Cykl „Best Seler” – Mikołaj Marcela

Cykl „Best Seler” – Mikołaj Marcela

Ogromnie cieszę się, że na rynku wydawniczym jest coraz więcej ciekawych i mądrych powieści dla dzieci. I to w polskim wydaniu. Mikołaj Marcela i jego cykl „Best Seler” to świetny przykład atrakcyjnych dla każdego czytelnika powieści. Jest błyskotliwe, zabawnie i bardzo ciekawie.

Tak oto migiem połknęłam dwa vege kryminały w jeden wieczór!

Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela

ZARYS FABUŁY

CZĘŚĆ 1: Best Seler szeryf miasteczka Jarzynowo musi rozwiązać zagadkę zniknięcia nastoletniej Anielki Brukselki. Równolegle swoje śledztwo i poszukiwania Anielki rozpoczynają jej siostry – inne Brukselki. Czy za porwaniem Anielki Brukselki stoi legendarny potwór o którym opowiadał Hilary Czosnek?

CZĘŚĆ 2: Best Seler znowu na tropie, tym razem w Owocowicach gdzie zaginęła Wiórka, siostrzenica Henryka Kokosa miejscowego Rockefellera.

Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela

KRYMINAŁ DLA DZIECI. CZY TO MOŻLIWE?

Też miałam co do tego wątpliwości. Kompletnie niesłusznie. Kryminalna intryga w warzywnym wydaniu sprawdza się świetnie. Sporo tu akcji i niebanalnych twistów. Dosyć prosty język lecz taki, przy którym nawet dorosły czytelnik nie ma wrażenia, że to jedynie książka dla dzieci.

Na uwagę zasługują również postaci, które prócz tego, ze są warzywami są również bohaterami „z krwi i kości” (choć w tym przypadku nie jest to najtrafniejsze sformułowanie). Każda postać jest niebanalna, ma charakter i określony zestaw zachowań. Może i czasami stereotypowy, ale za to jaki trafny. Tytułowy bohater, miejscowy szeryf i wyborny detektyw to postać, którą chce się identyfikować. Jest odpowiedzialny, dobry, wrażliwy i bystry. Świetny wzór do naśladowania, który słucha innych i nie boi się przyznać do błędu.

Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela
Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela

„ZWIERZOGRÓD” W WERSJI VEGE

Wielu kojarzy pewnie disnejowską animację, która porwała tłumy leniwcami w wydziale komunikacji. Mnie również porwała i stała się moją ulubioną.

Mikołaj Marcela stworzył coś w podobnym stylu, tyle że w bardzo polskim stylu. Jest mnóstwo potocznych sformułować i odniesień do innych dzieł literatury dziecięcej. Nie sposób nie zauważyć inspiracji wierszem „Na straganie” Brzechwy – w pozytywnym sensie. Dla mnie jednak mistrzostwem jest „Vege Inwokacja” Adama Bakłażana zamieszczona na stronach pierwszego cyklu.

Imiona i nazwiska bohaterów, to prawdziwe cudo. Liwka Oliwka, Augusta Kapusta, Dorotka Karotka. A nastolatki mają postrzelone imiona jak Dymka, Frytka, Cieciorka itp…

Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela

PODSUMOWANIE

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak autor zadbał o każdy szczegół i wartościową treść. Między wierszami przemyca informacje zdrowym odżywianiu, warzywach i owocach. Gratuluję autorowi pomysłów i szanuję za wielokrotne nawiązania do innych literackich ( i nie tylko) dzieł dla dzieci. Całość została dobrze jakościowo wydana oraz okraszona pięknymi ilustracjami. Niebanalna fabuła i zaskakujące zakończenie w tych vege kryminałach nieźle razem zagrały.

Cykl o „Best Selerze” to idealna propozycja dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z dłuższą formą literacką. Marcel pisze ciekawie i prostu. Dla młodego czytelnika lektura będzie wciągająca i fascynująca.

Książki są dla dzieci w wieku od 7 lat.

Seria”Best Seler” w trzech słowach: wciągający, zaskakujący, wartościowy!

Moja ocena: 8/10

Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela
Cykl „Best Seler” - Mikołaj Marcela

Za egzemplarze książek do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu