Niewinny – Graham Moore

Niewinny – Graham Moore

Są książki, które już od pierwszej strony sprawiają, że nie można się od niej oderwać!

Taką książką jest właśnie „Niewinny” Grahama Moore`a! Ten thriller prawniczy sprawił, że zarwałam noc! I nie nie dziwię się, bo to doskonała rozrywka napisana z pomysłem i niebywałą lekkością jak na dość ciężki kaliber tej historii.

ZARYS FABUŁY

„W tej sprawie nikt nie mówi całej prawdy i każdy ma coś do ukrycia…

Jedna przysięgła wpłynęła na zmianę werdyktu całej ławy. A jeśli się myliła?

Nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o uwiedzenie i zamordowanie swojej uczennicy, Jessiki Silver, dziedziczki miliardowej fortuny potentata na rynku nieruchomości. Werdykt ławy przysięgłych stanie się najbardziej sensacyjną częścią całego procesu. Nauczyciel zostaje uznany za niewinnego. Dziesięć lat później kręcony jest serial dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie, a jeden z nich twierdzi, że ma nowe dowody obciążające Nocka. Jednak w noc przed nagraniem i ich ujawnieniem, Rick zostaje zamordowany, a Maya – jako ostatnia osoba przebywająca z nim w jednym pokoju – zostaje oskarżona o jego morderstwo.”

WYBORNY THRILLER SĄDOWY!

Klimat rodem z „Dwunastu gniewnych ludzi”, tajniki amerykańskiego systemu sądowniczego, sztuczki prawnicze i przeświadczenie o tym, że każdy ma coś za uszami złożyły się na powieść, która trzyma czytelnika w napięciu przez cały czas.
To intrygująca historia od początku do końca, przemyślana w najmniejszych szczegółach, nieoczywista i wielce obiecująca. Autor w świetny sposób potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika, zmienia front, myli tropy, zmienia linię czasową – bo historie poznajemy dwie, tę sprzed 10 lat i tę teraźniejszą. Co za tym idzie do rozwiązania są dwie tajemnice, a nie jedna, w dodatku historię procesu sprzed 10 lat poznajemy z perspektywy wszystkich ławników… A to już układanka niemożliwa i mieszanka piorunująca, która wprowadza kontrolowany chaos.

Graham Moore sprawił, że podczas lektury cały czas z tyłu głowy prowadzimy własne śledztwo, łączymy kropki i wymyślamy teorie. „Niewinnego” czyta się doskonale, i mimo kilku schematycznych mankamentów to powieść niebanalna.

Nic jednak w tym dziwnego. Graham Moore to z zawodu scenarzysta, który został nagrodzony za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Gra Tajemnic”

Coś dla fanów klimatu z”Dwunastu gniewnych ludzi”.

Bardzo polecam jeśli szukacie czegoś wciągającego, zajmującego i z zacną intrygą!

MOJA OCENA: 8/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem W.A.B.