Nocna droga – Kristin Hannah

Nocna droga – Kristin Hannah

Choć pochlebne słowa o książkach Kristin Hannah słyszałam już od dawna, to zawsze zabrakło chwili by sięgnąć po którąś z jej powieści . W końcu jednak trafiłam na jej najnowszą wydaną w Polsce książkę –  „Nocną drogę”. To był strzał w dziesiątkę. Kristin Hannah poruszyła mnie emocjonalną opowieścią, pełną cierpienia, szczęścia i niesamowitych więzi.

ZARYS FABUŁY

Jude Farraday zawsze starała się być dobrą matką dla swoich dzieci. Bliźniaki Mia i Zach są dla niej oczkiem w głowie i życiową drogą. Kiedy Mia zaprzyjaźnia się z Lexi, doświadczoną przez los dziewczyną która niedawno przeprowadziła się do ich miasteczka wszystko zaczyna układać się jak najlepiej. A Jude przyjmuje ją do rodziny o darzy zaufaniem.

Jednak pewna letnia noc wszystko zmienia i rujnuje to przez tyle lat było budowane.

PORUSZAJĄCA HISTORIA

Kristin Hannah w „Nocnej drodze” robi dokładnie to co jednocześnie kocham i nienawidzę. Przejmująco opowiada losy swoich bohaterów, pozwala na darzenie ich sympatią i zżycie się z nimi tylko potem by złamać czytelnikowi serce poniewierką na jaką ich skazuje. Robi to w tak wiarygodny i łapiący za wszystkie struny wrażliwości sposób, że mam ochotę bić brawo.

Jestem pod wrażeniem tego jak autorka zręcznie buduje więzi między bohaterami i splata ich ze sobą czy to chodzi o nastolatków czy dorosłych. Dobrze portretuje ich zachowania i uczucia, nie boi się mocnych słów i co ważniejsze nie ma w tym ani krztyny infantylności. Rozmowy i emocje są naturalne i nie trącą sztucznością. Sami bohaterowie również są niezwykle wiarygodni, a ich motywacje są silnie zakorzenione w tym co ich kiedyś spotkało, doświadczenia ich kształtują i z tego wynikają ich działania, obawy, traumy i wizje przyszłości.

Kiedy bohaterów spotyka tragedia ich działania nie do końca są zrozumiałe, trudno zrozumieć ich ból, cierpienie i perspektywę. Autorka o trudnych uczuciach pisze dojrzale i bez skrępowania. Realnie podchodzi do wielu problemów i szafuje wielkimi gestami. Proza Hannah wzbudza wiele emocji i to jest jej ogromna wartość.

A MOŻE WIĘCEJ KRISTIN HANNAH

Żałuję, że dopiero teraz zaczęłam moją przygodę z prozą Kristin Hannah. Po lekturze „Nocnej drogi” mam ochotę na więcej. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że autorka uzależnia od swojej twórczości. Wszystkie dostępne w Polsce książki tej autorki znajdziecie w formie ebooka na Virtualo: „Słowika”, „Wielką samotność” czy „Zimowy ogród”. Dwie pierwsze zostały również wydane jako audiobooki.

Jeśli chodzi o rodzinne dramaty i obraz niezwykłej przyjaźni to polecam również „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty.

PODSUMOWANIE

„Nocna droga” opowiada o konsekwencjach pewnej tragicznej letniej nocy, przyjaźni i próby na jaką została wystawiona, wybaczaniu i poczuciu winy. To pięknie napisana opowieść o rodzicielstwie i wyobrażeniach, które runą w jednej chwili, miłości odmienianej przez wiele przypadków. Przyznam, że była to bardzo emocjonująca lektura. Świetnie wykreowani bohaterowie i dogłębnie ujęte ludzkie dramaty były tego przyczyną. Proza Hannah porusza wszystkie struny. Świetny warsztat i doskonałe pióro autorki wynoszą tę historię na wyżyny i sprawiły, że zanurzyłam się w lekturze na długie godziny.

MOJA OCENA: 8/10

Za ebooka do recenzji dziękuję księgarni VIRTUALO