Premiery stycznia. Książki
Po grudniowej wydawniczej bessie styczeń pod względem premier zapowiada się bardzo dobrze. Zapowiedzi wydawniczych jest całe mnóstwo w tym miesiącu. Na szczęście udało mi się wysupłać kilka… no może kilkanaście intersujących tytułów, które uwzględnię w swoich czytelniczych planach i zakupach. Oto i one…
MITOLOGIA GERMAŃSKA
Data premiery: 3 stycznia 2018
Instytut Wydawniczy Erica
Temat mitologii co jakiś czas powraca do dyskusji publicznej za sprawą wielu nowych wydawniczych propozycji. Niedawno mieliśmy do czynienia z mitologią słowiańską przedstawioną przez polskich autorów. Tym razem jest to książka Artura Szrejtera o mitologii germańskiej, która jest częścią kolekcji „Europa Barbarzyńców”. Muszę się bliżej przyjrzeć tej serii.
ZIEMIA PRZEKLĘTA
Data premiery: 9 stycznia 2018
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Nie będę ukrywać, tytuł w przypadku tej książki sprawił, że się nią zainteresowałam. Sprawił też, że od razu na myśl nasunęła mi się o małym miasteczku gdzieś pośrodku niczego w Stanach. No i nie myliłam się. Historia opowiada o Henrym, który w dorosłym życiu musi się zmierzyć z demonami przeszłości i nie może pójść dalej jeśli nie przepracuje tego co wydarzyło się w jego nastoletnim życiu w rodzinnym miasteczku. Czytając opisy historia ma być bardzo intrygująca, wielowątkowa i ponadczasowa. Koniecznie muszę się o tym przekonać. „Ziemia przeklęta” to debiut amerykańskiego pisarza Phillip`a Lewis`a.
ANNAPURNA
Data premiery: 10 stycznia 2018
Wydawnictwo Marginesy
Książki o alpinistach i himalaistach cieszą się ostatnio ogromną popularnością. W sumie to się nie dziwię, bo większość z nich to fascynujące historie walki człowieka z samym sobą. Chętnie sięgnę i po tę książkę. Nie wiem czy kiedyś wspominałam, ale uwielbiam filmy o morderczych wspinaczkach. Choć większość jest przerysowana lubię czuć ten dreszczyk emocji. Annapurna to nepalski i dziesiąty pod względem wysokości szczyt na świecie. I to właśnie Maurice Hrerzog jako pierwszy na świecie w 1950 roku postawił stopę na szczycie tej góry.
KONIEC I POCZĄTEK
Data premiery: 16 stycznia 2018
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
„Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, prosta dziewczyna z ubogiej wioski. Żadna z nich nie ma już rodziny; postanawiają trzymać się razem, wspierają się jak siostry i wspólnie walczą z demonami przeszłości. Są zaradne, energiczne i z uporem dążą do celu. Każda ma swoją tajemnicę, każda próbuje ułożyć sobie życie w tych trudnych, dramatycznych czasach. Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, walka o przetrwanie, ciągły strach, ścieranie się nowego porządku ze starym – wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak…”
Ten opis bardzo mnie zaciekawił i po prostu muszę się zapoznać z tą historią. Szczególnie dlatego, ze lubię czytać o mocnych kobiecych postaciach i więziach jakie je łączą.
ZAGINIONE MIASTO BOGA MAŁP
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Agora
W tym przypadku tytuł zrobił robotę. A kiedy dowiedziałam się co oznacza to przepadłam. Jest to dokument o pirwszej ekspedycji do najbardziej niebezpiecznej dżungli świata. Ten opis najlepiej oddaje o czym „Zaginione miasto boga małp” traktuje…
„Lasy Mosquitii w Hondurasie to najgęstsza i najtrudniej dostępna dżungla świata, pełna jadowitych węży, jaguarów czy muchówek, roznoszących „biały trąd”. Właśnie tam miało istnieć legendarne Miasto Boga Małp, bogate i nagle opuszczone, jeszcze przed przybyciem konkwistadorów – wedle legendy przeklęte. Wieloletnie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Kolejną wyprawę zorganizował dokumentalista i odkrywca, laureat nagrody Emmy Steve Elkins. Dzięki nowoczesnej technologii laserowej udało się jej członkom zlokalizować położenie tajemniczego prekolumbijskiego miasta. Lecz to dopiero początek mrożącej krew w żyłach opowieści… „
Dla mnie brzmi to jak zapowiedź przygody życia. I ja muszę się z nią zapoznać…
CZAS MROKU
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Marginesy
Winston Churchill to postać wielce nietuzinkowa i niejednoznaczna. Wielu go wysławia pod niebiosa, a niektórzy wręcz przeciwnie. Osobiście nie miałam do tej pory możliwości zapoznać się bliżej z personą Churchilla. Jego oraz przedstawiony w serialu „The Crown” kompletnie mnie zaintrygował i stwierdziłam, że najwyższy czas zmienić stan rzeczy jakim jest moja niewiedza. I zweryfikować to co można obejrzeć w serialu. Obecnie w kinach można obejrzeć film nakręcony na podstawie książki McCartena. No i Churchilla gra Gary Oldman… także, to musi być dobre.
PROSTOTA
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Literackie
Pojęcie slow home bardzo przypadło mi do gustu i od jakiegoś czasu staram się raczej zwolnić i dostrzegać piękno drobiazgów i chwil. Tworzenie rytuałów i tradycji w codziennym życiu ma ogromną moc i jest czymś wręcz metafizycznym. Mam nadzieję, ze książka Brooke McAlary mnie w tym utwierdzi.
„Zabiegani, zmęczeni, przepracowani, zestresowani i stale podpięci do sieci. Tacy jesteśmy, ale czy musimy? Czy nasze życie musi być podporządkowane słowom: „szybciej” i „więcej”? Nie! Powiedz to głośno, powoli i wyraźnie. Zatrzymaj się i weź głęboki oddech. Przemyśl swoje codzienne czynności, nadaj im odpowiednią wagę, a przekonasz się, jak pozytywna może być siła rytuałów w powszednim życiu. Dzięki tej książce zmienisz rytm i organizację swoich dni, odkryjesz urok slow life, docenisz wartość minimalizmu. I jeszcze jedno: nie obawiaj się, że chodzi tu o skomplikowane zarządzanie czasem. Wręcz przeciwnie, to proste pomysły pozwolą żyć pełniej i lepiej!”
LEGENDA O SAMOBÓJSTWIE
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Pauza
Czyż ten tytuł nie intryguje? A okładka i mnie zachwyca i przeraża. Tylko na podstawie tych dwóch czynników stwierdziłam, że po prostu muszę przeczytać książkę Davida Vann`a. Do tego ten opis… Mam nadzieję, że całość mnie zachwyci.
„Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.”
MOJA CÓRKA KOMUNISTKA
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo W.A.B.
Bacząc na naszą polską socjalistyczną przeszłość, która nawiasem mówiąc bardzo mnie fascynuje, ta książka musiała się znaleźć w tym zestawieniu.
„Nasze nerwice, nasza kuchnia i nasze rewolty. Kobieta indywidualistka w teatrze życia. W powieści Agnieszki Wolny-Hamkało poznajemy losy Anny. Śledząc, jak dziewczynka dorasta, czytelnik dostrzega zmiany zachodzące w Polsce po 1989 r. Biegająca boso, u dziadków na wsi, dziewczynka przeistacza się w zbuntowaną pankówę, by po latach zostać uznaną, choć nadal pełną artystycznego usposobienia, panią doktor habilitowaną. „Moja córka komunistka” to także przejmująca opowieść o małych sprawach stających się z czasem niezwykle ważnymi. O relacji, gdzie seksualność jest, owszem, ważna, ale też o miłości płynnie przechodzącej w przyjaźń, urastającej do rangi sztuki.””
CZŁOWIEK TYGRYS
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Literackie
Poprzednią książkę Eka Kurniawan „Piękno to bolesna rana” przegapiłam, a ponoć jest to emocjonalny rollercoaster. Mam szansę nadrobić, bo nowa książka indonezyjskiego autora wychodzi w drugiej połowie stycznia br.
„Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę… „
I jak? Bo ja jestem mocno zaciekawiona. Jeśli to będzie dobre, sięgnę po więcej książek tego pisarza.
