Jak zmieniać – Katy Milkman

Jak zmieniać – Katy Milkman

„Jak zmieniać” to niezwykle inspirująca książka o technikach wprowadzania do swojego życia zmian, o tym jak budować nawyki, na czym je opierać, jak sobie ułatwić ten proces. O nawykach, budowaniu nawyków przeczytałam już w swoim życiu wiele różnych publikacji, jedne były bardziej udane, inne mniej. Ta książka jest jednak zupełnie inna.

O CZYM TO?

„Katy Milkman całą swoją karierę poświęciła badaniu zmian behawioralnych. Odkryła, że ponieważ nie można w pełni pozbyć się niepożądanych uwarunkowań i przyzwyczajeń – są one częścią ludzkiej natury! – to zamiast bezskutecznie z nimi walczyć, powinniśmy je przechytrzyć i sprawić, by zaczęły działać na naszą korzyść. Żeby to osiągnąć, potrzebujemy jednak skutecznej strategii. O tym właśnie pasjonująco pisze Milkman w tej przełomowej książce, pełnej intrygujących przykładów i naukowo ugruntowanych sposobów, które poprowadzą cię prosto do celu – do zmiany, jakiej pragniesz dokonać w swoim życiu.

Jak pokazuje Milkman, zmiana przychodzi najłatwiej i najskuteczniej się utrwala, gdy zaczynasz rozumieć, co stoi na twojej drodze do sukcesu – dopiero wówczas możesz dopasować do tej przeszkody strategię działania.

TAK JAK LUBIĘ, CZYLI NAUKOWE PODEJŚCIE PONAD WSZYSTKO

Katy Milkman rozwiązując kolejne problemy z uczeniem się nowych nawyków stara się dotrzeć do samego ich sedna. Eksploruje temat bardzo dogłębnie szukając odpowiedzi na pytania o to jak zmieniać swoje nawyki, jak do nich podejść by podjęte działania odniosły to zamierzony skutek. Autorka wyjaśnia jak działa zmiana behawioralna, swoimi badaniami pomaga zrozumieć swoje podświadome działania, pozbyć się ograniczających barier.

Najmocniejszą stroną tej publikacji jest jej prostota i praktyczność. W swoim wywodzie Milkman jest konkretna, absolutnie nie ślizga się po powierzchni, nie wciska kitu. W tej publikacji wszystko ma ręce i nogi. Katy Milkman operuje dowodami empirycznymi, każdy jej wniosek to efekt badań i testów. Choć pierwszy rozdział o nowych początkach wydawał mi się zbyt oczywisty to z czasem zrozumiałam jego cel. A im dalej w las tym było ciekawiej i bardziej zaskakująco. Moimi hitami są rozdziały o prokrastynacji i lenistwie. Autorka zaznacza też, że należy próbować, bo każda próba jest cenna i czegoś nas uczy w drodze do skuteczności.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, pracy autorki i tego jak zmienia podejście. Ta publikacja to podsumowanie wielu lat pracy, które ukazuje podejście do nawyków z wielu nowych i nieznanych mi perspektyw. Świetna, mocna rzecz i bodziec do zmiany, jakiejkolwiek. Ogromnie polecam!

Nawet jeśli nie planujecie w swoim życiu zmian i wprowadzania nowych nawyków. Lektura procesów empirycznych prowadzonych nie tylko prze Katy Milkman jest bardzo wciągająca i pouczająca! 

MOJA OCENA: 9/10

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Insignis