Dzień babci i dziadka – historia nie do końca szczęśliwa

Dzień babci i dziadka – historia nie do końca szczęśliwa
W filmach i serialach babcie są cudowne i kochające. Dziadkowie natomiast są hojnymi żartownisiami. W przypadku jakieś draki babcie grają tego „złego policjanta”, a dziadkowie zawsze stoją po stronie swoich wnucząt. Media kreują dziadków jako tych cudownych, dobrych, starszych ludzi, którzy aż kipią miłością do swoich latorośli. Nie mają w sobie krztyny złości i nienawiści. Akceptują wszystko i wszystkich dookoła. Są dobrymi duchami każdego domu.
 

Szacunek – odkąd tylko pamiętam

Od przedszkola mówi się dzieciom o szacunku do starszych osób. Uczy się ich tego szacunku. I dobrze. Starszych ludzi należy szanować i podziwiać i uczyć się od nich sztuki życia. Co roku w styczniu organizowane są w szkołach i przedszkolach huczne obchody święta dziadków. Dzieci uczą się wierszyków. Nawet jeden pamiętam ( niestety nie w całości) jeszcze z tamtych lat, pewnie ciągle aktualny…
 
Babcia to są miłe ręce, 
książka, herbata słodka, 
Śmieszne słowa w dawnej piosence, 
suknia dla lalki i szarlotka. 
Kamieńska A.
 
Tak to mniej więcej się przedstawia w świecie cudownych babć i kochanych dziadków. Niestety nie zawsze tak jest. Babcia czy dziadek to nie dobry duch domu a złośliwy chochlik, który przy każdej możliwej okazji chce wam dogryźć. Rozumiem to, że starsi ludzie mają swoje dziwactwa, że są uparci, że są schorowani, i że należy to rozumieć, bo przecież nas kochają. Bywa jednak tak, że złośliwości z tej starszej strony górują.  Dziadkowie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, podciąć skrzydła i sprowadzić nasze marzenia i ambicje do parteru. Nie usłyszycie od nich dobrych słów.
 

        Nie zawsze jest tak jak być powinno

Jak w sytuacji, kiedy babcia tudzież dziadek mówią, że jesteś nic nie warty, masz biec z kwiatkiem i życzeniami zdrowia w dniu ich święta? Kiedy składając życzenia słyszysz z ich ust złośliwe docinki. Bądź na odwrót, kiedy w dniu swoich urodzin składają Ci życzenia, po których masz ochotę usiąść w kącie i płakać. Kiedy takie złośliwości i sytuacje zdarzają się rzadko, można to przeboleć i wybaczyć. Bo przecież każdy ma prawo mieć gorszy dzień i zły humor. Jednak bywa tak, że są to zachowania notoryczne. Takie sytuacje trwają lata. Mimo usilnych prób zmiany tej chorej sytuacji przez wnuków, zachowanie tych bliskich sercu starszych osób się nie zmienia. Jak tu się nie zniechęcić? W obecności babci czujecie się nieswojo. Macie wrażenie, że każde słowo jest rejestrowane by później zostało wykorzystane przeciwko wam. Dziadek nie cieszy się waszymi sukcesami, wręcz uznaje, że to głupie i bezwartościowe. Manipulacja to okropne narzędzie w rękach tych starszych ludzi. Potrafi wyrządzić wiele złego w rodzinie. Często dziadkowie skutecznie nastawiają wnuków przeciwko rodzicom. Umniejszają ich autorytetu. Sprawiają, że małe głodne świata dzieci przestają szanować swoich rodziców. Co z wzajemnym szacunkiem, który wpajano dzieciom od małego? Czy tak to powinno wyglądać?  Pewna jestem, że nie… Powinno to wyglądać tak jak w filmie. Jednak życie rzadko wygląda jak film…
Nikt nie jest kryształowy. Każdy i starszy i młody ma swoje za uszami, co do tego nie ma wątpliwości. Co jednak zrobić, kiedy młodość podaje rękę na zgodę, a ta jest przez lata odtrącana.