Premiery października. Książki

Premiery października. Książki

Październik to miesiąc, który będzie obfitował w wiele fantastycznych wydawniczych premier. Prócz tego fanów książek czeka ważne wydarzenie jakim są Targi Książki w Krakowie. Osobiście mam plan by pojechać do Krakowa, ale nie wiem jak to wyjdzie w praniu. Musze jesz dokładnie przejrzeć plan targów, listę wystawców i inne tego typu rzeczy. Tutaj link do strony targów.

A oto 13 zapowiedzi wydawniczych, na które czekam i które pewnie pojawią się w mojej biblioteczce.

 

Włoskie szpilki

WŁOSKIE SZPILKI

Data premiery: 11 października

Wydawnictwo Znak

Ta książka Magdaleny Tulli po raz pierwszy została wydana w 2011 roku. W 2012 roku nominowana była do Nagrody Literackiej Nike.  „Włoskich szpilek” nie czytałam, a odświeżone wydanie to doskonała okazja do nadrobienia zaległości.  Prozę Tulli polecają najznamienitsze „literackie” persony w Polsce. To wzmaga ciekawość i chęć zapoznania się. „Włoskie szpilki” to zbiór opowiadań o matce –  byłej więźniarce Auschwitz oraz jej córce. Trudna więź, dorastanie,szkolne traumy i peerelowska rzeczywistość.

 

 

 

Ballada o pewnej panience

BALLADA O PEWNEJ PANIENCE

Data premiery: 12  października

Wydawnictwo Literackie

Po przeczytaniu „Dracha” Szczepana Twardocha, poprzysięgłam sobie, że przeczytam każdą rzecz jaka wyjdzie spod jego pióra, a raczej klawiatury.

„Ballada o pewnej panience” to zbiór opowiadań autora. I tyle. Opis na stronie wydawnictwa nie zdradza nam więcej informacji. Brzmi tajemniczo i intrygująco. Na pewno się przekonam.

 

 

 

 

Księga nocnych kobiet

KSIĘGA NOCNYCH KOBIET

Data premiery: 12 października

Wydawnictwo Literackie

Nie będę ukrywać. Porwała mnie okładka, a dopiero później opis książki, który na stronie wydawnictwa głosi tak:

„Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobiety. Epicka, mroczna, poruszająca. Jedna z najlepszych współczesnych powieści o niewolnictwie i drodze do wolności.”

Prawda, że brzmi interesująco. Uwielbiam motyw niewolnictwa czy dyskryminacji i nierówności rasowych w powieściach. Mam nadzieję, że się nie zawiodę i tym razem

 

 

Pyszne obiady

PYSZNE OBIADY

Data premiery: 11 października

Wydawnictwo Znak

Książki Anny Starmach gromadzę od wielu lat i często z nich korzystam. Moje egzemplarze „Pyszne 25” zdecydowanie nie nadają się już do pokazywania publicznie. Przepisy Ani są proste, pyszne i z łatwo dostępnych składników.  Coś czuję, że nie zawiodę się i tym razem.

 

 

 

 

leksykon smaków

LEKSYKON SMAKÓW

Data premiery: 11 października

Wydawnictwo Buchmann

Tytuł tej książki brzmi bardzo encyklopedycznie. Bardzo jestem ciekawa tej książki, okrzykniętej jako biblię smaków. W wielu krajach ta publikacja odniosła niebywały sukces. Jak przyjmie się w kraju nad Wisłą? Gdzie gotowanie i jedzenie miało niegdyś szczególny wymiar, a obecnie przechodzi nie lada metamorfozę?

Czekam i na pewno dam Wam znać czy warto.

 

 

 

 

 

Frida Kahlo prywatnie

FRIDA KAHLO PRYWATNIE

Któż nie zna filmowej biografii tej meksykańskiej artystki. Kreacja Salmy Hayek jako Fridy będzie już na zawsze niedościgniona. Chyba będę czytać każdą biografię malarki, która od lat mnie fascynuje. W dodatku od 28 września do 21 stycznia 2018 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można odwiedzić wystawę twórczości Fridy Kahlo. Ja na pewno się wybiorę. Nie może być inaczej. Może przed wizyta uda mi się przeczytać tę książkę.

