Przewodnik miłośników chrząszczy – M.G. Leonard

Przewodnik miłośników chrząszczy – M.G. Leonard

Lubię książki dla dzieci. Wiele razy już o tym Wam pisałam. Jeszcze bardziej lubię mądre książki dla dzieci, takie które uczą szacunku do świata, ciekawości i zmuszają do myślenia. M. G. Leonard stworzył właśnie taką książkę, która absolutnie zachwyca i jest pretekstem do wspólnej zabawy dużych i małych miłośników przyrody, a chrząszczy to już w szczególności.

PRZEWODNIK MIŁOŚNIKÓW CHRZĄSZCZY

Dr Leonard w swojej publikacji zawarła wszystko czego młody sercem przyrodnik potrzebuje by odkrywać fascynujący gatunek jakim są chrząszcze. Tak na marginesie to największa grupa zwierząt na świecie!

Na początek dr Leonard przygotowuje czytelnika do wyprawy poszukiwawczej zdradzając wszystkie triki i sztuczki. Prócz teorii dzieli się także wiedzą praktyczną popartą wieloletnim doświadczeniem. Następnie przedstawia wszystkich swoich koleżków. Ułatwia sprawę ukazując ich na pięknych i rzeczywistych ilustracjach.

RZETELNIE

Przewodnik miłośników chrząszczy to nie jest bajkowa opowiastka. To bardzo rzetelna i merytoryczna publikacja. Pełna faktów i ciekawostek o życiu tych stworzeń, z pokaźna bibliografią i przydatnym dla koleopterologów spisem stron internetowych dzięki którym można zgłębiać wiedzę oraz wymieniać się doświadczeniami z innymi miłośnikami na forach.

MĄDRZE

Książki dla dzieci powinny być odpowiedzialne społecznie i uświadamiać młodego czytelnika o palących problemach naszej planety. OK – pomyślicie – ale gdzie chrząszcze, a gdzie nasza piękna Ziemia. Przecież te żuczki takie małe i nie mogą mieć wpływu na cokolwiek. Otóż mogą, a nawet mają. Wiele gatunków chrząszczy spulchnia ziemię, jest swego rodzaju leśnymi sprzątaczami. To bardzo ważne stworzenia w naszym ekosystemie. Dr Leonard w bardzo prosty i przyjemny sposób opowiada o chrząszczach i tłumaczy jak ważne są to zwierzęta, dlaczego należy je chronić i nie robić im krzywdy. Bez zbędnego patosu i z odpowiednią dozą humoru.

CIEKAWIE

Niektóre z chrząszczy pomagają policji i detektywom ustalić czas zgonu zamordowanego. Krówki za to wydzielają substancję, którą stosuje się jako lek w leczeniu brodawek. Po wojnie Europa oskarżyła Stany Zjednoczone o bombardowanie stonką ziemniaczaną. To tylko niektóre z ciekawostek, które możecie przeczytać w przewodniku dr Leonard. Nic więcej Wam nie zdradzę! Przekonajcie się sami jak chrząszcze mogą zawładnąć Waszymi głowami i zmienić plany na weekend!

PODSUMOWANIE

Przewodnik miłośników chrząszczy to przede wszystkim fascynująca lektura. Choć mam 26 lat najchętniej wyszłabym teraz z przewodnikiem dr Leonard na spacer w poszukiwaniu chrząszczy by móc je trochę obserwować i podglądać.

Do tego jak już wcześniej wspomniałam przewodnik jest cudownie wydany i bardzo bogato ilustrowany. Mogę go przeglądać godzinami. Dr Leonard pisze na luzie, bez zadęcia, błyskotliwie i zabawnie. Nie można się nudzić.

Dla dzieci w wieku: 7 – 12 lat ( tych nieco większych także).

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Wilga