Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki – Wojciech Drewniak

Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki – Wojciech Drewniak

Czy Wojtka Drewniaka trzeba komuś przedstawiać? Jeśli tak to ja chętnie to zrobię. Wojtek jest twórcą najpopularniejszego kanału historycznego na YouTube – „Historia bez cenzury” ma ponad milion subskrybentów! Od kilku lat Wojtek wydaje również książki o tym samym tytule. Pisze o dziejach Polski, II wojnie światowej, specyficznych historycznych personach a teraz o średniowieczu – ponoć najbardziej odjechanej epoce w dziejach. Ku mojemu zdziwieniu średniowiecze okazało się na prawdę szaloną epoką.

ŚREDNIE WIEKI NIE TAKIE ŚREDNIE

Wspominając historię z czasów szkolnych średniowiecze jawiło się jako jedna z najnudniejszych epok w dziejach. Było niemiłosiernie długie i prócz bitew nic specjalnego się nie działo. Biorąc do ręki „HBC 4” miałam obawy, ze tej nudnej epoce nawet Wojciech Drewniak nie podoła… Na szczęście podołał. I to jak! Z charakterystycznym poczuciem humoru i niebywałą lekkością opowiada o średniowiecznych realiach, wikingach, krucjatach, torturach, codzienności, alkoholowych preferencjach czy nawet życiu mocno intymnym. W takim samym stopniu poświęca czas zwykłym ludziom jak i tym „wysoko urodzonym”. Patrząc na średniowiecze oczami autora ta niepozorna epoka staje się interesującym momentem w dziejach, and którym warto się pochylić. Drewniak odczarowuje średniowiecze raz na zawsze i udowadnia, że to średniowiecze nie było tak ciemne jak to nam się wydaje. Choć od wielu przekonań z tamtych czasów włos się na głowie jeży.

HISTORIA BEZ CENZURY

W swoich książkach Wojtek Drewniak rozwija tematy o których mówi na kanale, mam wrażenie że na papierze opowiada o historii z jeszcze większą pasją i swobodą niż w na YT. Autor ma swój specyficzny styl, który porywa. Ukazuje historię bez zbędnego patosu z dystansem i ogromnym poczuciem humoru, które nie wszystkim może odpowiadać. Drewniak intryguje i zaciekawia na pozór nieciekawymi rzeczami. Sprawia, że po lekturze czytelnik ma ochotę na więcej i szuka informacji na własną rękę. Każdy z aspektów średniowiecznego życia został ukazany w jakimś kontekście, z tłem społeczno-politycznym, uwarunkowaniami itd. Nie są to oderwane od rzeczywistości suche fakty.

W książce można znaleźć kody QR, które po zeskanowaniu przeniosą czytelnika do konkretnego filmu na YouTube.

PODSUMOWANIE

Tym razem Wojtek Drewniak zabiera nas w podróż po średniowieczu. Oczywiście jest to podróż w niebanalnym stylu. Swoboda narracji, cięty język, błyskotliwy humor i specyficzne porównania nie pozwalają się nudzić. I może to dziwne, ale gdy czytam HBC to w głowie słyszę głos Wojtka. Brzmi bez sensu ale tak jest. Jego książki kupujemy razem z dźwiękiem. Książkę czyta się niewiarygodnie szybko i bardzo łatwo. Byłam w szoku jak wiele informacji przyswoiłam i ile szczegółów zapamiętałam. Gdybym teraz pisała sprawdzian ze średniowiecza to myślę, że 4 to mam murowaną.

Książki Wojtka Drewniaka to idealny pomysł na prezent, nawet dla historycznych alergików. Styl autora porwie nawet najbardziej zatwardziałego laika czy ignoranta.

„Historia bez cenzury 4” w trzech słowach: przezabawna, ciekawa i nietuzinkowa.

MOJA OCENA: 8/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak