Interwencje 2020 – Michel Houellebecq
Książki – zbiory tekstów różnej maści danego autora to zawsze dla mnie lektura niezwykle intrygująca, która pozwala na bardziej dogłębne poznanie pisarza. Dlatego po „Interwencje 2020” sięgnęłam z ogromnym zaciekawieniem. Dotąd pióro Houellebecqa poznałam czytając „Serotoninę” oraz „Cząstki elementarne”. I muszę przyznać, ze pod wieloma względami były to dla mnie lektury odkrywcze.
„Interwencje 2020” to zbiór tekstów, esejów, wywiadów, który został wydany już jakiś czas temu. Postanowiono jednak dodać kilka nowych i „świeższych” tekstów oraz wywiadów i wydać ponownie. Czy słusznie? Nie mogę ocenić, nie czytałam wydanego wcześniej zbioru.
Klucz do zrozumienia współczesności i poznania myśli jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy naszych czasów…
Islam, postęp technologiczny, multikulturalizm, seksualność, feminizm, eutanazja, Covid-19, stan katolicyzmu w Europie Zachodniej ekologia, konsumpcjonizm – wszystkie te tematy wywołują kontrowersje i światopoglądowe spory. Houellebecq, z właściwą sobie błyskotliwością i przekorą poddaje je analizie, czym prowokuje czytelnika, zmuszając go do refleksji. Nie stroni jednak też od kwestii związanych z przyszłością literatury, współczesną architekturą i tym, jak oddziałuje na nasze życie, projektami społecznymi i politycznymi czy… Donaldem Trumpem.
Interwencje 2020 stanowią zbiór tekstów Houellebecqa od 1992 aż do 2020 roku i składają się m.in. na artykuły, felietony, wywiady, listy, recenzje książek i filmów, dopełniając sylwetkę francuskiego pisarza.
ZMUSZAJĄCA DO MYŚLENIA PERSPEKTYWA
Tą publikacją Houellebecq ukazuje pewien krytyczny obraz Europy, boleści z jakimi zmaga się stary kontynent od kryzysów społecznych, kulturowych i religijnych po postęp i konsumpcjonizm. Swoimi wywodami prowokuje, odważnie wygłasza często kontrowersyjne poglądy i nierzadko celnie diagnozuje problemy. Bywa, że rozwija dany temat, a bywa, że ślizga się po powierzchni jedynie zaznaczając istotę danego zjawiska ( nad czym nieco ubolewam). Houellebecq analizuje nowoczesność i nie pozostawia na niej suchej nitki. Zdmuchuje cały ten brokat i wbija kij w mrowisko, rozprawia się z poprawnością i miałkością tych, którzy mają wpływ.
Michel Houellebecq to pisarz niewygodny, do którego jednak wraca się po pewną perspektywę i spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Czasem szokuje, czasem irytuje, czasem sprawia, że nie można przestać o czymś myśleć.
Polecam, jeśli lubicie/cenicie Houellebecqa, znacie jego twórczość. Zdecydowanie nie jest to lektura na pierwsze spotkanie z jego twórczością. Zwyczajnie można się od niej odbić, a to nie byłoby dobre. Bo zmysł obserwacji i analizy Houellebecqa warto poznać
MOJA OCENA: 8/10
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim