Premiery marca. Książki
W lutym mieliśmy całe naręcze wspaniałych premier. W marcu jest ich trochę gorzej pod tym względem, ale nadal jest w czym wybierać. Poniżej przedstawiam Wam piętnaście marcowych zapowiedzi wydawniczych. Jest to też moja lista must have. Mam nadzieję, że coś Was zainteresuje.
KILKA DNI Z ŻYCIA ALICE – LIANE MORIARTY
Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Któż nie pamięta „Wielkich kłamstewek”? I powieść i serial HBO o tym samym tytule odbiły się szerokim echem i zaskarbiły sobie rzesze fanów. Od tamtej lektury bardzo polubiłam prozę Liane Moriarty i z chęcią przeczytam jej kolejne publikacje.Na półce czeka już „Moja wina, twoja wina”, ale „Kilka dni z życia Alice” również się zainteresowałam. Opis fabuły brzmi bardzo intrygująco i tajemniczo. Przekonajcie się sami.
„Alice Love, radosna i żywiołowa dwudziestodziewięciolatka, ma wszystko, o czym zawsze marzyła – własny dom, kochającego męża Nicka i dziecko w drodze. Wszystko zmienia się, gdy odzyskuje przytomność po wypadku na siłowni. Dowiaduje się, że ma 39 lat, jest matką trójki dzieci i właśnie rozwodzi się z Nickiem. Jest zdezorientowana i przerażona – nie potrafi sobie przypomnieć ostatnich dziesięciu lat swojego życia. Co więcej, Alice nie lubi nowej siebie – płytkiej materialistki. „
MÓZG. OPOWIEŚĆ O NAS – DAVID EAGLEMAN
Data premiery: 12 marca
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Książki o najbardziej skomplikowanym narządzie od lat cieszą się moim zainteresowaniem. Nie mogę więc przegapić propozycji Davida Eagleman`a. Pytania natury egzystencjalnej nurtują ludzkość od bardzo dawna, a ten neurofizyk próbuje na nie odpowiedzieć rozpatrując świat sportów ekstremalnych, odpowiedzialności karnej, ekspresji mimicznych, ludobójstwa, operacji chirurgicznych na mózgu, wrażeń wewnętrznych, robotyki i pogoni za nieśmiertelnością.
„Zapnijcie więc pasy, bo czas ruszyć w objazdową wycieczkę po waszym wewnętrznym kosmosie, gdzie z niekończącej się gęstwiny miliardów komórek i bilionów połączeń między nimi, wyłoni się coś, a raczej ktoś, kogo być może w ogóle nie spodziewaliście się tam spotkać, mianowicie każdy z was.”
Z NIENAWIŚCI DO KOBIET – JUSTYNA KOPIŃSKA
Data premiery: 8 marca
Wydawnictwo Świat Książki
Justyna Kopińska i jej reportaże z cyklu „Polska odwraca oczy” wstrząsnęły mną i nie dały spokoju. Tę książkę polecałam i polecam absolutnie wszystkim (recenzja jest tutaj). Kolejne reportaże Kopińskiej to mój must read na ten miesiąc i nie spocznę póki ich nie przeczytam. Przewrotny tytuł i data premiery pozwalają sądzić, że będzie to coś mocnego, prawdziwego i wstrząsającego. Po cichu też na to liczę.
„Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.„
INTYMNE ŻYCIE ZWIERZĄT – KATHARINA VON DER GATHEN, ANKE KOHL
Data premiery: 13 marca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Sam tytuł tak intryguje, że w sumie nie trzeba nic dodawać. Teoretycznie jest to książka zakwalifikowana do literatury dziecięcej. Śmiem jednak sądzić, ze i dorosły będzie się nieźle bawił podczas lektury. Osobiście uwielbiam książki dla dzieci i ten uproszczony ale i obrazowy sposób tłumaczenia świata.
