowym tempie. Podejrzewam, że ze „Złotym Atlasem” może być podobnie i trzeb się pospieszyć z zakupem.

POLSKIE PIĘKNO. STO LAT MODY I STYLU – KAROLINA ŻEBROWSKA

Data premiery: 28 listopada

Wydawnictwo Znak

Ja po prostu bardzo lubię tego typu publikacje! Posla moda to fascynujący temat. Bardzo polecam się z nim zapoznać. Jedni powiedzą, że to tylko moda, a to nie do końca tak jest. To lata walki, manifestu i odwagi.

„Odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez miliony kobiet. Ostatnie sto lat to prawdziwa modowa rewolucja. Nigdy wcześniej damski strój nie zmieniał się tak szybko. I tak efektownie. Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką. Dziś mamy coś, czego naszym prababkom często brakowało. Ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok. To, co masz na sobie też ma swoją historię. Odkryj ją.”

ROBIN  –  DAVE ITZKOFF

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Agora

Robin Williams to jeden z tych aktorów, którego nigdy dość na ekranie. Jego warsztat i ogromny talent zachwycały mnie w każdej produkcji. Mój absolutnie ulubiony film z jego udziałem to „Przebudzenia”. A kto w dzieciństwie choć raz nie obejrzał Pani Doubtfire! Klasa aktorska sama w sobie. Okropnie mi żal, że już go z nami nie ma.

„Dave Itzkoff w rewelacyjnej biografii, pokazuje zarówno komiczny blask Williamsa, jak i skrzętnie zamaskowaną głęboką studnię sprzecznych emocji i zwątpienia. Kreśli pełnokrwisty portret człowieka, który silnie walczył z uzależnieniem i depresją, odkrywając nieznane dotąd fakty z jego życia. Aktor, poza depresją i uzależnieniem alkoholowym, zmagał się także z postępującymi parkinsonem, czy demencją. Ze swoich problemów często robił tematy występów tragikomicznych.”

MARTWA CISZA – WILL DEAN

Data premiery:

Wydawnictwo Burda

Ta fabuła kompletnie mnie zaintrygowała! Mam nadzieję, że Was też. I obietnica, że to coś dla fanów „Ostrych przedmiotów Gillian Flynn jeszecze bardziej mnie przekonuje. 

„Kilka domów na odludziu. Sześćset kilometrów kwadratowych szwedzkiego lasu. Jedna reporterka. Dwa ciała… Cisza może czasem ogłuszać… Dwa ciała pozbawione oczu zostają odnalezione w głębi lasu, niedaleko odludnego szwedzkiego miasteczka. Przypominają nierozwiązaną sprawę morderstw sprzed dwudziestu lat. Tuva Moodyson, głucha reporterka małej lokalnej gazety, szuka tematu, który pomoże jej zrobić karierę i wreszcie wyrwać się z zapadłej dziury, jaką jest Gavrik. Podczas śledztwa odkrywa sieć tajemnic oplatającą miasteczko. Czy Tuva zdoła przechytrzyć mordercę, zanim stanie się jego ostatnią ofiarą? Najpierw musi stawić czoła własnym demonom.”

OGIEŃ I KREW. CZĘŚĆ 1 – GEORGE R. R. MARTIN

Data premiery: 20 listopada

Wydawnictwo Zysk

Cały świat czeka na Wichry Zimy już od kilku dobrych lat. I doczekać się nie może.  Tymczasem Martin mając wszystkich w nosie co rusz wydaje książki co prawda związane z uniwersum „Pieśni Lodu i Ognia”, ale wiadomo, że to nie to samo. Nie mniej jednak fabuła  „Ognia i krwi” jest obiecująca. Pytanie tylko jak będzie z kolejnymi częściami…

„Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, „Grze o tron”, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. „Ogień i krew” zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.”

BOŻE NARODZENIE W LOST RIVER – FANNIE FLAGG

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Literackie

Gdy ujrzałam tę okładkę kompletnie przepadłam. Stwierdziłam, e obojętnie co to będzie to przeczytam. A później dowiedziałam się, że to cudowna Fannie Flagg i jej świąteczna propozycja! Kocham styl autorki i tę książkę koniecznie muszę przeczytać! No ale powiedzcie czy okładka nie jest cudowna?

„Gdzieś na południu Alabamy, w najdalszym zakątku tego stanu, nad brzegami rzeki wolno snującej swój bieg, leży urocze senne miasteczko. Nazywa się Lost River i rzeczywiście, świat jakby o nim zapomniał. Czasem ktoś się zabłąka, źle skręci z autostrady, przyjedzie na krótką kurację. I… zostanie! Bo miejsce jest magiczne. Zgodnie z sugestią lekarza Oswald T. Campbell zostawił za sobą chłodne i wilgotne Chicago, by nadchodzącą zimę spędzić w ciepłym klimacie Lost River. Ciężko chory i samotny, nie spodziewał się, że zaprzyjaźni się z listonoszem, który pocztę dostarcza łodzią, sklepikarzem leczącym zranione serca, a nawet stanie się… obiektem matrymonialnych intryg! Pośród pięknej przyrody i ludzi, którzy hojnie obdarowują się dobrem i nigdy nie zamykają drzwi swoich domów, jego życie niespodziewanie rozkwita. Oswald odkrywa w sobie talent artystyczny, ale czy zdoła pokonać chorobę? Wszak Boże Narodzenie to czas cudu, a dobro wraca…”

RANI Z SIGIRIJI  – DOROTA SUMIŃSKA

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Literackie

Dorota Sumińska opowiada wybornie. Lata temu przecyztałam kilka jej książek i namiętnie słuchałam radiowych audycji z jej udziałem. Siedziałam przed odbiornikiem urzeczona głosem, style i ogromnych poczuciem humoru! A teraz wychodzi jej nowa książka i ja nie mogę przejść obok niej obojętnie!

„Tajemnicza postać, pół-człowiek, pół-małpa od wieków zamieszkuje okolice skały Sigirija. To Rani, nałożnica króla, która ma do wypełnienia misję wśród ludzi. Jest córką króla małp urodzoną przez kobietę. Wychowała się w miejscu naznaczonym magią, w jaskini ponad pradawną skałą, która uzdrawia, daje moc i obdarza nieśmiertelnością. Jednak nie jest łaskawa dla każdego… Dorota Sumińska ożywia historię tego miejsca, bazując na historycznych legendach o rodzinie zamieszkującej skałę. Oprócz ludzkich namiętności pokazuje nam życie tamtejszych zwierząt. Te światy doskonale się przenikają, stawiając na równi swoich przedstawicieli. Dzięki Rani przypomnimy sobie, o wspólnych przodkach i wspólnej karmie, a także o tym, że ludzkość powstała dzięki obcowaniu bogów z ziemskimi kobietami. Żyjemy na jednej planecie i to ona powinna być naszym priorytetem.”

BRAKUJĄCA POŁOWA DZIEJÓW – ANNA KOWALCZYK

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo W.A.B

Świetna książka, która ujmuje historię Poslki z innej, kobiecej strony! Coś fascynującego! Serio!

Historia Polski napisana z perspektywy kobiet przez znaną dziennikarkę i blogerkę, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje fascynujące losy  i dokonania kobiet zamieszkujących ziemie polskie, począwszy od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o dziejach emancypacji kobiet, ich warunkach życia oraz funkcjach społecznych, a także o tym, dlaczego zabrakło dla nich miejsca na kartach historii i w zbiorowej pamięci.”

KAPŁONY I SZCZEŻUJE. OPOWIEŚCI O ZAPOMNIANEJ KUCHNI POLSKIEJ – JAROSŁAW DUMANOWSKI

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Czarne

Uwielbiam! Po prostu uwielbiam opowieści o kuchni, gotowaniu i kuchenych zwyczajach! No. A to będzie cudu! Mówię Wam.

„Kapłony i szczeżuje” to opowieść o kuchni tak dawnej, że już zapomnianej. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był najpopularniejszym składnikiem potraw w pierwszej polskiej książce kucharskiej, szczeżuje były desperacką próbą urozmaicenia diety biedaków. Kuchnia to jednak nie tylko przepisy i dania, to także wiedza o przyrodzie, smaku i świecie – dopiero na tej podstawie decydujemy, co jest, a co nie jest jedzeniem. Staropolska sztuka kulinarna przez wieki była pod przemożnym wpływem religii: post nie oznaczał tylko jedzenia ryby w piątek, kuchnia koszerna wpływała na zwyczaje żywieniowe chrześcijan, a kulinarne przemyślenia świętych Piotra i Pawła przez stulecia kształtowały naszą żywieniową wyobraźnię.”

OBLICZA WIELKIEJ BRYTANII – DARIUSZ ROSIAK

Data premiery: 21 października

Wydawnictwo Czarne

Wielka Brytania fascynuje mnie od lat. Windsorowie, angielskie maniery Żelazna Dama czy herbatka! Obojętnie co ja i tak o tym przeczytam.  A czuję w kościach, ze książka Dariusza Rosiaka to będzie coś bardzo dobrego.

„Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu? Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu, zdolności kredytowej i wchłonięciem przez Europę? Oblicza Wielkiej Brytanii to zbiór opowieści o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.”

POD PODSZEWKĄ-  SYLWIA STANO, ZOFIA KARASZEWSKA

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Marginesy

Jakiś czas temu czytałam publikację Agaty Napiórskiej o polsich twórcach „Jak oni pracują”. To była bardzo inspirująca lektura i liczę na to, że „Pod podszewką” będzie równie fascynujące. Zapowiada się genialnie!

„Pod podszewką” to opowieści, stroje i fotografie pisarzy. Autorki asystowały bohaterom w procesie tworzenia. Powstało kilkanaście human stories, które pozwalają wejść do świata pisarza od kuchni, a w tym przypadku – od strony szafy. Co w niej wisi? I dlaczego? Rozmowy dotyczą poszukiwania siebie, wizerunku i poglądów na życie. Sukience z granatowego jedwabiu z wyłaniającą się halką przedstawiającą rycinę, w której Olga Tokarczuk odbierała nagrodę Bookera, towarzyszy cała opowieść. I tak jest w przypadku wszystkich autorów. Każdy prezentowany tu strój jest częścią niepowtarzalnej i unikatowej kolekcji literackiej.”

TWOJE ŻYCIE W MOICH RĘKACH – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA -KALUKIN

Data premiery: 28 listopada

Wydawnictwo Burda

w zeszłym miesiącu przeczytałam już jeden zbiór reportaży o polskiej służbie zdrowia „Agonia” Pawła Kapusty. Tę książkę o bardzo wymownym tytule bardzo Wam polecam. To trzeba przeczytać. Na blogu znajdziecie jej recenzję. Chętnie przeczytam również ten reportaż, bo temat jest trudny i jestem ciekawa jak poradziła sobie z nim autorka.

Co widzi pacjent w szpitalnej izbie przyjęć? Zatłoczoną poczekalnię, w której siedzi się po kilka godzin, tłok, lekarzy i pielęgniarki, które go lekceważą. A co widzą lekarze i pielęgniarki? Zbiór rozmów z ludźmi, którzy tworzą naszą służbę zdrowia i opowiadają nam o niej ze swojej perspektywy. Ta publikacja pomoże nam zrozumieć, jak wygląda codzienność z tej drugiej strony – nawał pracy, brak możliwości stosowania najnowszych osiągnięć medycyny, absurdy systemu.”

ŻYDZI 2 – PIOTR ZYCHOWICZ

Data premiery: 27 listopada

Wydawnictwo  Rebis

„Kontynuacja bestselleru „Żydzi”. Piotr Zychowicz porusza w tej książce niemal wszystkie kontrowersyjne tematy, które wypłynęły podczas ostatniej wielkiej kłótni polsko-żydowskiej. Z jednej strony – żydowska policja w gettach, Judenraty, obozowe Sonderkommanda i „żydokomuna”. Z drugiej – działalność granatowej policji, polskie donosy, zabójstwa i antysemityzm oraz złożony problem stosunku podziemia do Holokaustu. W „Żydach 2″ znalazły się również tematy współczesne – krwawe zamachy terrorystyczne, brawurowe akcje Mosadu, działalność lobby żydowskiego w USA, a nawet wojny izraelskich kibiców piłkarskich, przy których nasi kibole wydają się grzecznymi chłopcami. To najbardziej niepoprawna politycznie książka Piotra Zychowicza!”

