Premiery wydawnicze – lipiec 2018

Premiery wydawnicze – lipiec 2018

Lipiec na szczęście daje czytelnikom nieco odetchnąć, choć i tak świetnych propozycji wydawniczych nie brakuje. Także moje plany czytelnicze są bardziej luźne i nie robię żadnych list typu „must read” na ten miesiąc. Co mi wpadnie w ręce – to będę czytać. W końcu wakacje to wakacje i więcej luzu się przyda.

Tymczasem zapraszam na mój mały przegląd najciekawszych lipcowych zapowiedzi wydawniczych.

WYDAWNICZE PREMIERY - lipiec 2018

POKÓJ SŁUŻĄCEj – FIONA MITCHELL

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Literackie

Zachwycił mnie opis tej książki i miejsce akcji – tak egzotyczne i nieznane. Wątek blogowy w walce o lepszy byt i traktowanie bardzo mnie zaintrygował.

„Dolly i Tala – dwie siostry pochodzące z Filipin pracują w Singapurze jako pomoc w domach brytyjskich imigrantów. Mieszkają w pokoikach bez okien, usługują, sprzątają i wychowują dzieci swoich pracodawców. Są na każde zawołanie. Dolly zostawiła na Filipinach malutką córkę i żyje nadzieją, że kiedyś ją zobaczy. Tala jest niespokojnym duchem – pewnego dnia odkrywa popularnego wśród zamożnych mieszkańców metropolii bloga z poradami, jak traktować służące i jak wymusić na nich posłuszeństwo. Dziewczyna postanawia walczyć o prawa swoje i innych kobiet. Zakłada konkurencyjnego bloga z detalami opisującego okrutne traktowanie pomocy domowej.”

HISTORIA PEWNEJ DZIEWCZYNY – SARA ZARR

Data premiery: 18 lipca

Wydawnictwo Ya!

Raczej nie czytuję powieści z pogranicza Young Adult, ale opis tej książki mnie zaintrygował i jestem ciekawa jak autorka ujęła temat plotek, szykanowań i niewymownej krzywdy.

„Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych spojrzeń nie jest wolna nawet we własnym domu. Czeka ją trudna walka o zmianę osądu na jej temat i szansę na wyrwanie się z upokarzającej roli miejscowej puszczalskiej.”

JAK UPOLOWAĆ PISARZA – SALLY FRANSON

Data premiery: 18 lipca

Wydawnictwo Znak

Opis samej książki nie brzmi może jakoś szczególnie zachęcająco.  Niech to Was jednak nie zmyli. Jest to ciepła opowieść poruszająca ważne dla kobiet tematy. Idealna na wakacje.

„Casey Pedergast jest dyrektorką kreatywną agencji reklamowej. W świecie brandów i marek czuje się jak ryba w wodzie i bezwzględnie pnie się po szczeblach kariery. W wolnych chwilach czyta. Głównie Instagrama. Kiedy jej szefowa wpada na genialny pomysł zatrudnienia pisarzy do kampanii reklamowych, Casey ma pozyskać najbardziej gorące nazwiska świata literatury. Ale gdy pierwszą ofiarą ma być przystojny pisarz Ben, sprawy mogą się łatwo wymknąć spod kontroli. Co wyniknie z polowania Panny Ambitnej na Przystojnego Pisarza? Kto zyska, a kto straci na zderzeniu wielkiego świata literatury i reklamy? I czy jest tam miejsce na miłość?”

POSŁUSZNA ŻONA – KERRY FISHER

Data premiery: 18 lipca

Wydawnictwo Literackie

Co za fabuła! Bardzo jestem ciekawa! Bardzo!

„Życie Lary wydaje się doskonałe. Czuły mąż Massimo, cudowny synek Sandro i piękny dom. Lara jednak wie coś o swoim mężu. Coś, czego nie może nikomu wyznać. W przeciwnym razie Massimo straciłby wszystko, na co tak ciężko pracował przez całe życie: posadę, reputację i syna. Ten sekret sprawia, że małżeństwo staje się dla Lary więzieniem. Maggie wyszła za mąż za Nico, brata Massimo. Mieszkają razem z dziećmi ze swoich pierwszych związków. Maggie wie wszystko o mężu. Pewnego dnia jednak na strychu znajduje list, z którego poznaje straszną prawdę o pierwszej żonie Nico, Caitlin. Czy ujawni to, czego właśnie się dowiedziała, czy też wybierze milczenie, aby ochronić tych, których kocha? W rodzinie, którą spajają same kłamstwa, za prawdę trzeba będzie zapłacić ogromną cenę.”

 

ZA HORYZONT. POLAKÓW LATYNOAMERYKAŃSKIE PODRÓŻE – TOMASZ PINDEL

Data premiery: 18 lipca

Wydawnictwo Znak

Ja tu tylko wrzucę taki krótki opis… Myślę, że Was zainteresuje. Bo ja biorę w ciemno.

A gdyby tak stworzyć nową Polskę? Choćby w odległej Brazylii? Tu głód i nędza, a tam złoto i brylanty w takiej obfitości, że ziemia aż świeci i po zmroku nie trzeba zapalać światła! Tak przynajmniej mówią krążący po wsi agitatorzy.”

HELIKOPTER – JONAS BONNIER

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Chilli Books

Bo ja lubię zuchwałe napady i już!

„22 września 2009 o 5:15 na dachu najbardziej niedostępnego budynku w Sztokholmie wylądował helikopter. Dwadzieścia minut później było już po wszystkim. Pod okiem policji i mediów skradziono 39 milionów szwedzkich koron. Pieniędzy nigdy nie odnaleziono. Czterech śmiałków z dnia na dzień trafiło na pierwsze strony gazet całego świata i stało się bohaterami. Kim byli? Jak zaplanowali ten napad stulecia?”

ŁOWCA POSAGÓW – DAISY GOODWIN

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Marginesy

Postać Sissi fascynuje mnie już od wielu lat. Oczywiście zaczęło się od sielankowego filmu z lat 50-tych, który w niemal każdym aspekcie był odrealniony od rzeczywistości. Nie mniej jednak zapoczątkował małego bzika i czytam niemal wszystko co zostanie wydane na ten temat. „łowca posagów” nie będzie wyjątkiem.

„Piękna, wysportowana i inteligentna Sisi ma wszystko – z wyjątkiem szczęścia. Jest znudzona ogłupiającą etykietą na dworze Habsburgów i swoim znacznie starszym, sumiennym, lecz mało ekscytującym mężem, Franciszkiem Józefem. Musi wyrzec się prywatności, nieustannie towarzyszą jej damy dworu i służące. Sztywny rozkład dnia nie odpowiada przyzwyczajonej do swobody cesarzowej. Życia nie ułatwia też despotyczna teściowa. Sisi, żeby zabić nudę i uciec od rutyny, często wsiada na jacht, na grzbiet konia albo do swojego prywatnego pociągu.

Na zaproszenie Korony Brytyjskiej przyjeżdża do Anglii na polowanie. Szuka tu wrażeń i znajduje je w osobie zawadiackiego kapitana Baya Middletona, jedynego człowieka w Europie, który jeździ na koniu lepiej niż ona. Młodszy od Sisi o dziesięć lat i zaręczony z bogatą i oddaną mu Charlotte Bay może stracić wszystko, zakochując się w kobiecie, która nigdy nie będzie należeć do niego. Ale Middleton i cesarzowa są jednakowo nierozważni, a ich wzajemny pociąg to siła, której nie da się powstrzymać.”

NA PLAŻY CHESIL – IAN MCEVAN

Data premiery: 13 lipca

Wydawnictwo Albatros

Ten tytuł swoją premierę miał ponad 10 lat temu. Nowe wydanie związane jest z premierą filmu o tym samym tytule. A ja chętnie zapoznam się z historią nowożeńców na progu wspólnego życia i w wersji literackiej i filmowej.

„Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów. Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują swoje…”

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI LASU – PETER WOHLLEBEN

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Otwarte

Peter Wohlleben  pisze wspaniałe książki. Sięgnięcie po olejną wydaje się być konieczną przyjemnością.

„Nie znajdziesz lepszego przewodnika po zielonych ostępach niż Peter Wohlleben. Ten człowiek kocha swoją pracę, a las to jego biuro, w którym chętnie spędza nadgodziny. Dzięki jego książkom czytelnicy na całym świecie uwierzyli, że drzewa mają swoje życie. Skoro znasz już niektóre sekrety drzew, czas byś poznał bliżej las, by móc korzystać z jego dobrodziejstw.”

TAJEMNA MOWA DRZEW – ERWIN THOMA

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Literackie

Już czytam i nie wprost nie umiem się oderwać. Wspaniała publikacja.

„Erwin Thoma postanowił odkryć tajemnice drzew – jako leśnik obserwował je przez lata, jako architekt wrócił do tradycyjnego stolarstwa, wykorzystującego wyłącznie czyste drewno. Stworzył system budowy domów z drewnianych paneli i zadziwił świat! Czy wiecie, że drzewa zmieniają swoje właściwości w zależności od fazy Księżyca? Z księżycowego drewna budowano okręty rzymskie, świątynie buddyjskie sprzed setek lat i najdroższe instrumenty muzyczne. Erwin Thoma jako pierwszy postanowił sprawdzić, czy przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość może być potwierdzona naukowo. Czego od drzew może nauczyć się człowiek, który chce żyć ekologicznie i rozsądnie wykorzystywać zasoby lasu?”

W ZDROWYM CIELE ZDROWY MÓZG – ANDERS HANSEN

Data premiery: 1 sierpnia ( tak wiem to nie lipiec, coś mi się pokiełbasiło).

Wydawnictwo Znak

To jest sierpniowa premiera, ale co z tego skoro zapowiada się świetnie. Bardzo jestem ciekawa tej książki.

„Już po 6 tygodniach odpowiedniego treningu można odczuć pozytywne oddziaływanie ruchu na mózg. Odpowiednie dawki aktywności fizycznej mogą być lekarstwem na stres i niepokój oraz znacznie poprawiają sprawność i wydolność mózgu. Już 20 minut porannego biegu pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i podnosi poziom dopaminy. Z kolei dobrze zaplanowany trening interwałowy uśmierza lęk i niepokój.”

HAPPY FOOD. PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SZCZĘŚCIA – NIKLAS EKSTEDT, HENRIK ENNART

Data premiery: 4 lipca

Wydawnictwo Burda

Myślę, że lektura tej książki jest mi bardzo potrzebna. Zapowiedź brzmi obiecująco!

Hamburger o działaniu przeciwzapalnym? Sok z buraka zamiast viagry? To możliwe. Zawartość talerza wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł. Może poprawić humor i wyostrzyć zmysły, leczyć stany lękowe i depresję, a nawet przeciwdziałać wielu groźnym chorobom i opóźniać procesy starzenia. A wszystko zaczyna się w jelitach…

Znany szwedzki szef kuchni Niklas Ekstedt oraz dziennikarz naukowy Henrik Ennart przekonują, że zdrowe odżywianie nie jest trudne – wystarczy wiedzieć, co nam służy i dlaczego. Proste przepisy połączone z lekkostrawną wiedzą z zakresu medycyny i psychologii pomogą zmienić podejście do jedzenia i odnaleźć szczęście w kuchni i poza nią.”

DZIKA KUCHNIA – ŁUKASZ ŁUCZAJ

Data premiery: 25 lipca

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Szukam inspiracji i myślę, ze ta książka mogłaby mi ich dostarczyć. Przy okazji sprawdzę jak te dzikie przepisy mają się do rzecyzwistości.

„To praktyczny przewodnik po ponad dwustu dzikich roślinach jadalnych Polski, takich jak: bez, brzoza, chmiel, czosnek niedźwiedzi, czeremcha, klon, łopian, pokrzywa, podbiał, tatarak i wiele, wiele innych. Każdy rozdział wyjaśnia, gdzie szukać danego gatunku i jak go rozpoznać, które części rośliny są jadalne, podaje informacje na temat okresu zbioru, substancji czynnych i właściwości farmakologicznych rośliny, a także jej tradycyjnego i współczesnego użytkowania w różnych kulturach.”

SIŁA ZIÓŁ – MACHAŁEK PATRYCJA

Data premiery: 18 lipca

Wydawnictwo Znak

Bo ja mam ziołowego bzika i tyle. 150 innych książek o ziołach o tym świadczy, a dodatkowy tytuł jeszcze to potwierdzi i przypieczętuje.

„Lawendowy olejek do masażu relaksacyjnego, syrop z tymianku na suchy kaszel, kojący napar z dziurawca i mięty – dbanie o zdrowie jest prostsze, niż myślisz! Ta książka podpowie ci, jak na własnym parapecie lub w skrzynce na balkonie wyhodować rośliny, które poprawią jakość twojego życia. Nauczy, jak przygotować skuteczne napary, maści i ziołowe preparaty na najczęstsze dolegliwości. Pokaże, jak dzięki prostym rozwiązaniom wyeliminować parabeny, konserwanty, produkty ropopochodne, SLS, PEG, barwniki i inne szkodliwe substancje. Czujesz, że Twojemu zdrowiu i urodzie nie służą suplementy diety, drogie leki i nafaszerowane chemią kosmetyki? Chcesz zwolnić i znaleźć się bliżej natury? Nie godzisz się na kompromisy, jednak nie wiesz, od czego zacząć?”

A na co Wy czekacie w tym miesiącu? Któraś z premier zainteresowała Was jakoś szczególnie?