Nerwy w las – Katarzyna Simonienko

Nerwy w las – Katarzyna Simonienko

„Nerwy w las” Katarzyny Simonienko to szalenie ciekawa publikacja, która daje do myślenia i zadaje wiele pytań, nad którymi trzeba się pochylić. Autorka poruszając temat różnych obliczy postępu cywilizacyjnego , który mimo tego, że daje nam komfort i podnosi jakość życia jest również zagrożeniem. Pośpiech, presja, stres, przemęczenie i napięcie nie służą nam w żaden sposób, dajemy się wrzucić w kołowrotek, który nigdy się nie zatrzymuje a jedynie przyspiesza i może się wykoleić.

NERWY W LAS – PRAKTYCZNIE

„W mniejszym lub większym stopniu wszyscy jesteśmy narażeni na wpływ negatywnych aspektów współczesnego stylu życia. Stąd popularność produktów i zjawisk, które opisuje się jako „eko”, „naturalne”, „slow” itp. Często wynika ona jedynie z mody lub jest efektem kampanii marketingowej ― trudno wówczas mówić o rzeczywistym wpływie tych produktów na zdrowie. W gąszczu tego rodzaju propozycji znaleźć można tylko jedno niezawodne antidotum: las. Każdy zna kojące uczucie spokoju, które ogarnia człowieka niemal natychmiast, gdy zanurzy się w leśną gęstwinę. Autorka książki przekonuje, że taka reakcja jest zupełnie naturalna ― przez setki tysięcy lat nasze mechanizmy obronne kształtowały się w warunkach, którym bliżej do puszczy niż zatłoczonego miasta. Gdy wchodzimy między drzewa, podświadomość podpowiada nam, że oto wracamy do naturalnego habitatu.”

CIEKAWA I INSPIRUJĄCA PUBLIKACJA

Autorka uzmysławia czytelnikowi pod jak ogromną presją żyje współczesne społeczeństwo i jak ważne w życiu jest radzenie sobie ze stresem, jak ważny dla człowieka, jego zdrowia i układu immunologicznego jest kontakt z naturą, z lasem. Opisując lasoterapię i inne leśne aktywności zachęca do powrotu do korzeni, do spędzenia czasu bez ekranów i zmartwień. Ukazuje, w bardzo ciekawy sposób, nieoceniony wpływ terapii lasem na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

„Nerwy w las” to świetna, bardzo merytoryczna i napisana w logiczny, przemyślany sposób publikacja. Co więcej nie jest w żaden sposób odrealniona, autorka rozpisuje się o bieżących problemach w nurtujących polskie społeczeństwo i przedstawia rozwiązania, które są do zrobienia i nie wymagają od nas. Jednocześnie książka Katarzyny Simonienko nie przytłacza faktami czy liczbami, w dość lekki ale i konkretny sposób daje nam znać, że kierunek w który zmierza cywilizacja niekoniecznie jest dobry dla nas i naszego zdrowia. „Nerwy w las” otwierają oczy na wiele problemów, o których nie ma się pojęcia, o przyczynach wielu frustracji i stresu. Książka ma nieco ponad 240 stron skondensowanej treści – wiedzy, którą z łatwością można wprowadzić we własne życie, która zmusza do przemyśleń.

Bardzo polecam!

MOJA OCENA: 8/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem SENSUS