„W tej książce jest jasno opisany sposób, w jaki zwierzęta uprawiają seks. Tak to nazwałby mój syn, a ja pewnie nie nazwałabym tego lepiej i prościej, bez zbędnego chichotania. Dlatego to dobra książka także dla dorosłych: w jasny, przejrzysty sposób opisano życie miłosne zwierząt. Po prostu. Zaczyna się od uwodzenia, potem zwierzęta przechodzą do krycia, a następnie pojawia się potomstwo i trwa życia rodzinne… „
ROZMOWY -WOJCIECH MŁYNARSKI
Data premiery: 13 marca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Teksty Wojciecha Młynarskiego kiedyś przeze mnie nie rozumiane obecnie są źródłem wielu przemyśleń. Jego twórczość wyprzedzała czasy, w których żył. Bije z niej uniwersalność i ponadczasowość. Wojciech Młynarski i jego twórczość na zawsze wpisała się w polską kulturę i jest jej uosobieniem.
„Wojciech Młynarski był bardzo wymagającym rozmówcą. Nade wszystko cenił sobie, jak sam zawsze powtarzał, inteligentną wymianę myśli. I puentę! W rozmowach z dziennikarzami i z córką Agatą (w podwójnej roli), zebranych z ostatnich lat, opowiada o miejscach i ludziach, których mijał w życiu. I znowu, jak w jego piosenkach, które są cały czas z nami, będzie o wierze, nadziei i… optymizmie. Młynarski sam o sobie, początkach pisania, rodzinie i grze o wszystko. Z właściwą sobie klasą, dystansem i błyskiem. Szczerze, bo intymnie, mądrze, bo z bagażem doświadczeń.”
KORONKOWA ROBOTA. SPRAWA GORGONOWEJ – CEZARY ŁAZAREWICZ
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Czarne
Cezary Łazarewicz i jego śledztwa zostały docenione nie tylko przez czytelników. „Żeby nie było śladów” jako pierwszy reportaż w historii został wyróżniony najważniejszą nagrodą literacką w naszym kraju – Nike. Tym razem śledztwo dotyczy historii sprzed 90 lat. wierzę, ze lektura tego reportażu będzie fascynująca.
„Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej. O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”. Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.”
UTOPIA DLA REALISTÓW – RUTGER BREGMAN
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Czarna Owca
Starsze pokolenie zawsze straszy to młodsze, że co nowe, trochę nierealne, nawet nierzeczywiste prowadzi do złego, zagłady, śmierci itd. Co ciekawe to „wróżenie” przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ciekawa jestem co na ten temat ma do powiedzenia Rutger Bregman.
„Utopia dla realistów” to jedna z niewielu książek, które poddają w wątpliwość nasze poglądy na przyszłość. Bregman zabiera nas w podróż historyczną – począwszy od pewnego kanadyjskiego miasta, któremu niegdyś udało się niemal całkowicie zwalczyć ubóstwo, po nieudaną próbę wprowadzenia przez Richarda Nixona bezwarunkowego dochodu podstawowego dla milionów Amerykanów – i omijając tradycyjne podziały na to, co prawicowe i lewicowe, postuluje idee, których czas właśnie nadszedł. Każdy kamień milowy postępu cywilizacyjnego, od końca niewolnictwa do początków demokracji, był niegdyś uznawany za utopijną fantazję. Książka Bregmana, prowokująca i wciągająca zarazem, udowadnia, że nowe utopie, takie jak wyeliminowanie ubóstwa oraz wprowadzenie piętnastogodzinnego tygodnia pracy, mogą jeszcze za naszego życia stać się rzeczywistością. To, że coś jest nierealistyczne albo nieracjonalne, może w istocie uczynić niemożliwe nieuniknionym – i jest to jedyny sposób, aby zbudować idealny świat.”
PRZYJEMNOŚĆ. DLACZEGO LUBIMY TO CO LUBIMY – PAUL BLOOM
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Smak Słowa
Ja po prostu lubię takie książki, które tłumaczą rzeczy niby oczywiste. Mam nadzieję, ze to będzie pyszna i bardzo przyjemna lektura!
