Dwóch papieży – Anthony McCarten

Dwóch papieży – Anthony McCarten

W grudniu 2019 premierę miał głośny film Netflixa o dwóch papieżach, którzy konfrontują wyznawane przez siebie ideologie, spierają się i nigdy nie dochodzą do konsensusu. Film ten powstał w oparciu o publikację Anthony`ego McCartena o tym samym tytule „Dwóch papieży”.

Choć sam film bardzo mnie zaintrygował i postawił przede mną wiele pytań, to nie byłam przekonana do przeczytania książki.  Na szczęście głosując na Instagramie, wielu z Was przekonało mnie do lektury. „Dwóch papieży” finalnie wygrało z „Oficerem i szpiegiem”.

O ZERWANIU TRADYCJI

Książka „Dwóch papieży” Anthony`ego McCartena opowiada o kulisach zerwania Benedykta XVI z ponad siedemsetletnią tradycją kościoła katolickiego abdykując z papieskiego stanowiska. Autor wiele miejsca poświęca biografiom obu papieży zarówno Benedyktowi XVI jak i Franciszkowi, kluczowym momentom w ich życiu, wydarzeniom które ich ukształtowały.  Pochyla się nad tradycją kościoła, procedurami i zasadami konklawe czy abdykacji. Opisuje watykańskie lobby, polityczne utarczki i siłę wypowiadanych przez dostojników Kościoła słów. Książka McCartena to kopalnia wiedzy o Watykanie i rządzących nim powiązaniach i zależnościach. Jest również ciekawym punktem wyjścia do rozważań nad kierunkiem zachodzących w Kościele zmian.

„Dwóch papieży” okazało się być bardzo przystępnie i zgrabnie napisaną publikacją, którą czyta się zaskakująco dobrze. Ogrom informacji nie przytłacza. Momentami jednak lektura dłuży się, zwłaszcza w wątkach biograficznych. Autor nie boi podejmować się mówienia o tematach trudnych i kontrowersyjnych. Odważnie pisze o skandalach z Kościołem w roli głównej, niepokojących nastrojach i niedoskonałych relacjach papieży i kardynałów.

KSIĄŻKA CZY FILM?

Odwieczne pytanie, które często nie ma podstaw do tego by je zadać. W przypadku „Dwóch papieży” pokuszę się o stwierdzenie, że książka uzupełnia film. Lektura po seansie okazała się być kopalnią ciekawostek, a wiele kwestii, które w filmie nie zostały opowiedziane z należytą uwagą w książce były dobrze wytłumaczone. Zarówno film jak i książka mogą wywoływać wiele dyskusji i zmusić do zadawania sobie pytań, również egzystencjalnych. Polecam obejrzenie filmu w pierwszej kolejności, a jeśli temat i sposób jego zobrazowania Was zaintryguje śmiało sięgnijcie po książkę.

W PODOBNYM KLIMACIE

McCarten prócz „Dwóch papieży” ma na swoim koncie również wiele innych historii. Jedną z nich jest „Czas mroku” opowiadający o Winstonie Churchillu i kluczowym momencie kiedy zostaje w 1940 roku wybrany na premiera Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia jest to postać niezwykle frapująca,a portret Churchilla w wykonaniu McCartena uchodzi za wnikliwy i niejednoznaczny. Ebooka „Czas mroku” znajdziecie na VIRTUALO

PODSUMOWANIE

Lektura „Dwóch papieży” nieco mnie rozczarowała i miejscami  nudziła. Jednak stanowi ona dobre rozwinięcie tego co w filmie zostało niedopowiedziane czy potraktowane po macoszemu. Jeśli po seansie odczuwacie niedosyt to śmiało możecie sięgnąć po książkę McCartena, która jest publikacją dosyć skrupulatną i dokładną w oddaniu historii obu papieży i kulisów „przełomowych” zmian w Kościele. Szuka on odpowiedzi na wiele pytań, jest dobrym obserwatorem i nie boi się zabierać głosu w dyskusji o kontrowersjach czy aferach, które zatrzęsły Kościołem. McCarten nie jest jednak stronniczy wobec swoich bohaterów. Obrywa się każdemu, potrafi także oddać im słuszność w wielu kwestiach. .

Myślę, że jest to publikacja dla osób, których interesuje temat Watykanu i jego polityki, kulis konklawe czy indoktrynacji.

MOJA OCENA: 7/10

Za udostępnienie ebooka do recenzji dziękuję księgarni Virtualo.