Premiery maja. Książki
Jak zaczęłam robić spis majowych premier nie sądziłam, że jest ich aż tyle. Na koniec złapałam się za głowę i w sumie nawet chciałam zrezygnować w tym miesiącu z tego postu stwierdzając, że tego nie ogarnę. Co drugą książkę chciałabym przeczytać czy mieć na półce. Nie udało mi się dokonać jakieś radykalnej selekcji i tych tytułów jest sporo. Na prawdę sporo.
No to zaczynamy. Ostrzegam, to będzie bardzo obfity miesiąc. Istna klęska wydawniczego urodzaju!
KSIĄŻKI O KOBIETACH
DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. PODRÓŻE W SPÓDNICY – ANNA DZIEWIT-MELLER
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Znak
Od jakiegoś czasu podczytuję poprzednie „Damy, dziewuchy, dziewczyny” i to na prawde zacna lektura. Czekam z niecierpliwością na kolejną – podróżniczą odsłonę.
„Przedstawiamy numer specjalny naszego magazynu! Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi dokonaniami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. W tym numerze: korespondencja Nellie Bly – reporterki, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata”, wywiad z Marią Czaplicką – badaczką Syberii, dobrą znajomą tamtejszych szamanów, porady dla podróżniczek od Junko Tabei – pierwszej zdobywczyni Mount Everest, portret Sacagawei – tłumaczki i przewodniczki po Dzikim Zachodzie, fotoreportaż o Walentynie Tierieszkowej – pierwszej kobiecie w kosmosie. Oraz relacje wielu innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz.
KOSMICZNE DZIEWCZYNY – LIBBY JACKSON
Data premirey: 23 maja
Wydawnictwo Kobiece
Tej książki to ja się wprost nie umiem doczekać i przebieram już nogami z niecierpliwości! Łapcie opis!
„Od Ady Lovelace, która stworzyła prototyp komputera, poprzez pierwszą astronautkę w historii, Valentinę Tereshkovą, do Margaret Hamilton, która uratowała misję Apollo. Książka przedstawia niezwykłe i czesto niedoceniane bohaterki, pokazując ich olbrzymie osiągnięcia, które przyczyniły się do eksploracji kosmosu. Historie napisane przez Libby Jackson, czołową brytyjską ekspertkę w lotach kosmicznych, oraz zilustrowane odważnymi i pięknymi dziełami studentów London College of Communication. Te inspirujące opowiadania pokazują, że nie ma znaczenia, skąd jesteś ani jak wyglądasz, możesz spełnić każde marzenie. Wystarczy tylko odrobina odwagi. Poznaj kobiety, które wbrew własnym ograniczeniom wytyczyły drogę badaniom kosmicznym, udowadniając, że nauka nie jest zarezerwowana tylko dla chłopców.”
SIŁA – NAOMI ALDERMAN
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Marginesy
Choć feministka ze mnie żadna to z chęcią przeczytam książkę, którą okrzyknięto „feministyczną dystopią”. No ciekawa jestem. Bardzo ciekawa.
„Świat u Alderman jest znajomy: oto młody chłopak z bogatej nigeryjskiej rodziny opalający się przy basenie, adoptowana dziewczyna, której opiekunowie, ludzie bardzo religijni, ukrywają swoją prawdziwą naturę, amerykańska polityczka średniego szczebla i twarda londyńska dziewczyna z bandyckiej rodziny. Ale w tym świecie zaszła pewna istotna zmiana, która połączyła losy wszystkich postaci, prowadząc do brzemiennych w skutki wydarzeń. Otóż nastoletnie dziewczęta odkrywają w sobie potężną moc. I ta niewielka, wydawałoby się, modyfikacja w przyrodzie odmienia wszystko.”
A JA ŻEM JEJ POWIEDZIAŁA – KATARZYNA NOSOWSKA
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Wielka Litera
Ja już nawet nie pamiętam kiedy zaczęłam słuchać zespołu Hey. Na koncertach Kasia Nosowska czarowała słuchaczy nie tylko głosem, ale zachowawczą postawą i ekspresją na twarzy. To były niesamowite przeżycia. Szkoda, że to już nie wróci. Bądź co bądź, Kasia Nosowska odnalazła się w zupełnie innej roli. Jest królową polskiego Instagrama, głosem rozsądku w konsumpcyjnym świecie. Nosowka ma ogromny dystans do siebie czym zrzesza wokół siebie coraz więcej ludzi. Sama szczerze uwielbiam jej poczucie humoru i „upiększające” tutoriale. Po książkę sięgnę na pewno! I dam Wam znać co i jak.
„Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość. Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim – dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”.”
ROŚLINNE SZALEŃSTWO – CZAS START
VEGANO ITALIANO – ROSALBA GIOFFRE
Data premiery: 16 maja
Wydawnictwo MUZA
Pojęcie kuchni włoskiej i kuchni wegańskiej w moim mniemaniu kłóci się przeogromnie. Chętnie jednak przekonam się jak zachować włoskie smaki korzystając jedynie z wegańskich składników. Bo testować to ja przecież bardzo lubię…
„Kuchnia wegańska i tradycyjna kuchnia włoska mają ze sobą bardzo wiele wspólnego: przepisy, smaki i składniki. Autorka tej książki, miłośniczka jedzenia i doświadczona food stylistka, zachęca do sięgania po tradycyjne przepisy włoskiej kuchni, modyfikowanie ich i przystosowywanie do wegańskiej diety. Przygotowała zestaw 150 łatwych przepisów na szybkie, smaczne dania wegańskie pasujące do dzisiejszego tempa życia. Zobaczycie, jak niewiele potrzeba, żeby tradycyjne, proste dania przywołujące smaki Italii stały się wegańskimi.”
WEGETARIANIZM NA PÓŁ ETATU – NICOLA GRAIMES
Data premiery: 24 maja
Wydawnictwo Vivante
Przyznam szczerze, że najpierw skusiła mnie okładka. Absolutnie zachwycająca okładka. A jak już zwróciłam uwagę na tytuł i opis to już kompletnie przepadłam. Myślę, ze to byłaby idealna książka kucharska w moim przypadku. Bardzo jestem ciekawa ” Wegetarianizmu na pół etatu”.
„Przekonaj się, że kuchnia wegetariańska to nie tylko strączkowe zastępniki mięsa: przetestuj przepisy na pyszne dania, bez konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa w codziennej diecie. Rozsmakuj się w grzankach z kalafiorem, chińskich pierożkach z imbirem lub czerwonym barszczu zabielanym jogurtem o smaku pomarańczowym. Pssst… jeśli twój partner jest mięsożercą, ta książka może okazać się niezwykle skuteczna w przekonaniu go do wege kuchni!”
ROŚLINNY LUNCHBOX – ERYK WAŁKOWICZ
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Flow Books
Pierwsza książka Eryka Wałkowicza „Kuchnia roślinna dla każdego” bardzo przypadła mi do gustu i często z niej skorzystałam. Chętnie sprawdzę co tym razem erVegan nam zaproponuje.
„Zacznij dzień od pożywnego, nasyconego kolorem kurkumy omletu z ciecierzycy, gdy tracisz siły sięgnij po cukiniowe bolognese, na podwieczorek wypij egzotyczny koktajl i rozkoszuj się smakiem dojrzałej figi, soczystej marakui oraz pachnącej mięty. Autor popularnego bloga erVegan.com nauczy cię, jak szybko przygotować wymarzony lunchbox. Przekona, że warto samemu decydować o tym, co trafia na twój talerz. Sprawi, że potrawy przygotowywane z sezonowych warzyw, zdrowych kasz, aromatycznych ziół, kolorowych fasoli staną się wyczekiwaną przyjemnością.”
WYHODUJ I ZJEDZ – BARBARA CHRONOWSKA CHOLEWA
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Znak
Od jakiegoś coraz przychylniej spoglądam w stronę ogrodowych prac. Przekonuję się do roślin, a od zeszłego roku wyhodował kilka pokaźnych ziołowych krzaczków. Brakuje mi jednak konkretnej wiedzy na ten temat i mam ogromną chęć by zgłębić tajniki w tej dziedzinie.
„Basia Chronowska-Cholewa wierzy w to, że w dzisiejszych czasach można jeść zdrowo, a nawet na szarych balkonach w prosty sposób da się wyhodować miętę, pomidory czy papryczki chili. Dzieli się doświadczeniem, podaje sprawdzone i proste sposoby na rozpoczęcie przygody z balkonowym ogrodnictwem i udowadnia, że może stać się ono pasją, która zmieni twoje życie. To sposób, by nawiązać sąsiedzkie przyjaźnie, pokazać dzieciom, skąd biorą się owoce i warzywa, oraz uzyskać dostęp do pysznych, mało popularnych odmian roślin jadalnych. Przejmij kontrolę nad tym, co jesz!”
ZIELE ZAWSZE W CENIE
ZIELNIK. JEDZENIE I DOMOWE KURACJE Z ŁONA NATURY – LISEN SUNDGREN
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Marginesy
Nie od dziś wiadomo, że nad zwyczaj lubuję się w ziołach i hołubię ich cudownym właściwościom. Kolejna pozycja o ziołach na mojej pólce nikogo nie zdziwi. No ja po prostu muszę ją mieć.
