Odlot. Elon Musk i szalone początki Space X- Eric Berger

Odlot. Elon Musk i szalone początki Space X- Eric Berger

Kiedy byłam dzieckiem loty w kosmos były czymś niewyobrażalnym, czymś tylko dla wybranych, bardzo wąskiej grupy ludzi, do której nie można było się dostać za żadne pieniądze. Działania Elona Muska, choć szalone, często wyśmiewane i wyszydzane sprawiły, że loty w kosmos stają się coraz bliższe, coraz bardziej w zasięgu ręki. Założyciel Space X od dłuższego czasu intersuje mnie jako osoba, która działa na przekór, która ma wizję i motywacje by zmienić rynek, by zmieniać perspektywę i myślenie. Oczywiście dysponuje ogromnymi środkami, jednak to kompletnie nie umniejsza jego działaniom i osiągnięciom.

Kiedy zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych książkę Erica Bergera „Odlot” – opowieść o Space X, wiedziałam, że o tym przedsiębiorczym fenomenie muszę przeczytać. Nie sądziłam jednak, ze ta lektura poprowadzi moje rozmyślania w inną stronę.

O WIELKICH IDEACH I MARZENIACH POL LUDZKU

To książka o podboju kosmosu, spełnianiu marzeń, wielkich ambicjach i ogromnym sukcesie. SpaceX powstał 20 lat temu. W ciągu dwóch dekad stał się liderem posiadającym największą liczbę satelit, tworzy pionierskie rakiety kosmiczne i jako pierwsza prywatna firma wystrzelił człowieka na orbitę. Pół wieku po wyścigu kosmicznym to SpaceX stał się najważniejszą obok NASA firmą zajmującą się eksploracją kosmosu.
Zanim jednak do tego doszło SpaceX był raczkującym start-upem. Pierwsze lata działalności to pasmo kolejnych, dramatycznych niepowodzeń, rozwiązywania piętrzących się problemów technologicznych, walki z biurokracją rządową i uprzedzeniami decydentów. Po sześciu latach od swojego powstania firma była na skraju bankructwa. Jednak wspólna ciężka praca, determinacja i wiedza twórców SpaceX doprowadziły ostatecznie do wielkiego sukcesu.

SZALONE POCZĄTKI SPACE X

Podtytuł „Elon Musk i szalone początki SpaceX” dobrze ujmuje to co znajdziemy w tej książce. Słowo „szalone” nie jest tu przypadkowe. Autor opisuje historię SpaceX, od momentu kiedy było ono tylko pomysłem Elona Muska, kiedy było małym startupem, do rewolucji w dziedzinie lotów kosmicznych, zmieniania rzeczywistości i robienia czegoś co wydawało się być nieosiągalne. Niemal dwadzieścia lat wzlotów i upadków, trudnych wyborów, wzbijania się na wyżyny kreatywności sprawiło, że marzenie wielu o podbijaniu kosmosu staje się coraz bardziej realne.

Historia SpaceX jest fascynująca, bez dwóch zdań, a techniczne niuanse autor przedstawił w prosty i przystępny sposób. Dla mnie jednak ta książka to przede wszystkim ogromna inspiracja i dawka motywacji. Odkrywanie tego jakim człowiekiem pracy jest Elon Musk, jak dobiera współpracowników, czym się kieruje tworząc rzeczy nieosiągalne było dla mnie czymś o wiele bardziej zajmującym. Ogromnie Wam polecam tę książkę, głównie ze względu na aspekt psychologiczny i myślę, że mogę się pokusić o stwierdzenie, że i motywacyjny.

Całość czyta się niewiarygodnie dobrze, czego się nie spodziewałam- obawiałam się pewnej toporności, ze względu na techniczne kwestie. „Odlot” okazał się być lekturą porywającą, inspirującą i bardzo dobrze napisaną. Nie sądziłam, że ta opowieść o SpaceX, o marzeniach i ogromnej determinacji Muska zrobi na mnie tak duże wrażenie.

Książkę Erica Bergera polecam jako prezent dla kosmicznych freaków, marzycieli śniących o kosmicznych podróżach, ale i dla sceptyków…

MOJA OCENA: 7,5/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Kompania Mediowa