Pewna siebie dziewczyna – Katty Kay, Claire Shipman

Pewna siebie dziewczyna – Katty Kay, Claire Shipman

Każdy z nas w młodzieńczym wieku mierzył się z kompleksami, brakiem pewności siebie i wiary we własne siły. Czasami po prostu się z tego wyrasta. Bywa jednak i tak, że te nasze lęki, kompleksy i problemy z akceptacją dorastają razem z nami. A w dorosłym życiu dużo trudniej ich się pozbyć. Ba, mogą sprawić, że będą blokować nas przed działaniem i swobodnym, pełnym radości i niespodzianek życiem.

Dlatego tak ważne jest to by uporać się z tym w porę i stać się pewną siebie osobą już w wieku nastoletnim. Z pomocą przychodzi publikacja  Katty Kay i Claire Shipman „Pewna siebie dziewczyna”.

Okropnie żałuję, że kiedy ja byłam zakompleksioną nastolatką  nie było takich książek na rynku. Książek, które prosto, ciekawie i bez zadęcia pomogą wyleczyć się z kompleksów i braku wiary w siebie.

Pewna siebie dziewczyna - Katty Kay, Claire Shipman

OBOWIĄZKOWA LEKTURA DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY

Katty Kay oraz Claire Shipman stworzyły przewodnik po „pewności siebie”. Wytłumaczyły co to jest, jak się objawia i jak sprawić by była z nami na co dzień. Całość przybrała formę bardzo zadaniową. To praktyczne podejście do tematu jest jak najbardziej uzasadnione. Czytanie długich wywodów o kolejnych problemach i przeszkodach nic nie da, uporanie się z nimi w rzeczywistości to już inna para kaloszy. Autorki diagnozują kolejne problemy i w kilku krokach radzą jak sobie z nimi poradzić. Często przytaczają różne anegdoty, wyniki badań, fakty. Czasem na potrzeby kolejnych niedogodności dla zobrazowania przytaczają różne historie i możliwe rozwiązania. Autorki przygotowując książkę dotknęły bardzo wielu problemów, z którymi nastolatki borykają się na co dzień. Brak pewności siebie to główny problem, który został rozbity na czynniki pierwsze, tak by przepracować każdy z nich i stać się akceptującą  i pewną siebie jednostką.

Pewna siebie dziewczyna - Katty Kay, Claire Shipman

DOBRZE WYDANE

„Pewna siebie dziewczyna” to publikacja nie tylko mądra i dobrze napisana. Jest również świetnie wydana, w młodzieżowym i nienachalnym stylu. Komiksowe ilustracje oraz wstawki, strzałki, kciuki, chmurki, zapisane marginesy nadają jej indywidualnego charakteru. Całość została podzielona na trzy części, każda z nich porusza inny obszar. Pierwsza skupia się na kluczowych kwestiach takich jak wyjście poza strefę komfortu, narzędziach które pomogą zaakceptować siebie. Druga część podchodzi do tematu bardziej naukowo, zaczynając od mózgu i jego właściwości. Wiele miejsca autorki poświęcają relacjom międzyludzkim oraz poruszaniu się po wirtualnym świecie. Trzecia część to w dużej mierze praca nad sobą w praktycznym ujęciu z mnóstwem ćwiczeń, zdań i quizów do wykonania.

Pewna siebie dziewczyna - Katty Kay, Claire Shipman

PODSUMOWANIE

„Pewna siebie dziewczyna” to książka, której brakowało. Mądry i pozytywny  przekaz jaki ze sobą niesie ma ogromny potencjał i może zdziałać wiele dobrego w młodych głowach nastolatków. To co przemawia na korzyść tej publikacji to również zadaniowe podejście do uporania się z poszczególnymi problemami. Autorki nie próbują  długimi wywodami na siłę przekonywać czytelnika o swoich racjach. Zwięźle i życiowo dywagują o kolejnych przyczynach braku pewności siebie i pomagają zaakceptować siebie w kolejnych zwięzłych krokach, ćwiczeniach i zadaniach.

„Pewna siebie dziewczyna” to poradnik dla młodych dziewczyn, nastolatek, którym brak wiary we własne możliwości, brak pewności siebie, dla dziewczyn, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi kompleksami. Katty Kay i Claire Shipman stworzyły mądrą, błyskotliwą i przystępną publikację, która może pomóc nastolatkom pokonać swoje lęki, kompleksy i w końcu w siebie uwierzyć. To podstawa, która w dorosłym życiu może wiele ułatwić.

Pewna siebie dziewczyna - Katty Kay, Claire Shipman

11 października jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek i jeśli macie wokół siebie osoby, dla których ta książka może okazać się pomocna to im ją podsuńcie, podarujcie bądź pożyczcie. A może jesteś nastolatką i doskwiera Ci brak pewności siebie. Jeśli tak to koniecznie sięgnij po „Pewną siebie dziewczynę”.

Oby więcej takich wartościowych książek dla młodego czytelnika pojawiało się na księgarnianych półkach!

Muszę jednak zaznaczyć, że to nadal poradnik, a nie remedium na problemy. Książka jest świetna i zdecydowanie może pomóc wielu nastoletnim dziewczynom. Jednak to nadal książka. Kiedy problemy mają głębsze podłoże należy udać się po fachową pomoc do specjalisty.

„Pewna siebie dziewczyna” w trzech słowach: mądra, dojrzała i bardzo pomocna!

Przydatność do spożycia: 9/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu