Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje – Ori Brafman, Rom Brafman
Nierzadko uważamy się za rozsądnych i zmyślnych ludzi, działających logicznie, analizujących rzeczywistość, dbających o bezpieczeństwo itd. Postradanie zmysłów jest przecież nie do pomyślenia. Ori Brafman i Rom Brafman w swojej niepozornych rozmiarów książce ”Na zdrowy rozum” udowadniają, że jest zupełnie inaczej, a sytuacji kiedy odejmuje nam rozum jest całkiem sporo.
DLACZEGO PODEJMUJEMY NIERACJONALNE DECYZJE
Przytaczając różne sytuacje, wydarzenia i badania naukowe autorzy udowadniają jak głupio radzimy sobie z problemami, jak brniemy w coś co nie ma przyszłości, dlaczego w pewnych momentach dosłownie odejmuje nam rozum, jaka jest geneza irracjonalnego zachowania i kompletnie nielogicznych decyzji.
Na przykładzie katastrofy lotniczej na Teneryfie, w której zginęły 583 osoby, w tym jeden z najbardziej doświadczonych pilotów na świecie i szef programu bezpieczeństwa linii lotniczych KLM, tłumaczą efekty strachu przed stratą. Profesjonalista i służbista za wszelką cenę chciał być punktualny nie odnotować żadnych spóźnień, niestety ta chęć przyćmiła logiczne myślenie i rozpoczął start samolotu bez zezwolenia. Strach przed utratą renomy zablokował analityczne myślenie i rozsądek. Złe warunki pogodowe, brak zgody w pewnym momencie nie miały znaczenia. Irracjonalność tej sytuacji i podjętych przez pilota decyzji była tragiczna w skutkach.
Kolejnym ciekawym tematem podjętym przez autorów jest walka umiejscowionego w mózgu ośrodka altruizmu i ośrodka odpowiadającego za przyjemność. Ten pierwszy przegrywa w starciu z tym drugim i to z kretesem. Nie są w stanie działać jednocześnie. Dlaczego tak się dzieje? O tym przeczytacie w książce. Autorzy rozkładają na czynniki pierwsze wszystkie okoliczności, zagłębiają się we wszelkie zawiłości, badania i możliwe scenariusze. Wyjaśniają co ma wpływ na głupie decyzje, nadawanie etykiet, stronniczość czy przyciąganie zaangażowania.
Z książki dowiecie się również, dlaczego Francuzi twierdzą, że słońce kręci się wokół Ziemi i dlaczego Szwajcarzy zrezygnowali z rekompensaty za tolerancję dla odpadów radioaktywnych. Dlaczego odkrycie mało znanego naukowca nie spotkało się z aprobatą środowiska, a oszukańcze odkrycie innego, ale za to znanego naukowca przyjęte bezkrytycznie i okrzyknięte przełomowym.
PODSUMOWANIE
„Na zdrowy rozum” okazało się być publikacją szalenie ciekawą, której lektura zmusiła mnie do przemyśleń i analizy własnych działań. Autorzy w doskonałym stylu rozprawiają o strachu przed stratą ( czegokolwiek), efekcie potwierdzenia, automatycznym szufladkowaniu, głupim podążaniu za tłumem i innych pułapkach naszego umysłu. W gawędziarskim i nieco żartobliwym tonie uwypuklają błędy myślowe i analizują, bardzo dogłębnie, irracjonalne zachowania. Na koniec podsuwają również kilka rozwiązań jak ustrzec się postradania rozumu.
To była zacna i fascynująca lektura. Warta każdej poświęconej jej minuty. Polecam ją Waszej uwadze.
„Na zdrowy rozum” jest częścią cyklu „Inwestuj w siebie” wydawanego przez Kompanię Mediową. Muszę mu się bliżej przyjrzeć, bo publikacja braci Brafmanów nie tylko mnie zachwyciła, ale i wzbudziła apetyt. Mam ochotę na więcej.
MOJA OCENA: 8/10
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Kompania Mediowa.