Raróg – Anna Sokalska

Póki co nie miałam okazji sięgnąć po powieści Anny Sokalskiej. Zbierające entuzjastyczne opinie „Opowieści z Wieloświata” ciekawiły mnie od dawna i nadal mam w planach je przeczytać. Szczególnie teraz, kiedy mam za sobą nową powieść autorki – kryminał psychologiczny z mitologią słowiańską w tle. Na takie pomysły piszę się zawsze i bez pytania.
ZARYS FABUŁY
Sonia w wieku pięciu lat była światkiem morderstwa swojego ojca – bossa lokalnej mafii. Choć jak sama twierdzi nie był on dobrym człowiekiem to zasłużył na sprawiedliwość. Po 30 latach, kiedy sprawa morderstwa się przedawniła Sonia nadal próbuje odnaleźć zabójców ojca i poznać tajemnice swojej rodziny i tego co stało się z jej matką. To co odkrywa może ją nie tylko przerazić, ale i zabić. Stoi przed trudnym wyborami, i pytaniem czy zemsta przyniesie jej ulgę.
W GŁOWIE SONI
Sonia Kosowicz to bohaterka niebanalna, po przejściach, bez marzeń, za to z jednym celem. Chęć zemsty i wyrównania rachunków kieruje jej życiem. Zdaje się, że Sonia nie będzie mogła pójść dalej dopóki nie rozprawi się z dręczącymi ją pytaniami raz na zawsze. Choć wydawać by się mogło, że Sonia ma udane życie. Ciekawa praca i udany z związek z prokuratorem, który jest w stanie zrobić dla niej wszystko, to pozory, których bohaterka mocno się trzyma. Opowiedziana z jej perspektywy historia to opowieść o życiu z traumą i chorobą, naznaczonym morderstwem i obrazami przeszłości. Jej doświadczenia sprawiły, że jest silna, niezależna , odważna i nie boi się przeciwności. Nie sposób przejść obojętnie obok tak charyzmatycznej i nietuzinkowej postaci. Tym bardziej, że jej działania i motywacje bywają dyskusyjne.
KRYMINAŁ PSYCHOLOGICZNY A SŁOWIAŃSKA MITOLOGIA
Jakie to zaskakujące, że tak kompletnie różne światy idealnie do siebie pasują. Choć motyw historycznych, religijnych czy mitologicznych symboli jest dosyć powszechny w przypadku historii kryminalnych to Anna Sokalska poszła o krok dalej. Całą historię ubrała w mitologiczną symbolikę i tajemniczą aurę duchów i demonów przeszłości, które może i nie wrócą, lecz nadal mają wpływ na nasze życie.
Gangsterskie porachunki czy mafijne przetasowania ujęte w bogatej słowiańskiej symbolice sprawiają, że ta dosyć prosta historia staje się bardzo klimatyczna i nieodgadniona. „Raróg” Zaskakuje zwrotami akcji, fascynuje inteligentną intrygą i wzmaga apetyt na więcej odpowiednim tempem opowieści. Autorka uwodzi stylem, którego próżno szukać w innych kryminałach. Bardzo charakterystyczny i ujmujący.
PODSUMOWANIE
„Raróg” okazał się być świetnie napisaną, wciągającą i niejednoznaczną historią. Anna Sokalska miło zaskoczyła mnie tym jak niezwykle, barwnie i nonszalancko potrafi snuć opowieść kryminalną. Autorka intryguje czytelnika historią od pierwszych stron, świetnie rozwija wątki i żadnego szczegółu nie pozostawia przypadkowi. Każdy użyty przez nią słowiański symbol czemuś służy i ma dobrze zakorzenione motywacje. Poza tym „Raróg” świetnie się czyta. Dochodzenie do prawdy, odnajdywanie samego siebie, historia morderstwa i sieć niebanalnych powiązań dobrze ze sobą współgrają i nie pozwalają się nudzić.
Jeśli szukacie czegoś niebanalnego, kryminału napisanego w zupełnie innym, niestandardowym stylu to „Raróg” może okazać się strzałem w dziesiątkę.
MOJA OCENA: 8/10
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem LIRA
