Cudowna moc roślin – Fran Bailey

Cudowna moc roślin – Fran Bailey

Odkąd rośliny to mój mały „bzik” poświęcam im coraz więcej czasu. Co więcej do mojego domu trafia coraz więcej zielonych piękności. Nie kupuję jednak roślin jak popadnie. Podchodzę do tego dosyć rozsądnie i szukam roślin do różnych kątów mieszkania pamiętając jednocześnie o ich potrzebach. Mojej uwadze umknął fakt, że rosliny mogą spełniać wiele różnych funkcji, o których możemy się przekonać dzięki lekturze książki Fran Bailey „Cudowna moc roślin”

POMYSŁ I KONSTRUKCJA

Bardzo podoba mi się koncept „Cudownej mocy roślin” jako przewodnika po roślinach ze względu na ich dobroczynne funkcje. Przyznaję, że obawiałam się „zbyt uduchowionej” treści. Na szczęście w swojej publikacji autorka jest bardzo konkretna.

Książka Fran Bailey została podzielona na kilkanaście rozdziałów. Dziesięć z nich zawiera zbiór roślin, które spełniają konkretne i dobroczynne funkcje. Jest rozdział o roślinach: zapewniających spokój i relaks, na dobry sen, do miejsca pracy czy zmniejszających stres, zapewniających świeże powietrze. Kilka rozdziałów autorka poświęciła pielęgnacji roślin i ich wyborowi. Fran Bailey zachęca również do dzielenia się roślinami i radzi jak to robić oraz poleca rozstawianie ich w każdym pomieszczeniu. W ostatniej części prezentuje dziesięć roślin dla początkujących. Jest to bardzo fajny rozdział o roślinach, które wytrzymają dosłownie wszystko.   Na końcu książki autorka zamieściła przydatny alfabetyczny indeks wszystkich roślin, o których jest mowa w książce.

Konstrukcja książki bardzo mi odpowiada i jest niezwykle praktyczna. W czasach kiedy wszystko ma czemuś służyć funkcjonalność roślin jest jak najbardziej mile widziana. Przy niemal każdej roślinie zostało zamieszczone jej zdjęcie –  co jest bardzo pomocne. Zdarza się, że jedna roślina ma kilka funkcji, wtedy jej fotografia jest tylko w jednym z rozdziałów w których jest o niej notka. Notatki o roślinach są dosyć krótkie, ale bardzo konkretne. Autorka zawarła maksimum najważniejszych informacji i niuansów, które mają znaczenie. Na początek w sam raz.

PODSUMOWANIE

„Cudowna moc roślin” to zacna publikacja o roślinach, którą warto mieć na swojej półce. Myślę, że przyda się początkującym miłośnikom roślin jak i tym bardziej zaawansowanym w ich pielęgnacji. Choć trochę już w roślinach „siedzę” dzięki Fran Bailey poznałam kilka ciekawych gatunków, których będę szukać. I coś czuję, że bez wizyty na giełdzie kwiatowej się nie obędzie.

Książka została pięknie wydana, a jej minimalistyczna szata graficzna nadaje całości harmonii, a rośliny wybijają się na pierwszy plan. Ta publikacja została również bardzo dobrze przemyślana, a jej konstrukcja jest praktyczna i pomocna.

„Cudowna moc roślin” to również idealna propozycja prezentowa. Osobiście bardzo ucieszyłabym się z takiej publikacji.

„Cudowna moc roślin” w trzech słowach: bardzo pomocna i pięknie wydana.

Przydatność: 8/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu FILO