„Doświadczona zielarka Lisen Sundgren objaśnia, jak korzystać z dobrodziejstw natury, by tworzyć wysmakowane dania oraz leki domowej receptury. Przedstawia przewodnik po niemal stu gatunkach dziko rosnących roślin jadalnych: drzewach, krzewach owocowych, ziołach, roślinach warzywnych i przyprawowych. Podaje miejsce ich występowania, zwięzłą informację, kiedy można je zbierać, jak smakują, jaką posiadają wartość odżywczą i jaki mają wpływ na nasze zdrowie. A wszystko to zilustrowane przepięknymi grafikami, które pomogą rozpoznać każdą roślinę.”
ZIOŁOWY OGRÓD – SANDRA KYNES
Data premiery: 4 maja
Wydawnictwo Vivante
O tej książce pisałam Wam już przy okazji kwietniowych zapowiedzi wydawniczych. Cóż, nadal na nią czekam. Mam nadzieję, ze się doczekam.
“Zioła to bogactwo natury o wspaniałych zastosowaniach zdrowotnych i kulinarnych, które jest w zasięgu ręki. Z tą książką poznasz najpopularniejsze i łatwe w uprawie zioła, które pomogą pozbyć się uciążliwych dolegliwości i polepszyć stan zdrowia.
„Ziołowy ogród” zawiera wiele praktycznych i pomocnych wskazówek dotyczących ziół, począwszy od selekcji roślin, poprzez zbiory, aż do sposobów ich przechowania w celu sporządzenia różnego rodzaju lekarstw i przypraw.
Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj filiżanki rozluźniającej herbaty z tymiankiem, dodaj słodko–ostrego posmaku do pieczonych potraw za pomocy ziołowego masła z kolendrą lub ulżyj sobie w bólach mięśni i stawów, używając rozgrzewającego olejku do masażu z rozmarynem.”
NATURA LECZY – FLORENCE WILLIAMS
Data premiery: 16 maja
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego
O tej książce również pisałam Wam na początku kwietnia. Niestety książka nie ukazała się w zeszłym miesiącu. Mam nadzieję, ze w maju będzie to możliwe.
“Autorka udowadnia, że najlepsze sposoby na poprawę naszego zdrowia są na wyciągnięcie ręki! Wraz z Florence Williams odkrywamy „leśne terapie” w zaciszu koreańskich gajów cyprysowych; pozytywny wpływ obozów survivalowych oraz korzyści płynące ze spacerów po miejskich parkach. Drzewa za oknem, śpiew ptaków czy zapach sosny mają niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia. Ta książka dowodzi, że obcowanie z naturą wpływa na ciało i umysł – wzmacnia odporność, obniża ciśnienie krwi, a do tego redukuje stres i pobudza do kreatywnego myślenia.
Od wieków wiedzieli o tym m.in. Ludwik van Beethoven, Nikola Tesla czy Theodore Roosevelt, którzy zachwalali korzyści płynące z długich spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach coraz częściej pozostajemy zamknięci w czterech ścianach naszych biur, domów albo galerii handlowych i… wiele na tym tracimy. Najwyższa pora to zmienić!”
NADAL POZOSTAJEMY W KLIMATACH ROŚLINNYCH – MAM KOMPLETNEGO BZIKA
PROJEKT ROŚLINY – SIEŃKO OLA, MUSZKIETA WERONIKA
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Buchmann
„Roślina doniczkowa jeszcze do niedawna kojarzyła się z obsychającą i smutną paprotką na parapecie klatki schodowej. Dziś rośliny dumnie puszą się w modnych lokalach, designerskich wnętrzach i coraz częściej w prywatnych mieszkaniach. Uprawianie domowej dżungli to świetny pomysł na walkę ze stresem oraz test na odpowiedzialność za… żywą istotę.
W czasach ciągłych przeprowadzek własna roślina staje się symbolem domu. Książka Oli Sieńko i Weroniki Muszkiety to nie tylko przewodnik po uprawianiu najmodniejszych gatunków, ale też poradnik wnętrzarski i próba pokazania pewnego zjawiska opierającego się na założeniu, że roślina nie jest tylko elementem wystroju. Jest żywym, niezależnym bytem, który potrzebuje uwagi i ciepła.”
ZBRODNIE ROŚLIN – AMY STEWART
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo W.A.B.
Tytuł kompletnie mną zawładnął! Kryminalne opowieści z roślinami w rolach głównych. To musi być dobre. Czekam i przebieram już nogami!
„Roślinni zabójcy działają czasem w bardzo wyrafinowany sposób, pozostawiają za sobą ślady wykrywalne tylko przez niezwykle czułą aparaturę. Owoce nasączone trucizną, ziarna zatrzymujące pracę serca, paraliżujące gałązki albo bluszcze duszące niczym węże boa. Nic dziwnego, że rośliny tak często stawały się bohaterami kryminalnych opowieści – od przypadkowych zatruć, przez morderstwa w afekcie, po wojny narkotykowe. Lista ich ofiar jest naprawdę pokaźna. Mają nieprawdopodobne możliwości, wydają się bardziej niebezpieczne niż niejeden zwierzęcy drapieżnik. I mogą zmieniać bieg historii.”
SHINRIN-YOKU. JAPOŃSKA SZTUKA CZERPANIA MOCY Z PRZYRODY – GARCIA HECTOR, MIRALLES FRANCESC
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo ZNAK
Wkręciłam się bardzo w Shinrin-Yoku i chętnie będę zgłębiać tajniki tej idei czy też filozofii.
„Wiedza ta od stuleci stanowi fundament filozofii i medycyny japońskiej, ale dopiero niedawno sztuka shinrin-yoku, poparta naukowymi dowodami, zaczęła fascynować ludzi Zachodu. Shinrin-yoku to dosłownie „sztuka kąpieli leśnych” lub inaczej „sztuka zanurzenia się w zieleni”.
W naturze znajduje się wszystko, czego człowiek potrzebuje do osiągniecia stanu równowagi i spokoju. Shinrin-yoku uczy, jak obcować z przyrodą tak, by wyciszyć myśli, wzmóc koncentrację, poprawić kondycję fizyczną, a przede wszystkim odzyskać radość i witalność.”
KSIĘGA DZIKOŚCI – DAVID SCARFE
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Insignis
Po prostu łapcie opis, który jest okrutnie prawdziwy…
„W świecie, w którym zawsze mamy pod ręką telefon, tablet, komputer czy konsolę, często nie zauważamy, ile radości czeka na nas poza domem. Budujemy światy w Minecrafcie, kiedy moglibyśmy budować tratwę; oglądamy najnowszy serial na Netfliksie, kiedy moglibyśmy oglądać gwiazdy; bezmyślnie buszujemy po mediach społecznościowych, kiedy moglibyśmy buszować po lesie; szukamy okazji w internecie, kiedy moglibyśmy szukać złota w strumieniu. „Księga dzikości” przypomina nam, ile cudownych przeżyć czeka na nas za progiem. Jest pełna propozycji prostych i przyjemnych zajęć i gier na świeżym powietrzu. Dowiesz się z niej na przykład, jak zrobić tarniówkę, wspiąć się na drzewo, rozpalić ognisko, rozpoznać chmury po kształcie i zbudować szałas.”
MAJ Z POLSKĄ PROZĄ
CZERWONY PAJĄK – KATARZYNA BONDA
Data premiery: 14 maja
Wydawnictwo MUZA
Seria „Cztery żywioły” Katarzyny Bondy cieszy się ogromnym zainteresowanie czytelników. Ja póki co przeczytałam w połowie jedynie „Pochłaniacza”. Jednak przeczytam wszystko, bo bardzo lubię klimat, jakie Bonda buduje w swoich powieściach.
„Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.”
ZERWA -REMIGIUSZ MRÓZ
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Filia
Ja wiem, że seria o Forście jest trochę niemożliwa, jest trochę „za bardzo” i w sumie z tomu na tom jest coraz bardziej „przesadzona”. Cóż poradzę, ze bardzo lubię tę serię i przeczytam choćby i 153 tom…
„Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy. W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…”
PRZESILENIE – KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo W.A.B.
Ostatnio słucham audiobooka „Szeptuchy” i bardzo ta historia przypadła mi do gustu. Z pewnością sięgnę po resztę tomów, a 9 maja premierę ma ostatnia odsłona cyklu „Kwiat paproci”.
„Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka „Szeptuchy” po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów. Nadszedł czas, aby dotrzymać obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosia sprosta zadaniu? Tym bardziej, że nie wiadomo, jak zachowa się Mieszko, jej wielka miłość: pomoże w spełnieniu przysięgi czy… wręcz przeciwnie.”
ULGA – NATALIA FIEDORCZUK
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Wielka Litera
Ne będę zbytnio rozpisywać. Nie czytałam poprzedniej książki Natalii Fiedorczuk „Jak pokochać centra handlowe”. Zrehabilituję się czytają „Ulgę”
„Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie. Autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Normalsi, karierowicze, młode i mniej młode mamuśki – to dystansujące etykiety, to nie o nas, to na pewno nie o mnie. Ale i my, prędzej lub później zakochujemy się, zdradzamy, robimy zakupy w hipermarkecie, zawozimy dzieci do szkoły i odwiedzamy teściów.”
ZZA GRANICY ISTNE CUDA
GORĄCZKA – MARY BETH KEANE
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Literackie
Zacieram ręce i już się nie mogę doczekać, kiedy złapię za ten tytuł. Ponić na podstawie książki powstaje już serial i produkuje go BBC. Zapowiada się pysznie!
„Gorączka” to fascynująca i niejednoznaczna powieść, której równorzędnymi bohaterami są Nowy Jork początku XX wieku i ówczesny rozkwit medycyny. Mary Beth Kean rozprawia się z legendą, która narosła wokół Tyfusowej Mary. Oddaje jej głos i pozwala dostrzec w niej pełną pasji kobietę, która jest zmuszona nieustannie walczyć o prawo do normalnego życia. Doskonała, trzymająca w napięciu lektura!”
SPADEK – VIGDIS HJORTH
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Literackie
Książkę Hjorth już czytam i na blogu za kilka dni pojawi się recenzja. Zdradzę jednak, że czyta się wyśmienicie!
„Wszyscy przeciwko Bergljot. Dwie siostry, brat, matka i ojciec, od którego w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszy: „Spójrz w lustro, a zobaczysz psychopatkę”. Bergljot po latach pisze e-mail do sióstr: „Żadna z was w żadnym momencie nie zapytała mnie o moją historię. Wywoływało to we mnie wielki smutek”. Dlaczego tak się stało? Jaka rodzinna tajemnica została zamieciona pod dywan, przysłonięta niedzielnymi obiadami i gwiazdkowymi prezentami? Bez zamknięcia spraw z przeszłości Bergljot nie może uporządkować swojego życia i pozbyć się traumy z dzieciństwa. Teraz ponadto nieoczekiwanie została wykluczona ze spadku po ojcu, a jej walka o prawdę spotyka się z milczeniem. Czy Bergljot rzeczywiście ma rację? A może kłamie?”
TAJEMNICE LATA – JANE GREEN
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Sonia Draga
Przyznam, że tytuł książki sprawił, ze się nią zainteresowałam. lato plus tajemnice. Czego chcieć więcej?
„Czerwiec 1998: Catherine Coombs, lat 27, znana też jako Cat, nie ma lekkiego życia. Mieszka w Londynie, pracuje jako dziennikarka, i ostro imprezuje. Na lunch spożywa w barze kilka kieliszków wina, wieczory niewiele się od lunchu różnią, bo na codziennych imprezach Cat bez ograniczeń korzysta z darmowych trunków i darmowego jedzenia. Gdy odkrywa tożsamość swojego prawdziwego ojca, którego nigdy nie poznała, jej życie rozpada się na kawałki. Popełnia kosztowne błędy – płaci za nie rodzącą się przyjaźnią z kobietami, które okazały jej wielkie serce. A potem wszystko się zmienia.
Czerwiec 2014, Cat wreszcie doszła do ładu. Nie pije. Chce naprawić swoje błędy, pojednać się z tymi, których zraniła. Wyrusza na Nantucket, gdzie wciąż mieszkają kobiety, które niegdyś nazywała rodziną. Czy otworzą przed nią ramiona, choć popełniła ty le grzechów? Cat nie wie, że te kobiety, córki jej prawdziwego ojca, mają własne tajemnice. Gdy przeszłość zderza się z teraźniejszością, Cat musi się zmierzyć z najmroczniejszymi rozdziałami swojego życia i z otchłanią pragnienia zemsty pewnej osoby.”
GOLDEN HILL – FRANCIS SPUFFORD
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Poznańskie
Ta książka jest dosłownie wszędzie i ja nie potrafię się jej oprzeć. Do tego Nowy Jork w XVIII wieku…
„Pewnego listopadowego wieczora, zmęczony tygodniami morskiej podróży, Richard Smith wreszcie czuje upragniony grunt pod stopami, które poniosły go do kantoru przy ulicy Golden Hill. Wszystko przez weksel na zawrotną kwotę tysiąca funtów. Jego posiadacz niechętnie mówi o swojej profesji. Chętnie za to korzysta z uroków życia młodego i tajemniczego awanturnika. Co w mig wyczuwają córki właściciela kantoru. Szarmancki, ale bezczelny, o iskrzącym się wzroku, szybko zdobywa rozgłos, a Nowy Jork, który w XVIII wieku nie był jeszcze metropolią, huczy od plotek. „
STRACH SIĘ BAĆ CZYLI MROŻACE KREW W ŻYŁACH LEKTURY
SZEŚĆ CZTERY – HIDEO YOKOYAMA
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Literackie
„Styczeń 1989 roku. Przez pięć dni rodzice siedmioletniej uczennicy wsłuchują się w żądania porywacza ich dziecka. Już nigdy nie zobaczą jej żywej, a sprawca nie zostanie ujęty. Sprawa o kryptonimie „Sześć Cztery” wyląduje w katalogu zbrodni niewyjaśnionych. Grudzień 2002 roku. Od trzech miesięcy policjant Yoshinobu Mikami bezskutecznie poszukuje zaginionej córki. Wizyta komisarza generalnego policji, który przyjeżdża w związku z porwaniem sprzed trzynastu lat oraz kolejne uprowadzenie nastolatki ze szkoły średniej sprawiają, że Mikami zagląda do dawnych akt. Co przeoczył w czasie, gdy prowadził tamto dochodzenie? Jak wytłumaczyć podejrzane ślady, na które teraz się natyka? Gdyby przeczuł, czego się dowie, nigdy nie wracałby do tamtej sprawy.
Pochłaniający bez reszty thriller Hideo Yokoyamy, w którym zanurzamy się w meandry zbrodni i zawikłanego śledztwa, odsłania także ciemne strony japońskiej biurokracji oraz japońskiego społeczeństwa. Megabestseller w Japonii, obsypany literackimi nagrodami, przeniesiony na mały i duży ekran, wywołał również wielkie poruszenie w USA i Wielkiej Brytanii, zbierając doskonałe recenzje w najbardziej opiniotwórczych mediach i podbijając listy bestsellerów. Prawa wydawnicze sprzedano do 13 krajów.”
WYKLUCIE – EZEKIEL BOONE
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Insignis
Pająki – i wszystko wiadomo. Recenzja książki niebawem.
„W głębi peruwiańskiej dżungli, miejsca pełnego tajemnic, czarna szeleszcząca masa atakuje amerykańskich turystów. W odległym o tysiące kilometrów Minneapolis agent FBI, prowadząc dochodzenie w sprawie dziwnej katastrofy lotniczej, dokonuje makabrycznego odkrycia. W Kanpurze naukowcy z centrum ostrzegania przed trzęsieniami ziemi nie mogą dać wiary odczytom z jednego z sejsmografów i wyruszają, by go sprawdzić. W tym samym tygodniu rząd Chin zrzuca – jak oficjalnie zapewnia, w wyniku fatalnej pomyłki – bombę atomową na peryferyjne miasto przygranicznej prowincji własnego kraju. Podczas gdy fala niepokojących incydentów przetacza się przez świat, do pewnego waszyngtońskiego laboratorium dociera tajemnicza paczka z Ameryki Południowej. Cokolwiek jest w środku, rwie się na wolność.”
NA TROPIE MORDERCY – JOAKIM PALMKVIST
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Burda
„Ekscytujący reportaż kryminalny. Prawdziwa historia z literackim urokiem i powieściowa fabułą. Konflikt, który niszczy kolejne pokolenia.
Multimilioner, który przepada bez wieści. Zakazana miłość, która prowadzi do katastrofy. Kobieta, która postanawia odkryć prawdę. 31 sierpnia 2012 roku znika bez śladu szwedzki milioner Goran Lundblad. Policję zawiadamia jego córka Sara, która wkrótce znajduje się w kręgu podejrzanych. Śledztwo tkwi jednak w martwym punkcie i po dwóch latach sprawa nadal nie zostaje wyjaśniona. Wtedy do akcji wkracza Therese Tang, zwyczajna kobieta, matka, szefowa organizacji Missing People. To ona dostrzeże to, co pominęli profesjonaliści, i odkryje prawdę. Ślady krwi prowadzą do rozwiązania.”
I ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ – MICHELLE RICHMOND
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Otwarte
„Alice i Jake to młode kochające się małżeństwo. Alice odnosi sukcesy jako prawniczka, Jake jest terapeutą i współwłaścicielem poradni psychologicznej. Przed nimi wspólne życie pełne planów. W prezencie ślubnym od prominentnego klienta Alice nowożeńcy otrzymują zaproszenie do elitarnego klubu dla małżeństw, który działa pod nazwą Pakt. Jego celem jest wspieranie par w staraniach o szczęśliwy i trwały związek. Nierozerwalny. Za wszelką cenę…”
NEGATYW – KLAUDIUSZ SZYMAŃCZAK
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Burda
„Na warszawskiej Pradze policja znajduje zwłoki syna amerykańskiego dyplomaty – nagie, wiszące na łańcuchu w kanale ściekowym. Niedługo później w hostelu w Harlemie zostaje zamordowany młody turysta, a narzędziem zbrodni okazuje się… pozytywka. Nikt nie wie, kim jest mężczyzna i czemu przyjechał do Nowego Jorku z torbą pełną gotówki.
Oba śledztwa prowadzi John Slade – agent FBI, który świetnie mówi po polsku, a z powodu szczególnych upodobań zyskał ksywkę Filozof. Jak na rasowego agenta przystało, ma skomplikowane życie osobiste, a do tego doskonale łączy zamiłowanie do sztuki nowoczesnej i jacka danielsa. Nie jest oczywiście zupełnie kryształowy… Jego tajemnica może odwrócić bieg śledztw i wywrócić wszystko do góry nogami.”
