Książka dla każdej kobiety: Czy mnie się wydaje, czy tu jest bardzo gorąco – Charo Izquierdo, Laura Ruiz de Galarreta
Ogromnie cieszę się, że świat kobiet coraz bardziej się zmienia. Zaczynamy wierzyć w siebie, głośno rozmawiamy o sprawach, które nas dotyczą, nie boimy się siebie, jesteśmy odważne i śmiało idziemy przez życie. Coraz więcej rozmawiamy o naszym zdrowiu, o typowo kobiecych chorobach, o których nigdy nie rozmawiano w towarzystwie. Coraz więcej i bez skrępowania mówi się o naszej fizjologii i miesiączce. Niestety nie potrafimy rozmawiać o starzeniu się, o procesie, który każda z nas przechodzi bądź przejdzie.
MENOPAUZA
Menopauza to temat, który pozostaje w takie szarej strefie milczenia. Mówi się niewiele. Ani kobiety, ani społeczeństwo nie chce o tym rozmawiać. Co więcej, proces, który każda kobieta musi przeżyć jest stygmatyzowany i wyszydzany. Obudowany stertą krzywdzacych stereotypów. Nie ma się co dziwić, że kobiety nie chcą o tym rozmawiać skoro mogą zostać wyśmiane bądź uznane za niezrównoważone. Bo wokół menopauzy wytworzyło się mnóstwo mitów, które należy obalić. Dobrze byśmy wiedziały co nas czeka, jak sobie poradzić z dolegliwościami, uświadomić sobie i innym, że to nie jest choroba. Ważne jest by się oswoić z tematem i bez strachu do niego podchodzić. „Czy mnie się wydaje, czy tu jest bardzo gorąco” to odpowiedzialna społecznie książka, która może nam w tym pomóc. Rozprawia się z mitami, stereotypami i powierzchownym myśleniem o menopauzie.
„NIE BÓJ SIĘ MENOPAUZY”
To motto przewodnie książki Charo Izquierdo oraz Laury Ruiz de Galarreta. Poruszają w niej wszystkie aspekty życia kobiety od przetłumaczenia z naukowego na nasze całego procesu, przez aktywność seksualną, po dietę, ćwiczenia i samopoczucie. Prosto i przystępnie tłumaczą wszelkie dolegliwości i dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Budują świadomość kobiet za pomocą merytorycznej treści podanej w błyskotliwej, żartobliwej i lekkiej formie.
Książka zawiera całe mnóstwo praktycznych wskazówek, bardzo życiowych i pomocnych. Autorki konsultują prezentowane treści z specjalistami w wielu dziedzinach: psychologii, dietetyki, urologii, dermatologii, fizjoterapii i wielu innych. Hormony, niedobór snu, osteoporoza, wskazania żywieniowe, higiena, pielęgnacja ciała to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone w książce.
Choć wiele porad i wskazówek czy treści jest dobrze znanych kobietom starszym i młodszym to za książką przemawia forma i próba zmiany podejścia do procesu jakim jest menopauza i nowego etapu życia, który rozpoczyna.
PROCES STARZENIA
Proces starzenia jest nieuchronny. Warto się do niego przygotować, przyjąć go z godnością i po prostu przestać się go bać. To normalne. Najgorsze co można zrobić to się go wypierać. „Czy mnie się wydaje, czyt tu jest gorąco” uczy poznawać swoje ciało na nowo, rozpoznawać jego potrzeby. Uczy dbałości o siebie, swój umysł i ciało. Nie wywołuje paniki, tylko na spokojnie opowiada o tym co spotka każdą z nas. To nie jest coś co ogranicza . To nie jest choroba. Nie jest to coś czego się trzeba wstydzić. To po prostu kolejny etap w naszym życiu.
PODSUMOWANIE
Jak już wcześniej wspomniałam to odpowiedzialna społecznie książka, która może zmienić nasze myślenie i która może wywołać szerszą dyskusję i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie. Lekki i przystępny język i merytoryczna treść czynią z tej książki wartościowy poradnik dla dojrzałych kobiet o funkcjonowaniu na co dzień z menopauzą. Opisane przez autorki wszystkie możliwe kwestie fizjologiczne i fizjonomiczne są nie tylko źródłem wiedzy, ale mogą stać się podporą i przewodnikiem na nowym etapie kobiecego życia.
Moja ocena: 8/10
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Marginesy