 

 

harry potter ilustrowany

HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

Data premiery: 3 października

Wydawnictwo Media Rodzina

Odkąd ujrzałam pierwszą część przygód młodego czarodzieja ilustrowaną przez Jima Kay`a nie mogłam się wprost oprzeć.  Wstrzymuję się z zakupem tradycyjnej wersji od razu, bo ta ilustrowana dużo bardziej mi się podoba. Tak więc zbieram.

PS: okładka jest obłędna!

 

 

 

Drwale

DRWALE

Data premiery: 25 października

Wydawnictwo Czwarta Strona

Autorka takich powieści jak „Brokeback Mountain” czy „Kroniki portowe” wydaje książkę o zagładzie środowiska. Kto się pisze? Bo ja tak i to bardzo.

Wielopokoleniowa saga o tym by szanować siebie i otaczające środowisko, bo inaczej grozi i ludzkości i planecie ekologiczna katastrofa.

Bardzo mnie ciekawi, czy ta powieść nie wpadnie w zbyt moralizatorski i patetyczny ton.

 

 

 

kaukasis

KAUKASIS

Data premiery: 25 października

Wydawnictwo Buchmann

Gruzińskie  czy kaukaskie przysmaki są mi zupełnie obce. Bardzo chętnie zgłębię tajemnicę kuchni z tychże krain. Gdzieś tam w moich podróżniczych marzeniach Gruzja jest dosyć wysoko na liście priorytetowej. Póki co będę podróżować smakując kuchnię. Obym podołała.

 

 

 

 

 

damy dziewuchy dziewczyny

DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY

Data premiery: 2 października

Wydawnictwo Znak

Proza Anny Dziewit-Meller porusza i wywiera wpływ, dlatego „Historia w spódnicy” jest na mojej liście must have.

Książka opowiada o kobietach. Kobietach silnych, nietuzinkowych, buntowniczych i bohaterskich. Zdecydowanie chcę poznać te wszystkie bohaterki.

 

 

 

 

 

 

 

Nie mówcie, ze nie macie niczego

NIE MÓWCIE, ŻE NIE MACIE NICZEGO

Data premiery: 25 października

Wydawnictwo Literackie

Powieść Madeleine Thien była nominowana za tę powieść do Nagrody Bookera w 2016 roku. Wszelkie liczące się opiniotwórcze periodyki zachwycały się wielowymiarowością powieści i przyrównywano ją do rosyjskiej klasyki. Muszę sprawdzić na ile to prawda, a na ile sztuczny szum.

 

 

 

 

 

 

 

 

mitologia słowiańska

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA

Data premiery: 25 października

Wydawnictwo Bosz

Cudze chwalicie swego nie znacie, ma w tym przypadku dosłowne znaczeni. No bo kto nie zna mitologii greckiej czy rzymskiej. Za to o słowiańskiej mało kto ma jako takie pojęcie. Powrót do korzeni bardzo mi odpowiada i z chęcią zaczytam się historiami o słowiańskich bogach.

 

 

 

 

 

 

 

kolekcja nietypowych zdarzeń

KOLEKCJA NIETYPOWYCH ZDARZEŃ

Data premiery: 25 października

Wydawnictwo Wielka Litera

Aktorskich wcieleń Toma Hanksa nie sposób zliczyć. Ten aktor sprawdził się również we wszelkich okołofilmowych profesjach. Producent, reżyser, scenarzysta… Myślę, że kwestią czasu było wydanie przez aktora książki. Choć bądź co bądź mile się zaskoczyłam. Mam nadzieję, ze i mile zaskoczę się lekturą „Kolekcji nietypowych zdarzeń”. Bo zagraniczne recenzje są pochlebne, co pozwala wysnuć pozytywne wnioski. Debiutancka książka aktora to zbiór siedemnastu opowieści

 

 

 

Oczywiście to nie wszystkie październikowe premiery, to nawet nie wszystkie, które mnie interesują. Musiałam przeprowadzić jakąś skromną chociaż selekcję.

Na co Wy czekacie w tym miesiącu? A może czymś Was zainteresowałam? Koniecznie dajcie znać.