„Dlaczego dzieło sztuki jest warte o wiele więcej niż najlepszy falsyfikat? Przyjemność działa w zagadkowy sposób, jak pokazuje Paul Bloom, psycholog z Uniwersytetu Yale, w tej barwnej, wciągającej książce poświęconej dociekaniom na temat tego, czego pragniemy i dlaczego. Korzystając z bogactwa zaskakujących badań, Bloom zgłębia zarazem przyjemności szlachetne, jak i te owiane złą sławą, te wzniosłe i te przyziemne, by odkryć przez czytelnikami, że to nie dotyk czy wzrok decydują o przyjemności, jaką czerpiemy z danej rzeczy, lecz nasze przekonania na temat jej historii, pochodzenia i głębszej natury.”
PODRÓŻE W CZASIE – JAMES GLEICK
Data premiery: 19 marca
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Któż z nas nie marzył o podróżach w czasie. Ile razy myślimy o tym jak cudownie byłoby cofnąć czas albo przenieść się do momentu, którego tak bardzo wyczekujemy. Bardzo jestem ciekawa jak te fantazje ujął James Gleick i czy marzenia można urzeczywistnić.
„James Gleick proponuje przekraczającą ramy tradycyjnego myślenia wycieczkę po niezwykłej krainie podróży w czasie – od literackich i naukowych narodzin począwszy, na wpływie, jaki wywarły na nasze rozumienie czasu kończąc. Autor zagłębia się w związki fizyki, technologii, filozofii i sztuki z podróżami w czasie i opowiada o kulturowym rozwoju tej idei – od powieści H.G. Wellsa po telewizyjnego Doktora Who, od Prousta po Woody’ego Allena. Przygląda się też niezbyt wyraźnej granicy między science fiction a współczesną fizyką, by dojść do pytania, czym właściwie jest przeżywana przez nas chwila – świat ulotności, w którym teraźniejszość pożera wszystko, a przyszłość nieustannie znika.”
KREW CYWILIZACJI. BIOGRAFIA ROPY NAFTOWEJ – ANDRZEJ KRAJEWSKI
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Mando
Temat ropy w przeciwieństwie do tej kopaliny jest niewyczerpany. Mnie ten temat zafascynował po obejrzeniu filmu „Aż poleje się krew”. I wprost nie umiem się doczekać lektury o najbardziej pożądanym surowcu świata, surowcu, który podzielił świat, wzniecił ogień wojny i dzięki któremu wielu niewyobrażalnie się wzbogaciło.
„Ropa. Niektórzy wróżą jej rychły koniec, jednak ona ciągle pojawia się na salonach, bryluje, potem siada do dyskretnych rozmów. Ma nas wszystkich w garści. Wiodła życie gwałtowne. Czy wreszcie się ustatkowała? „Pani triumfu i upadku” rozpoczęła karierę w Polsce za sprawą Ignacego Łukasiewicza, pierwszego światowego potentata naftowego. Andrzej Krajewski podąża jej czarnymi ścieżkami. Tropi gigantyczne paliwowe interesy, ujawnia kontrowersje i rzuca światło na awanturniczą historię ropy – krwi naszej cywilizacji.”
ŁĄKA – DAVE GOULSON
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Marginesy
Autor fascynującej książki „Żądła rządzą” powraca z publikacją o łące. Nauczył się wsłuchiwać w naturę osiedlając wraz z trzmielami na francuskiej prowincji. Nauka i biologia w teorii to nudy w sprayu, co innego jeśli się tego doświadcza wszystkimi zmysłami.
„Goulson inspiruje. Uczy doceniać nieprzebraną różnorodność, która jest na wyciągnięcie ręki. Pokazuje wzajemne zależności, jak niezbędne są małe zwierzęta dla istnienia i przetrwania ludzkości.. Bo Łąka to także wyzwanie i przestroga – musimy troszczyć się o przyrodę. Pójdźcie do ogrodu albo do parku, kucnijcie w trawie i posłuchajcie, co w niej piszczy. Odkryjecie piękno, jakim jest życie we wszystkich jego przejawach. Jeśli nauczymy się je doceniać, być może znajdziemy sposób, żeby je ocalić… Tym bardziej, ze zgodnie z przewidywaniami Goulsona, to wszystko co wiemy obecnie o przyrodzie, to tylko czubek góry lodowej… Bo człowiek wciąż niszczy naturę, a ta książka ma przypomnieć, że „trzeba doceniać życie we wszystkich jego postaciach”.”
ŚLEPY ARCHEOLOG – MARTA GUZOWSKA
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Marginesy
Pierwszy raz z prozą Marty Guzowskiej spotkałam się podczas lektury „Reguły nr 1” i uważam to spotkanie za bardzo udane. Z chęcią sięgnę po nowy tytuł – „Ślepy archeolog”. Temat archeologii autorka ma w małym palcu i świetnie o nim pisze. Mam nadzieję, ze nowa książki Guzowskiej będzie jeszcze lepsza niż poprzednia.
„Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi, co nie przeszkodziło mu w zawrotnej karierze. Ma doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną – pamięta dokładnie każdy kamień i każdy centymetr wykopalisk, na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na swoją twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację. I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą. „
CAŁE MIASTO O TYM MÓWI – FANNIE FLAGG
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Literackie
Uwielbiam „Smażone zielone pomidory” czy „Babską stacje” Fannie Flagg. Owszem są to książki obyczajowe, ale mają w sobie to coś, co sprawia, że czyta się je z ogromną przyjemnością. Nie mogło być inaczej i nowa powieść autorki musiała znaleźć się na mojej liście. Pewnie jej lekturę odłożę w czasie, powiedzmy na lato. Bo książki Fannie Flagg mocno kojarzą mi się z wakacjami.
„Elmwood Springs w Missouri to zwykłe miasteczko jakich wiele w Ameryce. Coś dziwnego jednak dzieje się na lokalnym cmentarzu. Spokojne Łąki, tak nazywa się to miejsce, bynajmniej nie są spokojne… Zdziwicie się, ale wszystkie plotki, żarty i intrygi dotyczące mieszkańców Elmwood Springs tu właśnie mają swoje źródło! A jest o czym rozprawiać. Miasteczko założył w 1889 roku szwedzki imigrant, Lordor Norstrom. Szybko dołączyli do niego inni przybysze z Europy, w tym wybrana dla niego przez… korespondencyjne biuro matrymonialne żona. Kolejne pokolenia pierwszych osadników przyczyniają się do rozwoju miejscowości, a my z uśmiechem i zadumą śledzimy ich perypetie rodzinne, kryzysy i sukcesy na tle ważnych wydarzeń, od pierwszej wojny światowej, przez walkę sufrażystek o prawo do głosowania, wielki kryzys, wynalezienie telegramu po lądowanie na Księżycu i narodziny technologii cyfrowej.”
CLEAN BEAUTY – ELSIE RUTTERFORD, DOMINIKA MIRANOVIC
Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo Buchmann
Jak już wiecie od dawna lubuje się w kosmetykach domowej roboty. Specyfiki wykonane przeze mnie służą mi najlepiej i ich przygotowywanie sprawia mi największą frajdę. Mam nadzieję, że tę pozycję będę mogła Wam z czystym sercem polecić.
„Na 280 stronach książki ekspertki od ekologicznych kosmetyków krok po kroku pokazują nam, że zdrowe kremy czy maseczki nie wymagają miesięcy nauki i tajemniczych składników. Książka podzielona jest na trzy części: ciało, włosy i twarz. W każdej znajdziemy zarówno przepisy, jak i trochę teorii. Piękne zdjęcia i przejrzyste receptury zachęcą nawet największego sceptyka!”
PRAKTYCZNE METODY OSIĄGANIA SUKCESÓW – M.R. KPMEYER
Data premiery: 29 marca
Wydawnictwo Bellona
Ten tytuł na liście umieściłam trochę z przekory, trochę z ciekawości. Niestety książki o tak szumnych tytułach okazują się być kompletnym zbiorem bzdur. Życzyłabym sobie, aby w tym przypadku tak nie było. Dam znać. Książka składa się z czterech części, które wcześniej pojedynczo zostały wydane już jakiś czas temu. Ja jednak chętnie zapoznam się z nowym wydaniem i sprawdzę, czy te metody nie straciły na aktualności.