Osobowość na talerzu – Barbara J. King [KONKURS]

Osobowość na talerzu – Barbara J. King [KONKURS]

Kochamy psy i koty. Naszymi przyjaciółmi są króliki, świnki morskie, a nawet żółwie. Żyjąc z nimi dostrzegamy ich emocje, mądrość. Traktujemy je jak ludzi, choć wydaje mi się, że w wielu przypadkach o wiele lepiej. Martwimy się o nich jak o najbliższą rodzinę. Ten zaszczyt często dotyczy jedynie zwierząt, które z nami mieszkają. Jednak kompletnie nie obchodzi nas jak żyje krowa, świnia, kura zanim trafi na nasz talerz. Niesłusznie.

OSOBOWOŚĆ NA TALERZU  

Publikacja Barbary J. King to kilka rozdziałów traktujących o gatunkach zwierząt, które najczęściej lądują na naszych talerzach. Każdy z nich opowiada o cechach tych zwierząt nad którymi mało kto się pochyla. Wyborna inteligencja, mądrość, emocje i okazywanie uczuć to tylko niektóre z nich. Ośmiornica i świnie to jedne z najinteligentniejszych gatunków, owady są bardzo mądre i emocjonalne, a ryby to niezwykle zawadiackie istoty. Lecz nie tylko o tym pisze King. Prócz  zasłużonego zachwytu nad naturą tych stworzeń autorka zwraca uwagę na palący problem jakości ich życia, okoliczności zabijania, marnotrawstwa i znęcania.  Mogłoby się wydawać, że to przygnębiająca lektura.  Raczej realistyczna i otwierająca oczy.  Na pewno ważna! Wiele miejsca King poświęca również dobrym historiom, w których zwierzęta były szczęśliwe i miały się dobrze, mimo odwiecznego wyroku. Te piękne i wzruszające historie łączące ludzi ze zwierzętami tchną nadzieję w życie nasze i naszych mniejszych przyjaciół.

KONTROWERSYJNIE

Temat ludzkiej diety budzi kontrowersje zawsze i wszędzie, a temat wyższości diety wegańskiej czy wegetariańskiej nad mięsną może wywołać niemałą aferę. W tym wszystkim nie chodzi jednak o przekonywanie na siłę innych do swoich racji. To mija się z celem, a wręcz wywołuje odwrotny skutek do zamierzonego. Tylko racjonalne wytłumaczenie i nienachalne przedstawienie całości może odnieść jakiś rezultat. I tak właśnie Barbara J.King w swojej książce postępuje. Merytorycznie opowiada o zwierzętach i ich losach, popierając i argumentując stawiane tezy badaniami naukowymi. Całkiem pokaźna bibliografia może okazać się bardzo pomocna dla czytelników pragnących zgłębić temat. Autorka wspomina również o książce „Mięsoholicy” polskiej autorki – Marty Zaraskiej. W rozdziale  krowach znajduje się również wzmianka o polskich turach, które wyginęły w XVII wieku.

PODSUMOWANIE

„Osobowość na talerzu” Barbary J. King to obowiązkowa lektura dla tych, którym los zwierząt nie jest obojętny, dla tych, którzy szukają odpowiedzi. To nie jest książka tylko dla wegan , co to to nie. To książka dla wszystkich niezależnie od tego czy je mięso czy nie. Ta niepozornych rozmiarów książka opowiada o tym jak świat i życie zwierząt może być piękne i okrutne zarazem. Barbara J. King opierając się na badaniach uczy wrażliwości, szacunku i empatii, pomaga spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy.  Nie sposób przejść obojętnie obok tej książki i nie sposób o niej zapomnieć.

Link do strony autorki: BARBARA J. KING

Przeczytaj jeśli: nie jest Ci obojętny los zwierząt.

„Osobowość na talerzu” w trzech słowach: mądra, szokująca, merytoryczna.

Moja ocena: 7,5/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

KONKURS

ZADANIE KONKURSOWE:

Masz bądź miałaś/ miałeś domowego pupila ( psa kota, królika etc…)? Opisz w kilku zdaniach za co go uwielbiasz i dlaczego nie potrafisz bez niego żyć.

By wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe w komentarzu pod tym wpisem.

Organizator: Anita Jeleń
Czas trwania konkursu: Od 26 września 2018 do 3 października 2018 do godz. 23:59.

Zwycięzca zostanie wyłoniony po 4 października.
Nagroda to egzemplarz książki ” Widzi mi się” Zadie Smith

Wysyłka nagród jedynie na terenie Polski.

Termin zgłoszenia się po nagrodę: 6 października 2018. Po tym terminie zwycięzca zrzeka się nagrody.

Dane osobowe Uczestników Konkursu będą przetwarzane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Dane osobowe Uczestników przetwarzane będą wyłącznie w celach związanych z przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem Konkursu oraz ogłoszeniem jego wyników i wydaniem Nagród w Konkursie.