HISTORIA EROTYCZNA KREMLA –  DELALOYE MAGALI

Data premiery: 8 listopada

Wydawnictwo Bellona

Muszę to mieć. Bez dwóch zdań. Wiecie, ze uwielbiam rosyjskie klimaty i historię. Znacie też moje uwielbienie do Romanowów. TO i w mojej biblioteczce nie może zabraknąć również tej książki. 

Poczynając od sześciu żon Iwana Groźnego, przez „pierwsze kremlowskie damy” –m.in. Aleksandrę Kołłontaj, Wiktorię Breżniewową oraz Ninę Chruszczową, aż do Raisy Gorbaczowej –książka przedstawia sylwetki kobiet, towarzyszek życia władców Kremla, które jednak również same uczestniczyły w polityce. Książka opowiada o ich życiu, przede wszystkim erotycznym, związanym ze skandalami, zbrodniami i sprawowaniem władzy, o tym, jaki wpływ wywierały na mężów, o ich kochankach, słabościach, stylu życia. Bigamia, szalona miłość i nienawiść, alkoholizm, homoseksualizm, pedofilia –wszystko to były cechy tych kobiet. Autorką jest młoda francuska historyczka, pracownik naukowy uniwersytetu w Lozannie, specjalizująca się w sprawach Rosji i ZSRR. Autorka wykorzystała nieopublikowane dotychczas materiały. Jest to popularna, ale bardzo rzetelnie napisana książka z gatunku „historia za zamkniętymi drzwiami” –historia polityczna, a zarazem historia kobiet.”

KOSMICZNE ZACHWYTY – NEIL DE GRASSE TYSON

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Insignis

W zeszłym roku przeczytałam „Astrofizykę dla zabieganych” i kompletnie przepadłam! Podejrzewam, że z „Kosmicznymi zachwytami” będzie podobnie. To z jaką pasją i entuzjazmem Tyson pisze o wszechświecie zachwyca i jednocześnie zaraża.

„Czy można badać kosmos zwykłym kijem? Jaki kolor ma wszechświat? Czy stojąc na szczycie Mount Everestu, jesteśmy najdalej od środka Ziemi? Dlaczego wydostanie się z wnętrza Słońca zajmuje światłu aż 5000 lat? Czy w pasie asteroid faktycznie tak łatwo zaliczyć pozaziemską stłuczkę? Na te i wiele innych rozpalających wyobraźnię kosmicznych pytań odpowiada w swojej książce słynny amerykański astrofizyk i znakomity popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson.”

WIECZNY LAS –  JUSTYNA STOSZEK

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Pascal

Chociaż nasza egzystencja jest zależna od lasów, paradoksalnie jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Rośliny od wieków o nas dbały, lecz dziś to my musimy zadbać o nie, pozostawiając im wolną przestrzeń, w którą nie będziemy ingerować. Justyna Stoszek, twórczyni żywych rzeźb forest forever, to artystka, prekursorka roślinnych instalacji w szkle. Swoje serce oddaje lasom i naturze. Zwraca uwagę na symbiozę, w jakiej żyjemy z roślinami. W tej książce opowiada historie ludzi, dla których Puszcza Białowieska, las mazurski i las beskidzki są nie tylko miejscem zamieszkania, ale całym życiem. Spójrz na las ich oczami, wsłuchaj się z nimi w szum drzew…”

KSIĘGA ZWIERZĄT NIEMALŻE NIEMOŻLIWYCH – CASPAR HENDERSON

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Marginesy

Ja już się cieszę na tę lekturę!