CZYM JEST CZŁOWIEK
Data premiery: 31 stycznia 2018
Wydawnictwo W.A.B.
Tak jak w przypadku kilku innych książek zaintrygowała mnie okładka. Cóż nic za bardzo an to nie poradzę. Oznaczenie, ze książka ta nominowana była do Nagrody Bookera też nie była bez znaczenia. „Czym jest człowiek” to zbiór opowiadań o dziewięciu mężczyznach, którzy są na różnych etapach swojego życia. Po prostu. Brzmi może i banalnie, ale ja jestem bardzo ciekawa tego co znajdę w środku i nominacja do Bookera była słuszna.
POTĘGA SUGESTII
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo National Geographic
Wiem, ze się powtarzam, ale i w tym przypadku tytuł jest bardzo hmmm sugestywny. Na pewno sięgnę po tę książkę, Trochę obawiam się nudy i pseudo naukowego bełkotu. Jest jednak mała nadzieja, że moje obawy są bezpodstawne. Spójrzcie na opis. Czyż nie brzmi obiecująco?
„Czy klucz do przyszłych terapii kryje się w zakamarkach mózgu? Czy potrafimy sztuczkami nakłonić rozum do samouzdrawiania organizmu, chudnięcia albo wydobycia z pamięci odległych wspomnień? Autor wyrusza na naukową, kulturową, a też osobistą wędrówkę między innymi do laboratoriów Narodowych Instytutów Zdrowia, czarowników w Meksyku i specjalistów z podpekińskiej szkoły tradycyjnej medycyny chińskiej, by pokazać, jak mózg, przekraczając najśmielsze wyobrażenia, potrafi wpływać na nasz dobrostan. Odkrywa coś niesamowitego: istnienie „wewnętrznej apteki”, która uruchamia zachodzące w mózgu procesy chemiczne już na samą myśl, że coś nas boli albo że zdrowiejemy. Po rozmowach z lekarzami, psychologami i badaczami hipnozy Erik Vance dochodzi do wniosku, że zdolność mózgu do samoomamiania – z pożytkiem dla nas bądź nie – ma niemałe znaczenie praktyczne dla osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu, parkinsonizmu, bezsenności, depresji i wielu innych dolegliwości.”
POKOJÓWKA MILIARDERA
Data premiery: 31 stycznia 2018
Wydawnictwo Znak
„Pani Einstein” okazała się być dla wielu czytelników prawdziwym literackim deserem. Pytanie czy kolejna książka Marie Benedict również taka będzie? Choć opis brzmi może trochę jak scenariusz brazylijskiej telenoweli to pokładam wielkie nadzieje w tym , że treść rozwieje moje obawy.
„Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom.Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepszą zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego– najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów i dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy miliarder poświęci fortunę dla miłości?”
FUCK AMERICA
Data premiery: 24 stycznia 2018
Wydawnictwo Literackie
To chyba będzie książka miesiąca. Przynajmniej taką mam nadzieję. Temat Stanów Zjednoczonych i American Dream jest mi bardzo bliski i od lat mnie fascynuje. Z moją siostrą godzinami mogę dyskutować o wszystkim co amerykańskie. Także będę miała pretekst do rozmów. Ach już nie mogę się doczekać tej premiery…
„Fuck America” to satyra na amerykańskie społeczeństwo i mity, na których zbudowana jest tamtejsza kultura, a właściwie popkultura. Przesycona ironicznym poczuciem humoru, słodko-gorzka opowieść o losie emigranta, zawiedzionych nadziejach oraz próbie odnalezienia się wśród obcych.”
MÓZG RZĄDZI
Data premiery: 17 stycznia 2018
Wydawnictwo Marginesy
Jeśli książka ma mózg w tytule, to ja muszę ją mieć i przeczytać. No po prostu nie ma innej opcji. Wiele książek o tym jeszcze nie do końca zbadanym organie już przeczytałam. I mam nadzieję, że tę będę mogła Wam z czystym sumieniem polecić. Póki co zapowiada się bardzo mądrze i błyskotliwie.
„Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa mózg? Kaja Nordengen w przyjazny sposób odkrywa tajemnice tego niezwykłego narządu. Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację z innymi ludźmi – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji.”