Skąd przyszedł pies – Dorota Sumińska

Skąd przyszedł pies – Dorota Sumińska

Publikacje Doroty Sumińskiej zawsze robią na mnie wrażenie. Czy to książki czy artykuły w prasie. I zawsze wyczekiwałam jej audycji radiowych. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po kolejną już książkę dla dzieci autorstwa Doroty Sumińskiej. Tym razem jest to bardzo ciekawa opowieść o genezie relacji człowieka z jego najlepszym przyjacielem – psem.

Skąd przyszedł pies - Dorota Sumińska
Skąd przyszedł pies - Dorota Sumińska

O PSIEJ PRZYJAŹNI

„Skąd przyszedł pies” jest książką, która niewątpliwie jest potrzebna i moralnie odpowiedzialna. Opowiedzenie historii udomowienia psa jest świetnym pretekstem do propagowania odpowiedzialnych zachowań i decyzji. Sumińska świetnie i zręcznie przemyca wartości jakimi powinna odznaczać się przyjaźń człowieka i psa. Sumińska fantastycznie i zręcznie połączyła ujmującą historię z nauką. Dzieli się wieloma praktycznymi wskazówkami w życiu z czworonożnymi pupilami. Wskazuje to co złe i szkodliwe i jednocześnie ukazuje to co dobre. W tym wszystkim przemyca wiele życiowych mądrości i wartości, którymi powinniśmy się kierować i które powinny być zaszczepione w człowieku od małego brzdąca. Poza tym Sumińska wypowiada się, niby mimochodem o ekologii, trosce o naszą planetę oraz zaprzestaniu jedzenia mięsa. „Skąd przyszedł pies” to również kopalnia ciekawostek na temat psów, ich fizjonomii, życiu i uczuciach jakie żywią.

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza „Skąd przyszedł pies” to historia udomowienia psa, jego miejsca w życiu człowieka i funkcji jakie spełniał wraz z upływem czasu. Druga część „Dokąd zaszedł pies” opowiada o czworonożnych przyjaciołach we współczesnym świecie, o jego problemach, kłopotach i często smutnych doświadczeniach. Sumińska bez skrępowania pisze o nieokiełznanej psiej miłości i krzywdzie jaką człowiek wyrządza. Uczy jak pielęgnować relację i dbać o mniejszych przyjaciół. Na podstawie historii ukazuje jak wielką krzywdę wyrządzili ludzie psom trzymając je na uwięzi, ucząc agresji i chęci mordu.

Sumińska pisze prostym i przystępnym językiem, z którym z powodzeniem poradzą sobie najmłodsi czytelnicy. Warto również pochylić się nad pięknym wydaniem książki, którą ilustrowała Joanna Żero.

Skąd przyszedł pies - Dorota Sumińska
Skąd przyszedł pies - Dorota Sumińska

PODSUMOWANIE

Nowa książka Doroty Sumińskiej „Skąd przyszedł pies” to niezwykle mądra i odpowiedzialna opowieść o człowieku i jego najlepszym przyjacielu – psie, która porusza serce i uczy. Dorota Sumińska przejmująco snuje historię swoich ludzkich i psich bohaterów. Sumińska przeplata ją naukowymi faktami oraz propaguje odpowiedzialne zachowania. Ta książka przypomina jak oddanymi przyjaciółmi są nasi pupile, jak mocno kochają i są szczęśliwe kiedy mają dobrego ludzkiego przyjaciela.

Pamiętajmy byśmy i my byli dla nich najlepszymi przyjaciółmi. ?

„Skąd przyszedł pies” w trzech słowach: piękna, mądra i odpowiedzialna książka dla dzieci.

MOJA OCENA: 9/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu