Ja, joga/ Ja, spokój. Księga uważności – Susan Verde, Peter H. Reynolds

Ja, joga/ Ja, spokój. Księga uważności – Susan Verde, Peter H. Reynolds

Niełatwo jest stworzyć coś co będzie łączyć pokolenia. Nie łatwo jest stworzyć swego rodzaju spoiwo, które będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Obecnie życie ma szaleńcze tempo, a jego epicentrum to małe ekraniki, w które wpatrujemy się bez ustanku. Jak w takiej sytuacji móc się zatrzymać i dostrzec szczegóły? Niejeden dorosły ma z tym problem. Dlatego tak ważne jest by od najmłodszych lat uczyć się żyć tu i teraz.

O CZYM SĄ KSIĄŻKI SUSAN VERDE

O nauce doświadczania, dostrzegania świata wokół i odnajdywania się w nim w obecnej chwili. W bardzo prosty i klarowny sposób autorka opisuje uczucia i emocje jakie targają młodym człowiekiem. Dzieją się wtedy różne rzeczy, a dzieci nie potrafią nad nimi zapanować i ich sobie wytłumaczyć, głownie z braku szerszej perspektywy i dystansu. Jednocześnie często przegapiają coś dobrego i wartościowego. Każda z książek ma zaledwie kilkadziesiąt stron, ale nie są to lektury do przeczytania w jeden wieczór. To raczej małe podręcznik  z nienachalnymi propozycjami ćwiczeń, które śmiało można stosować przed snem z racji tego, że są wyciszające i relaksujące. Na końcu obu książek autorka wytłumaczyła podstawowe pojęcia i to jak można ćwiczyć i czy medytować. Wszystkie porady i instrukcje są jak najbardziej dostosowane do młodego wieku czytelników i odbiorców.

Ja, joga/ Ja, spokój. Księga uważności - Susan Verde, Peter H. Reynolds

ILUSTRACJE PETERA H. REYNOLDS`A

Bądź co bądź jednak świetne treści Susan Verde nie przyciągnęłyby czytelników gdyby nie  zapierające dech w piersiach ilustracje Petera H. Reynolds`a. Są przepieknę, działają na wyobraźnię i trudno oderwać od nich oczy. Nieco minimalistyczna i powiedziałabym oszczędna kreska mówi bardzo wiele, a odpowiednio dobrane kolory doskonale odzwierciedlają przytaczane przez autorkę myśli, emocje i uczucia.

CO TO JEST MINDFULNESS

Mindfulness to uważność, pełnia obecności. Jest to szczególny rodzaj uwagi świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. Oznacza to całkowite zaangażowanie w to co dzieje się tu i teraz. Według autorki istnieją badania, które potwierdzają tezę, że bycie uważnym pozwala na dotarcie do obszarów mózgu , które odpowiadają za skupienie oraz podejmowanie decyzji. Mindfulness uczy młodych ludzi zdystansowania się do silnych emocji oraz prawdziwej i głębokiej życzliwości, współczucia czy empatii.

Ja, joga/ Ja, spokój. Księga uważności - Susan Verde, Peter H. Reynolds

WRAŻENIA MŁODYCH ODBIORCÓW

By recenzja była pełna postanowiłam jeszcze „przetestować” książki Verde i Reynoldsa na młodszych odbiorcach w wieku  6 i 7 lat. Pierwsze co zauważyłam to odpowiedni moment na to by zapoznać dzieci z tymi tytułami. Trzeba wyczuć chwilę, w której proponowane treści mogłyby ich zainteresować. Staną się wtedy dla nich bardziej wartościowe i po prostu lepiej je zapamiętają.

Reakcje dzieci na książki bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.  Były zainteresowane treścią i chętnie wykonywały proponowane ćwiczenia.  Było sporo śmiechu i frajdy, ale i skupienia.  Rozmowy nabierały głębi wypowiedzi. Konwersacja na temat tego co nas denerwuje, czego się boimy, co nas uszczęśliwia połączone z ćwiczeniami zdały egzamin. Myślę, że spora w tym zasługa pięknych i bardzo obrazowych ilustracji, pobudzających wyobraźnię i wywołujących określone emocje.

Książki są ciekawą bazą o wspólnej pracy i rozmów o ważnych w życiu kwestiach, sobie i swoich przemyśleniach.

PODSUMOWANIE

Co do książek Susan Verde miałam pewne obawy. Myślałam, że będą to lektury kompletnie odrealnione i niepraktyczne. Nic takiego jednak nie ma miejsca. Sama kilka razy spróbowałam niektórych ćwiczeń proponowanych przez autorkę i  absolutnie nie uznaję ich za głupie czy śmieszne. Nie tylko dzieci mogą się czegoś z nich nauczyć. „Ja, joga” i „Ja, spokój” w piękny sposób mogą połączyć pokolenia, które z każdą kolejną przeczytaną stroną będą wspólnie ewoluować i się rozwijać.

Myślę, że to na prawdę ciekawa propozycja wydawnicza, która może zdziałać wiele dobrego w naszym życiu i życiu małoletnich czytelników.

Są to książki odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Ja joga”  „Ja, spokój” w trzech słowach: nauka świadomego bycia tu i teraz.

Moja ocena: 7,5/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Mamania