„Caspar Henderson – penetrując i głębie oceanów, i najbardziej jałowe zakątki ziemi – w sposób dowcipny, pasjonujący i elokwentny prezentuje nam współczesną menażerię: opisuje piękno i dziwaczność wielu stworzeń, z których część jest tak zadziwiająca, że chciałoby się dla nich założyć osobne Archiwum X. Dzięki nim po raz kolejny można się przekonać, jak wspaniały jest świat, w którym żyjemy.”

SMART SHOPPING – DOKTOR ANIA – ANNA MAKOWSKA

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Burda

Kto nie zna Doktor Ani? Królowej kiszonej kapusty na Instagramie? Uwielbiam jej Stories. Doktor Ania nigdy się nie patyczkuje i zawsze wyraża swoje zdanie. Jest do bólu szczera i gardzi śmieciowym jedzeniem. Uczy nas maluczkich jak wygrać walkę z cukrem. Wyczekiwałam tej książki jak kania dżdżu! To będzie bomba!

„Jedzenie to przyjemność, ale jak odnaleźć w gąszczu sklepowych półek wśród tysięcy kolorowych produktów te naprawdę wartościowe? Autorka, farmaceutka z wykształcenia, pokazuje, że robienie zakupów spożywczych nie musi być źródłem stresu, a kluczem do oceny jest skład produktu. „Nasz świat to jedna wielka scena dla wielu aktorów – związków chemicznych. Jedne są lepsze, fajniejsze, a inne mniej korzystne dla naszego zdrowia. To czarne charaktery. Niektórych nie da się uniknąć, ale warto wyeliminować te, które jesteś w stanie odstawić od ręki… Wystarczy wziąć z półki w sklepie opakowanie leżące obok”.

PRZYPRAWY, KTÓRE LECZĄ –  KAROLINA I MACIEJ SZACIŁŁO

Data premiery: 7 listopada

Wydawnictwo Zwierciadło

Bardzo sobie cenię publikacje Karoliny i Macieja Szaciłło. To merytoryczne i wartościowe książki, które nieco inaczej podchodzą do zdrowia oraz odżywiania ludzkiego organizmu. Warto się zainteresować.

„Ilość przypraw, ziół i korzennych mieszanek na sklepowych półkach rośnie z roku na rok, jednak wiedza na ich temat jest wciąż niewielka. Dowiedz się jak nawet najmniejsza ilość kminu rzymskiego, cynamonu cejlońskiego lub mniej znanej asafetydy może zmienić smak i właściwości zdrowotne jedzenia. Wypróbuj proste przepisy na pyszne dania i naturalne lekarstwa. Odkryj również, które zioła i przyprawy wychładzają, a które rozgrzewają, a także w jaki sposób  oddziałują one na emocje.”

DIETA MĄDRYCH JELIT –  CLARE BAILEY, JOY SKIPPER, MICHAEL MOSLEY

Data premiery: 14 listopada

Wydawnictwo Otwarte

O tym, że jelita to bardzo ważny organ w naszym organizmie wiadomo nie od dziś. Świadomość ludzi na ten temat również jet coraz większa. Jednak sprawa jest dużo bardziej złożona i ciągłe dokształcanie się jest jak najbardziej na plus.

Wiesz już zapewne, że klucz do twojego zdrowia i dobrego samopoczucia kryje się w jelitach. Są one domem bakterii, które mają wpływ na twoją wagę, nastrój i układ odpornościowy. Trzymasz w rękach uzupełnienie bestsellera „Jelita wiedzą lepiej”. Clare Bailey, lekarka, a prywatnie żona Michaela Mosleya, wraz z doświadczoną dietetyczką Joy Skipper zgromadziły w tej książce aż 150 przepisów na zdrowe śniadania,  zupy, dania główne, sałatki i kiszonki. Właśnie takie dania wybrałyby jelita, gdyby same mogły o tym decydować. „

TO TYLE

Przebrnęliście do końca? Sporo tego! Dajcie znać co Wam najbardziej wpadło w oko i która z moich propozycji trafiła na waszą listę książek do przeczytania. A może czekacie na zupełnie inne tytuły w tym miesiącu?