PORADNIKI, PORADNIKI – CZASAMI LUBIĘ, CZASAMI NA PRAWDĘ WARTO
POTĘGA IRRACJONALNOŚCI – DAN ARIELY
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Smak Słowa
Irracjonalność to coś co może okazać się genialną ideą albo utopijnym pomysłem. Bardzo jestem ciekawa tej potęgi…
„W nowym, poprawionym i rozszerzonym wydaniu przełomowego bestsellera New York Timesa Dan Ariely obala popularne przekonanie, że my, ludzie, zachowujemy się racjonalnie. Od picia kawy po odchudzanie się, od zakupu samochodu po wybór partnera życiowego – nieustannie przepłacamy, nie doceniamy i odwlekamy decyzję. Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie – czynią nas przewidywalnie irracjonalnymi.”
ZAUFANIE CZYLI WALUTA PRZYSZŁOŚCI – MICHAŁ SZAFRAŃSKI
Data premiery: 16 maja
Wydawnictwo Relacja
Poprzednia książka Michała Szafrańskiego „Finansowy ninja” to już niemal biblia oszczędzania. Podejrzewam, że nowa książka również okaże się hitem!
„Zaufanie, czyli waluta przyszłości” to dokładna analiza mojej pięcioletniej drogi od zera do 7 milionów złotych przychodu z blogowania. To manifest budowania biznesu opartego na zaufaniu, otwartości, szczerości i transparentności – z licznymi dowodami na to, że dobro powraca. W książce przedstawiam krok po kroku cały mój proces decyzyjny, zmieniające się cele, wnioski i konkretne efekty – także finansowe. Otwarcie przyznaję się do błędów i omawiam powody porzucenia niektórych projektów. To rzetelna analiza nie tylko moich sukcesów, ale również porażek. Pokazuję też na przykładach, jak wielka jest siła dobrych relacji z innymi i że małe dobre uczynki potrafią wywołać lawinę korzystnych skutków ubocznych”.
ZACHOWANIE NIEPOPRAWNE. TWORZENIE EKONOMII BEHAWIORALNEJ – RICHARD H. THALER
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Media Rodzina
Ktoś może pomyśleć, ze ta książka znalazła się tu trochę od czapy. No nie do końca. Po studiach zostały mi takie ekonomiczne-analityczne ciągoty.
„Autor w błyskotliwej, przystępnej formie opisuje w niej swoje wieloletnie zmagania o realizację wizji wzbogaconej teorii ekonomicznej i tworzenie podstaw ekonomii behawioralnej, korzystającej z ustaleń psychologii i innych nauk społecznych. Doprowadziło to do uczynienia z ekonomii nauki bliższej rzeczywistości – nam i naszemu światu. W książce znajdziemy przykłady z najróżniejszych dziedzin życia, od funkcjonowania budżetów domowych, przez biznes, aż po tworzenie polityki państwowej w jej aspekcie finansowym.”
GDZIE ROSNĄ PIENIĄDZE – JOANNA DYMMEL
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Znak
Ciekawa jestem tej książki. Chętnie sprawdzę, czy to co pisze Dymmel ma jakiekolwiek przełożenie na rzeczywistość i czy jej porady faktycznie są praktyczne i użyteczne.
„Rata kredytu, rachunki, jedzenie – i pensja z głowy? I kolejny raz nici z wypadu w góry. Znowu nic nie odłożysz… Ech, gdyby tak wygrać w totka… Stop! A co, jeśli tak naprawdę ty już masz pieniądze? Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu: w szafach nieużywane ubrania, które mogliby nosić inni, na półkach wazony z PRL-u, na które polują kolekcjonerzy, i mnóstwo gotówki zamrożonej w szufladach, pawlaczu i piwnicy!
Oto pierwszy poradnik, który: odblokuje Twoje myślenie o pieniądzach, pokaże Ci, jak skutecznie zrobić porządek w mieszkaniu i dostrzec wartość rzeczy, które posiadasz, nauczy Cię, jak prawidłowo konstruować ogłoszenia, pakować przesyłki oraz zamieniać stare graty w przydatne i użyteczne przedmioty. Marie Kondo pomogła nam posprzątać mieszkanie. Joanna Dymmel powie nie tylko, jak pozbyć się nadmiaru rzeczy, ale i jak jeszcze nieźle na tym zarobić! Pamiętaj: Pieniądze nie leżą na ulicy. Nie rosną na drzewach. One rosną w Twoim domu!”
PIELĘGNACJA SKÓRY PRZEZ CZTERY PORY ROKU – BARBARA KWIATKOWSKA
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Pascal
Poprzednia książka Barbary Kwiatkowskiej o azjatyckiej pielęgnacji skóry po polsku okazała się być, w moim mniemaniu, fenomenalna. Wiele uświadamia i pomaga odnaleźć się w pielęgnacyjnym świecie. Recenzja książki jest TUTAJ. Po nową książkę autorki sięgnę na pewno!
„Z tej książki dowiesz się, jak: skomponować idealne kuracje pielęgnacyjne na każdą porę roku, zregenerować poszarzałą po zimie skórę i pozbyć się przebarwień, uzyskać piękną i zdrową opaleniznę, utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ochronić ją przed przesuszeniem i mrozem, zainspirować się azjatycką szkołą pielęgnacji i dostosować ją do swoich potrzeb. W książce znajdziesz polecane przez ekspertkę sprawdzone kosmetyki, które możesz kupić w drogerii, supermarkecie lub w sklepie internetowym.”
RÓŻNOŚCI I PIĘKNOŚCI – WYCZEKUJĘ JAK KANIA DŻDŻU
MOJA EUROPEJSKA RODZINA – KARIN BOJS
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Insignis
„W swojej książce Karin Bojs zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Europie w czasie i w przestrzeni. Przemierzymy z nią tereny północnych Niemiec z czasów neandertalczyków i poznamy kromaniończyków z Francji. Moja europejska rodzina pełna jest zdumiewających faktów. Zwiedzając starożytne jaskinie, autorka dowiedziała się, że jej przodkowie żyli w ich okolicy wtedy, gdy powstawały malowidła naskalne. Ponowna, dokładniejsza analiza DNA wykazała, że genom Karin Bojs zawiera geny Lapończyków, a ona sama jest potomkinią łowców zbieraczy z epok brązu i żelaza oraz żyjących w późniejszych czasach wikingów.
Moja europejska rodzina to niezwykłe, nowatorskie, a zarazem osobiste spojrzenie genetykę i geny, które w zdumiewający sposób odsłania dzieje pewnej rodziny oraz dowodzi wspólnej historii wszystkich europejskich narodów.”
MALI BOGOWIE 2. JAK UMIERAJĄ POLACY – PAWEŁ RESZKA
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Choć do tej pory nie przeczytałam jeszcze pierwszej odsłony „Małych bogów” to wiem, że sięgnę po oba tomy. Zewsząd nasłuchałam się tylu pozytywnych opinii i po prostu muszę się za nie wziąć.
„W poprzedniej, głośnej książce „Mali bogowie”autor zatrudnił się w szpitalu jako sanitariusz. Tym razem jeździł z pogotowiem do dramatycznych przypadków i brał udział w dyżurze na SOR. Po rozmowach z dziesiątkami lekarzy i ratowników medycznych nie można mieć wątpliwości: polski system opieki medycznej to katastrofa.”
GAURMARDŻOS. OPOWIEŚCI Z GRUZJI – ANNA DZIEWIT-MELLER, MARCIN MELLER
Data premiery: 9 maja
Wydawnictwo W.A.B.
Podróż do Gruzji to jedno z moich marzeń i łaknę kolejnych informacji, anegdot i rady dotyczących tego państwa. Podejrzewam, że w wydaniu Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera, będzie to niezwykła i lektura i podróż.
„Gruzja. Dla wielu wciąż nieodkryta, dla innych – fascynująca. Pełna wyjątkowych smaków, zapachów, dźwięków muzyki, bajkowych krajobrazów i życzliwych mieszkańców. Tych, którzy jeszcze w Gruzji nie byli, i tych, którzy odwiedzili ją choć raz – w podróż po tym niezwykłym kraju zabiorą Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller. Autorzy opowiedzą między innymi o tym, skąd w Gruzinach tak głęboko zakorzeniona duma, jak radzą sobie gruzińskie kobiety w świecie typowych macho i na czym polega gruziński nienachalny stosunek do punktualności. Ale nie tylko. Przytoczą barwne anegdoty opowiadane o Gruzinach przez nich samych. Oprowadzą po gruzińskich górach i morskich wybrzeżach, opowiedzą o gruzińskiej historii, a przede wszystkim – sztuce świętowania i niespotykanej radości życia.”
KRÓTKA HISTORIA PIJAŃSTWA – MARK FORSYTH
Data premiery: 23 maja
Wydawnictwo Dolnośląskie
No i wisienka na sam koniec. Ja to muszę przeczytać! Tyle w temacie. łapcie opis.
„Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty… angielskiego humoru. Jak pili starożytni? Czy Wikingowie walczyli na trzeźwo? Czy największe polityczne decyzje były podejmowane przez pijanych? Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z tej książki. Brytyjski autor w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Ludzkość, przekonuje, nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła. Alkohol towarzyszy nam od początku. Był rozweselaczem, oznaką statusu, ważnym elementem wielu religii, pomagał nawiązywać kontakt z przodkami, powodował waśnie i pomagał dojść do porozumienia, był lekarstwem a także substancją zakazaną…”
UF, KONIEC…
Coś Was może zainteresowało? Które książki z mojej przydługiej listy propozycji to Wasz must read? Koniecznie dajcie znać. 😉